Jaki motocykl lub skuter na prawo jazdy kategorii B wybrać? 40 ciekawych propozycji od motocyklistów!

Dzisiaj (tj. 22 września) obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu i z tej okazji mamy dla ciebie zestawienie motocykli i skuterów, które możesz prowadzić na podstawie samochodowego prawa jazdy kategorii B. Zobacz, jaki jednoślad wybrać na krótkie przejażdżki po mieście lub długie podróże motocyklowe i bądź bardziej eko. Ostrzegamy: Jazda na motocyklu uzależnia!

Korzyści płynące z jazdy na motocyklu lub skuterze klasy 125. Trzy twarde fakty!

Zanim poznasz ciekawe propozycje motocykli i skuterów na prawo jazdy kat. B zobacz, jakie korzyści płyną z jazdy na jednośladach klasy 125. Na jakich polach motocykl/skuter 125 wygrywa z samochodem?

  • Mniejsze spalanie. Większość motocykli klasy 125 zużywa średnio od 2,5 do 3,5 litrów paliwa na 100 kilometrów. Najlepsi zawodnicy w tej klasie schodzą jeszcze niżej, np. Honda PCX 125 ze spalaniem mniejszym niż 2 l/100 kilometrów.
  • Mniejsze koszty eksploatacji, serwisu i naprawy. Mniej zużytego paliwa to nie koniec oszczędności płynących z jazdy na “125-tce”. Zarówno serwis, jak i naprawa jednośladu klasy 125 są o wiele tańsze niż w przypadku samochodu. Co więcej, ceny części motocyklowych i części do skuterów to ułamek tego, ile zapłacisz za podzespoły do auta. Warto zaznaczyć, że dzięki prostej konstrukcji tego typu jednośladów większość czynności serwisowych i napraw można wykonać we własnym zakresie przy użyciu podstawowych narzędzi.
  • Oszczędność czasu. Nie ukrywajmy: W mieście nie ma lepszego środka transportu osobistego niż jednoślad. Nie tracisz czasu w korkach, szybciej znajdujesz miejsce parkingowe, a w niektórych aglomeracjach możesz legalnie jechać po buspasie. Krótko mówiąc – same plusy!

Chopper, cruiser, naked, sport, ADV, cafe racer… Wybierz to, co lubisz! Przegląd motocykli na kategorię B z różnych klas

Szukasz motocykla lub skutera 125 na prawo jazdy kategorii B? Mamy dla ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że “125-tki” to najbardziej rozbudowany segment motocyklowy, więc masz ogromny wybór zarówno nowych, jak i używanych jednośladów. Możesz przebierać wśród chopperów, cruiserów, enduro, ADV, nakedów oraz motocykli sportowych i turystycznych. Taki stan rzeczy z jednej strony daje ci szansę kupienia wymarzonego motocykla, a z drugiej – im większy wybór, tym większy problem, bo jak tu się zdecydować i dokonać zakupu, jak na rynku jest tyle fantastycznych motocykli. Aby nieco ułatwić ci wybór przygotowaliśmy zestawienie – naszym zdaniem – najciekawszych motocykli i skuterów 125 na prawo jazdy kategorii B ze wszystkich segmentów.

Motocykle sportowe 125 cieszą się ogromną popularnością wśród posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Ścigacze pozwalają zasmakować dużych emocji za kierownicą, wyglądają jak “poważne motocykle” z większych klas pojemnościowych i umożliwiają skuteczną naukę jazdy jednośladem. Naszym zdaniem, najciekawsze sportowe “125-tki”, jakie znajdziesz obecnie w salonach to Aprilia RS 125, Kawasaki Ninja 125 i Yamaha R125. Wśród maszyn używanych na szczególną uwagę zasługują Cagiva Mito 125, legendarna sportowa “125-tka”, będąca marzeniem prawie każdego nastolatka zakochanego w motocyklach, oraz Yamaha YZF-R125, czyli starsza siostra wcześniej wymienionego R125, która zyskała ogromną popularność wśród młodzieży. Dla fanów “pomarańczowych” obowiązkową propozycją jest KTM RC125 – zarówno nowe, jak i używane modele robią wrażenie!

