Akumulatory motocyklowe

Filtruj

-

Niestety, nie udało się dopasować żadnych produktów.

Prawdopodobnie w tej kategorii nie znajdują się części pasujące do wybranego motocykla.

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania, np. cenę lub producenta.

Akumulatory motocyklowe

Akumulatory motocyklowe. Jakie spełniają zadanie?

Akumulator to bank energii elektrycznej wytworzonej przez alternator. O ile dawne konstrukcje mogły się bez niego obejść (np. kultowa WSK 125), to już współczesne jednoślady nie ruszą z miejsca z rozładowaną lub uszkodzoną baterią. Akumulatory motocyklowe stanowią źródło zasilania dla m.in. świateł, rozrusznika, świec zapłonowych i systemów elektronicznych (np. ride-by-wire czy aktywny tempomat). Jedno jest pewne - bez w pełni sprawnego akumulatora nie ma jazdy.

Jaki akumulator do motocykla... wybrać? Parametry i rodzaje akumulatorów motocyklowych

Współczesne akumulatory do motocykli opisują trzy kluczowe parametry: pojemność (określana w amperogodzinach; Ah), napięcie nominalne (wyrażane w woltach; V) i wartość prądu rozruchowego (określana w amperach; A). Jeśli właśnie wybierasz akumulator do motocykla nie zapomnij także o jego wymiarach - szczególnie w nowoczesnych jednośladach miejsce na montaż baterii jest oszczędnie wygospodarowane w zakamarkach konstrukcji. Nie mniej istotnymi czynnikami podczas zakupu są: umiejscowienie biegunów i rodzaj akumulatora. To właśnie ten ostatni powoduje największy problem podczas wyboru odpowiedniej baterii do jednośladu. Na jakie rodzaje dzielimy akumulatory motocyklowe?

Akumulatory kwasowo-ołowiowe to najstarszy i zarazem najprostszy typ baterii montowanej w jednośladach, który możemy znaleźć m.in. w kultowych polskich motocyklach (np. WSK 125 i WSK 175). Nieskomplikowana budowa i prosta, choć wymagająca nieco uwagi, eksploatacja sprawiają, że to najtańszy rodzaj akumulatora motocyklowego, jaki możesz aktualnie kupić w sklepie motoryzacyjnym. Akumulatory motocyklowe kwasowo-ołowiowe mają jednak swoje wady, szczególnie jeśli porównamy je do baterii żelowych, litowo-jonowych czy AGM lub LiFePo4: możliwość wyłącznie pionowego montażu, mniejsza żywotność, gorsze parametry, większa waga itp. Do tego dochodzi obsługowa konstrukcja - co jakiś czas należy dolewać wody destylowanej, aby zwiększyć poziom elektrolitu.

Akumulatory żelowe to zdecydowanie wyższa półka w porównaniu do baterii kwasowo-ołowiowych, jednocześnie akumulatory tego rodzaju nie są dużo droższe. Wyższa cena poparta jest nowocześniejszą konstrukcją i lepszymi parametrami. Akumulatory motocyklowe żelowe to m.in. możliwość montażu w dowolnej pozycji, kilkukrotnie większa żywotność i zdecydowanie mniejsza masa (w porównaniu do kwasowo-ołowiowych). Jeśli szukasz dobrego rozwiązania ze średniej półki cenowej, to żelowy akumulator do motocykla jest dla ciebie.

Akumulatory AGM są zbliżone konstrukcją, parametrami i ceną do baterii żelowych. Największymi różnicami pomiędzy nimi są: użycie specjalnych mat z włókna szklanego zamiast krzemionki i wyższa wartość prądu rozruchowego. Tak jak baterie żelowe, akumulatory motocyklowe AGM znajdą zastosowanie w większości nowoczesnych jednośladów.

Akumulatory litowo-jonowe to produkty z górnej półki, cechujące się kosmicznymi parametrami. Przykłady? Bezkonkurencyjnie niska masa (dzięki temu zdominowały sporty motorowe, gdzie każdy gram ma znaczenie), zaskakująco wysoki prąd rozruchowy przy niewielkiej, typowo motocyklowej pojemności (np. 240A przy 4Ah) i bardzo szybkie ładowanie (w niektórych modelach nawet w 4 minuty do poziomu 90%). Czy litowo-jonowe akumulatory motocyklowe mają wady? Tak. Poza mniejszą odpornością na skrajne temperatury, w porównaniu do np. akumulatorów żelowych czy AGM, głównym minusem baterii litowo-jonowych jest ich cena.

Akumulator do motocykla: Jak o niego zadbać, by działał jak najdłużej?

Największym wyzwaniem dla akumulatorów motocyklowych jest zimowanie. Niskie temperatury, wszędobylska wilgoć i długi postój, podczas którego wcale (lub sporadycznie) nie odpalamy silników naszych jednośladów to czynniki, które przyczyniają się do krótszej żywotności baterii. Jeśli chcesz, aby akumulator do motoru działał wiele sezonów bez zarzutu koniecznie zapewnij mu ciepło i podłącz do ładowarki motocyklowej na czas postoju. Dzięki temu nie doprowadzisz do głębokiego rozładowania, które czasami nieodwracalnie uszkadza akumulatory motocyklowe (szczególnie kwasowo-ołowiowe; żelowe i litowo-jonowe są bardziej odporne).

ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe