Motocyklowe kufry boczne – plastikowe czy aluminiowe?

Podróżowanie motocyklem nie może odbyć się bez skrzętnego spakowania Twojego bagażu w kufry motocyklowe boczne i centralne. Producenci akcesoriów motocyklowych oferuje Ci szeroką ofertę dobrych kufrów motocyklowych ale jaki właściwie masz wybór? Możesz wybrać pomiędzy kuframi motocyklowymi aluminiowymi i kuframi motocyklowymi z tworzywa sztucznego. Oczywiście nie musisz montować kufra centralnego i kufrów bocznych jednocześnie. Jeżeli wybierasz się np. na Pętle Bieszczadzką wystarczy Ci tylko kufer motocyklowy centralny do którego wrzucisz swoją przeciwdeszczówkę, butelkę wody i ewentualnie łakocia:-) Ten artykuł jest dla Ciebie, jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z motocyklami albo dokonałeś już zakupu, który okazał się totalną klapą. Jeżeli bijesz się z myślami w które kufry motocyklowe zainwestować – zapraszam do dalszej części artykułu:-)

Jakie rodzaje kufrów motocyklowych oferują nam producenci:

 • kufry motocyklowe z tworzywa sztucznego centralne,
 • kufry motocyklowe z tworzywa sztucznego boczne,
 • kufry motocyklowe aluminiowe centralne,
 • kufry motocyklowe aluminiowe boczne.

Kufry motocyklowe z tworzywa sztucznego

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z motocyklem, to jednym z pierwszych zakupów będzie – kufer motocyklowy plastikowy centralny. Pewnie teraz pomyślałeś, co ona bredzi;) Ale zastanów się, planujesz całodzienną wycieczkę poza miasto czy piknik i zaczyna się problem do czego spakować klamoty np. przeciwdeszczówkę, zapasową dętkę i drobną wyżerkę… W zależności od pojemności – kufry motocyklowe centralne zmieszczą Twój kask motocyklowy, dlatego z powodzeniem możesz wybrać się na miasto pozałatwiać sprawy urzędowe. Za dodatkowy atut możesz potraktować możliwość montażu oparcia dla swojego pasażera.

Jesteś już posiadaczem kufra motocyklowego centralnego i zaczynasz planować dłuższy wypad na kilka dni.  Wszystko zaczyna Ci się wydawać za małe – słusznie! Rozpoczynasz kolejne poszukiwania kufrów motocyklowych bocznych, żeby móc spakować swój bagaż. Wyobraź sobie szaleństwo kiedy trzeba spakować bagaż pasażerki;) Na co musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim pojemność, kształt, wagę oraz sposób montażu.

Niewątpliwą zaletą tworzywa sztucznego z którego wykonane są kufry motocyklowe to ich waga, która jest prawie dwa razy mniejsza niż kufrów aluminiowych. Kształt musisz dopasować do modelu motocykla tak, aby w całości motocykl ładnie się prezentował – w dużej mierze chodzi o estetykę. Pojemności kufrów są również indywidualną sprawą, więc nie będę się tutaj rozczulać. Za to bardzo ważny jest system montażu kufrów. Oczywiście, żeby to zrobić musisz dokupić stelaż pod konkretny model kufrów. Często stelaże są wykonywane na zamówienie, dlatego zwróć na to uwagę, jeżeli już będziesz decydować się na zakup kufrów motocyklowych bocznych. Bardzo dużym atutem kufrów z tworzywa jest możliwość ich szybkiego zdemontowania i przeniesienie go z całą zawartością np. do pokoju hotelowego. Rano spakowany kufer montujesz do stelaża i ruszasz w dalszą podróż. Proste i przyjemne:-)

Zalety kufrów plastikowych:

 • są lżejsze od kufrów aluminiowych,
 • łatwy montaż oraz demontaż kufrów,
 • wykorzystywane głównie do motocykli sportowo – szosowych,
 • tańsze od kufrów aluminiowych,
 • mniej szkód dla Twoich nóg w trakcie wywrotki motocyklowej,

Wady kufrów plastikowych:

 • mniej wytrzymałe niż kufry aluminiowe,
 • w trakcie wywrotki mogą popękać,
 • nieregularny kształt kufra może być uciążliwy w trakcie pakowania,
 • mniej miejsca na bagaż niż w kufrach aluminowych,

Kufry motocyklowe aluminiowe

Trwalszym ale i droższym rozwiązaniem są kufry motocyklowe aluminiowe. Dlaczego? Są bardzo wytrzymałe, całkowicie wodoodporne i pakowniejsze. Oczywiście montaż kufra motocyklowego nie odbędzie się bez stelaża i tutaj również wykonanego na zamówienie. Masz możliwość montażu kufrów na stałe lub z opcją szybkiego demontażu. W ofercie znajdziesz modele, które w środku posiadają wypełnienie czyli dodatkową torbę do której pakujesz bagaż. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz targać całego kufra – który jest naprawdę dwa razy cięższy od plastikowego. Opcja jest naprawdę idealna! Z powodzeniem możesz pokusić się na stałe przykręcenie kufrów do stelaża. Sama pamiętam czasy, kiedy pakowałam bagaż w kufry aluminiowe zrobione przez znajomego…Wyobraźcie sobie kufry aluminiowe, które nie były lakierowane proszkowo w kontakcie z ciuchami! Ale każdy jakoś zaczynał swoje podróżowanie:-) Wtedy człowiek nie zwracał uwagi na pewne aspekty… Cel był jeden: zobaczyć jak najwięcej! Dlatego, pakowało się kilka ciuchów  na przebranie, zapasowe części do motocykla, namiot i zbierało naklejki z każdej odwiedzonej przełęczy bądź kraju:-) Cóż za piękne czasy…:)

Kufry motocyklowe aluminiowe

Kufry motocyklowe aluminiowe 2

Od razu widać dodatkowe zastosowanie kufrów aluminiowych! Niestety jakość zdjęć nie powala na kolana. Data mówi sama za siebie:-)

Wracając do tematu… na pewno trzeba się liczyć z tym, że aluminiowe kufry motocyklowe poszerzają przestrzeń motocykla. Mogą się okazać niebezpieczne, jeżeli ktoś nie zna umiaru i szaleje na Alpejskich przełęczach. Zdrowy rozsądek to podstawa! Nam zdarzało się przytrzeć krawędzie… Teraz jednak modele kufrów mają fabrycznie ścięte krawędzie i dodatkowo są osłonięte tworzywem sztucznym z dodatkiem np. włókna szklanego. Na pewno wywrotka z kuframi o ściętych krawędziach będzie trochę mniej inwazyjna dla Twoich nóg, jak w przypadku kufrów ze zdjęcia powyżej.

Zalety kufrów motocyklowych aluminiowych:

 • kufry aluminiowe są wytrzymalsze od plastikowych,
 • większe od kufrów plastikowych,
 • kufry aluminiowe posiadają wypełnienie tzn. wewnętrzną torbę na bagaż,
 • w trakcie podróży można je potraktować jako podnośnik motocyklowy (jak na zdjęciu powyżej),
 • kufry aluminiowe są całkowicie wodoodporne.

Wady kufrów motocyklowych aluminiowych:

 • w przypadku wywrotki kufry aluminiowe mogą przynieść Ci obrażenia nóg, dlatego wybieraj modele ze ściętymi krawędziami (są mniej inwazyjne),
 • droższe od kufrów plastikowych,
 • ciężkie i znacznie poszerzają motocykl.

Czym więc, powinieneś kierować się przy wyborze kufra motocyklowego?

Uzależnij swój wybór głownie od sposobu użytkowania oraz modelu motocykla. Jeżeli dużo podróżujesz i posiadasz motocykl turystyczno – szosowy np. Africa Twin bądź Hondę Transalp zdecyduj się za zakup aluminiowych kufrów motocyklowych, które będą Ci bardzo długo i dobrze służyły. Jeżeli jeździsz motocyklem sportowym Fazerem (Yamaha Fazer), montaż kufrów aluminiowych będzie wyglądać śmiesznie, dlatego wybierz kufry motocyklowe z tworzywa. Przecież nikt nie chce oszpecić swojej maszyny!:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.