Nowe motocykle sportowe 125 na prawo jazdy kategorii B

Używane motocykle sportowe 125 na prawo jazdy kategorii B

Motocykle klasy naked 125 to połączenie osiągów sportowych “125-tek” i nadwozia okrojonego z owiewek. Często nakedy z tej klasy pojemnościowej cechują się lepszym przyspieszeniem od ścigaczy, na których bazie zostały zbudowane – w końcu mniej owiewek to niższa masa. Minusem takiego nadwozia jest brak jakiejkolwiek ochrony przed napierającym wiatrem, więc dłuższa jazda przy prędkości powyżej 100 km/h może być dla kierowcy męcząca. W klasie naked 125 ciekawymi propozycjami z rynku pierwotnego są: Kawasaki Z 125, niezniszczalna Honda CB125F i Yamaha MT-125. Z motocykli używanych warto zwrócić uwagę na: Aprilia Tuono 125 (ostatnie sztuki dostępne w salonach – stan na wrzesień 2021; większy wybór na rynku wtórnym) i KTM 125 Duke (dostępny również jako nowy), czyli lubiany książę cechujący się naprawdę agresywnym designem. Jeśli potrzebujesz typowo użytkowego motocykla powinna zainteresować cię Yamaha YBR 125 – to motocykl legenda, wielu motocyklistów zdawało na nim prawo jazdy kategorii A1.

Nowe motocykle klasy naked 125 na prawo jazdy kategorii B

Używane motocykle klasy naked 125 na prawo jazdy kategorii B

Motocykle enduro 125 to propozycja dla miłośników jazdy w terenie i po torach motocrossowych*. Jednoślady z tej klasy nie tylko dobrze sprawdzą się w mieście z racji kół o dużej średnicy i pokaźnego skoku zawieszeń, ale pozwolą również na weekendowy wypad off-roadowy. Jeśli chcesz z łatwością podjeżdżać pod wszystkie krawężniki stojące na drodze do wolnego kawałka miejsca parkingowego, to zdecydowanie jest to segment dla ciebie. Ciekawe motocykle enduro, dual-sport i funbike 125 to: Yamaha DT125 i jej nowsza wersja Yamaha XT125R (dostępna również jako supermoto pod nazwą XT125X), podobno niezniszczalne Kawasaki KLX125, Romet CRS 125 Fi, Rieju Marathon 125 Pro i Barton Hyper 125.

*Celowo zostały pominięte wszelkie crossy 125, które z reguły nie posiadają homologacji drogowej. Do ich prowadzenia i tak nie jest potrzebne prawo jazdy (kategorii B i innych), bo nie mogą poruszać się po drogach publicznych.

Nowe motocykle enduro 125 na prawo jazdy kategorii B

Używane motocykle enduro 125 na prawo jazdy kategorii B

Motocykle turystyczne i ADV 125. Jeśli drzemie w tobie zew przygody i masz ochotę na wyprawę motocyklową w nieznane, to “125-tki” z tego segmentu z zapasem zaspokoją twoje potrzeby. Wygodna kanapa, ergonomiczna pozycja za kierownicą, duży zasięg i podwozie, które poradzi sobie z każdą nawierzchnią – oto idealne połączenie zarówno na codzienne dojazdy do pracy, jak i daleką podróż. Motocykle turystyczne i ADV 125, które mogą cię zainteresować to: Romet 125FI ADV, Honda Varadero 125 (absolutnie królowa turystycznych “125-tek”) i … Romet ADV 125. Można się śmiać z jego wyglądu, ale ADV 125 to prawdopodobnie najbardziej opancerzony motocykl klasy 125, jaki kiedykolwiek powstał. Solidne orurowanie, mocowania na bagaż w standardzie, bardzo niska cena i sprawdzona konstrukcja z silnikiem na japońskiej licencji – czego więcej trzeba, aby wyruszyć w daleką podróż?

Motocykle turystyczne i ADV 125 na prawo jazdy kategorii B

Motocykle chopper/cruiser 125 to zdecydowanie propozycja dla ciebie, jeśli marzysz o jeździe w stronę zachodzącego słońca. Brzmi sztampowo? Na papierze pewnie i tak, ale ci, którzy przeżyli taką przejażdżkę w swoim życiu mogą potwierdzić, że to niezapomniane doświadczenie. Motocykle klasy chopper i cruiser o pojemności 125 często prezentują się bardzo poważnie, a ich wygląd nie zdradza niewielkiej pojemności. Silnik w układzie V, szeroka kierownica i ociekające chromem nadwozie – jeśli tego szukasz, to prawdopodobnie zainteresują cię te modele z rynku wtórnego: Yamaha Virago 125, Honda Shadow 125 i Suzuki Intruder 125 VL. Jeśli szukasz nowego choppera lub cruisera 125 to zapoznaj się z: Romet RCR 125, Junak M15 125 i Junak M12 Vintage 125.

Nowe motocykle chopper/cruiser 125 na prawo jazdy kategorii B

Używane motocykle chopper/cruiser 125 na prawo jazdy kategorii B

Skuter 125 to idealny przepis na miejskie korki, wąskie uliczki i problemy z parkowaniem. Skutery z tej klasy pojemnościowej to również doskonała propozycja dla tych, co z dozą niepewności patrzą na motocykle i na początek wolą wybrać coś prostszego w obsłudze, co nie wymaga operowania dźwigniami zmiany biegów i sprzęgła. Ciekawe skutery 125 na prawo jazdy kategorii B to zdecydowanie bardzo popularna Honda PCX 125 (pierwszy skuter z systemem start&stop, dzięki któremu spala on mniej niż 2l/100 kilometrów), drapieżna Yamaha XMAX 125 w wersji Tech MAX oraz klasyczna Vespa Primavera 125. Bardzo dużą popularnością cieszy się także Kymco Agility 16+ 125i, który posiada z przodu 16 calowe koło gwarantujące lekkie i precyzyjne prowadzenie.

Skutery 125 na prawo jazdy kategorii B

Trójkołowce z dwoma kołami z przodu to raczkujący segment, który mimo niewielkiego stażu w świecie motocykli zdążył już zdobyć swoich zwolenników. W tego typu skuterach (poza Yamahą Niken obecnie na polskim rynku nie ma motocykli tego typu) z przodu znajdziemy dwa koła zamocowane na skomplikowanym zestawie wahaczy, dźwigni i wihajstrów. Taki układ kół pozwala zachować większą stabilność podczas jazdy, czego wynikiem jest łatwiejsze pokonywanie zakrętów i stawanie np. na światłach. Warto zaznaczyć, że prawo jazdy kategorii B od 2018 roku umożliwia prowadzenie dowolnego trójkołowca z homologacja L5e – w tym przypadku nie ma ograniczeń dot. pojemności silnika czy mocy maksymalnej. Przyznajemy się bez bicia, że nie mamy doświadczenia z tego typu skuterami, więc nasze propozycje opierają się wyłącznie na podstawie popularności przedstawionych modeli. Jeśli interesuje cię trójkołowce z automatyczną przekładnią CVT, to zapoznaj się z: Yamaha Tricity, Peugeot Metropolis i Piaggio MP3. 

Skutery trójkołowe na prawo jazdy kategorii B

Motocykle custom, cafe racer, scrambler i flat track 125. Na koniec zostawiliśmy coś naprawdę emocjonującego, czyli fabryczne motocykle klasy 125, które wyglądają jak maszyny wyjeżdżające z customowych warsztatów lub zwyczajnie mają “to coś”. Ciekawe propozycje z tego segmentu, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu to: neo-klasyk Honda CB125R, cafe racer Mash Cafe Racer 125, neo-cafe racer FB Mondial Hipster HPS 125, flat track Fantic Caballero 125 Flat Tracker i scrambler Romet SCMB 125.

Motocykle “custom” 125 na prawo jazdy kategorii B

Zanim wsiądziesz na motocykl lub skuter, czyli co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?

Podejrzewamy, że powyższe zestawienie motocykli i skuterów na prawo jazdy kategorii B mogło rozpalić twoją wyobraźnię i najchętniej już wyjechałbyś na drogę. Zanim to jednak zrobisz powinieneś wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, jeśli chcesz prowadzić jednoślad klasy 125 musisz posiadać kategorię B od minimum 3 lat. Po drugie, powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Podstawa to solidny, spełniający wszystkie normy kask motocyklowy. Do tego odpowiedni strój! Zapomnij o jeździe w jesiennej kurtce, dresach i butach sportowych. Kurtka, spodnie, buty, kask i rękawice stworzone z myślą o jeździe na motocyklu to podstawowy zestaw, który zapewni ci bezpieczeństwo na drodze. 

W naszym zestawieniu pominęliśmy motocykle/motorowery na prawo jazdy kategorii AM, którymi oczywiście też można się poruszać na podstawie kategorii B. Poza nielicznymi wyjątkami (np. klasykami), motocykle klasy 125 są naszym zdaniem o wiele ciekawsze i dają więcej radości z jazdy, z racji np. większych osiągów czy bardziej dopracowanego podwozia.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *