Motocyklowa pierwsza pomoc. Co robić będąc świadkiem wypadku motocyklowego?

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków drogowych z udziałem motocyklistów. O ile w wielu przypadkach kierowcy lub plecaczki wychodzą ze zdarzeń bez szwanku, a największą stratą jest zniszczony motocykl, to już w około 10% kolizje kończą się tragicznie. Dlatego liczy się błyskawiczna pomoc. Jak jej udzielić w prawidłowy sposób? Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy to dobry moment, aby przypomnieć sobie podstawy pierwszej pomocy motocyklowej. Jak pomóc osobom poszkodowanym w wypadku? Jak zabezpieczyć miejsce kolizji? Czy zdejmować kask motocyklowy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym poradniku.

Co robić będąc świadkiem wypadku motocyklowego?

Krok 1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Jeśli zauważyłeś, że stało się coś złego (np. leżący na poboczu motocykl) nie zatrzymuj się gwałtownie i nie wykonuj innych dynamicznych manewrów. Pamiętaj, że będziesz mógł pomóc poszkodowanym tylko wtedy, gdy sam będziesz bezpieczny. Dlatego zabezpiecz miejsce wypadku i stosuj środki ochrony osobistej, które znajdziesz w apteczce motocyklowej (m.in. rękawiczki jednorazowe i maseczka do resuscytacji). 

Krok 2. Zabezpiecz miejsce wypadku. Koniecznie poinformuj innych uczestników ruchu drogowego, że miał miejsce wypadek. W chaosie panującym wokół kolizji łatwo zapomnieć, że zza zakrętu może wyjechać rozpędzony pojazd, tym samym doprowadzając do kolejnego nieszczęścia. Dlatego postaw motocykl na jezdni w taki sposób, aby zatrzymał ruch na drodze, ale nie utrudniał dojazdu do poszkodowanego służbom medycznym. Jeśli twój motocykl jest wyposażony w światła awaryjne włącz je, a jeśli posiadasz trójkąt ostrzegawczy rozstaw go w sposób zgodny z przepisami.

Warto zająć się także samym motocyklem, który brał udział w kolizji. Podejdź do motocykla i wyłącz zapłon (pod warunkiem, że jest to bezpieczne). Sprawdź, czy z jednośladu nie wyciekają płyny mogące zagrozić bezpieczeństwu ofiary wypadku (np. paliwo wyciekające z baku w stronę poszkodowanego). Zrób co w twojej mocy, aby w możliwie jak najkrótszym czasie zabezpieczyć miejsce wypadku i zająć się poszkodowanym. Najlepiej zaangażuj w to wszystkie osoby, które są na miejscu zdarzenia, a nie są potrzebne przy samych ofiarach wypadku.

Krok 3. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i opowiedz o całym zdarzeniu. Wcześniej sprawdź, czy osoby poszkodowane są przytomne i postaraj się wstępnie ocenić stan ofiar wypadku. Jeśli chcesz, żeby zadzwonił  ktoś inny (bo ty np. zdecydowałeś się rozpocząć resuscytację), to koniecznie wskaż do tego konkretną osobę. Nie mów klasycznego “Niech ktoś zadzwoni po pogotowie!”. Jeśli powierzysz zadanie wszystkim obecnym na miejscu wypadku jest duża szansa, że nikt go nie wykona.

Krok 4. Zbierz jak najwięcej informacji o poszkodowanym. Jeśli ofiara wypadku jest przytomna postaraj się zapytać o najważniejsze kwestie, czyli m.in. co najbardziej jej dolega, gdzie boli, czy ma problemy z oddychaniem, jak się czuje itd. Warto również zapytać, czy na motocyklu poruszały się dwie osoby. Może okazać się, że “plecaczek” lub kierowca znajduje się w niewidocznym miejscu, a też potrzebuje twojej pomocy. Pozostań przy poszkodowanym do momentu przybycia ratowników.

W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna natychmiast sprawdź, czy oddycha. Zanim dotkniesz ofiarę wypadku wyjmij apteczkę motocyklową i załóż rękawiczki – pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Jeśli to możliwe poproś o pomoc inne osoby (będą potrzebne podczas resuscytacji, ściągania kasku, etc.). Jak postępować z osobą nieprzytomną?

  1. Udrożnij drogi oddechowe. Tylko jak to zrobić, gdy osoba poszkodowana ma na sobie kask motocyklowy? Tutaj odsyłamy cię do Motopomocnych, którzy stworzyli obszerny poradnik o tym, jak zrobić to prawidłowo. Zdejmowanie kasku poszkodowanemu to kwestia sporna wśród motocyklistów. Bezdyskusyjnie należy zrobić to delikatnie i powoli. Jednocześnie pamiętaj, że ryzyko uszkodzenia kręgosłupa podczas zdejmowania kasku jest o wiele mniejszym zagrożeniem niż brak oddechu u ofiary wypadku. Jeśli pozycja poszkodowanego uniemożliwia udrożnienie dróg oddechowych delikatnie przewróć go na plecy (najlepiej zrobić to w kilka osób). W przypadku podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa nie odchylaj głowy do tyłu, a jedynie unieś żuchwę.
  1. Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Przez 10 sekund postaraj się wyczuć, czy ofiara wypadku oddycha prawidłowo. Obserwuj ruchy klatki piersiowej, słuchaj szmerów oddechowych i zwróć uwagę, czy czujesz oddech poszkodowanego na policzku. Podczas upływu 10 sekund powinieneś usłyszeć/poczuć/zobaczyć dwa pełne oddechy. Jeśli nie masz pewności, czy poszkodowany oddycha prawidłowo, możesz założyć, że nie oddycha.
  2. Jeśli ofiara wypadku nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację. Uklęknij przy poszkodowanym na wysokości klatki piersiowej, odsłoń klatkę piersiową (delikatnie rozepnij kurtkę motocyklową i inne warstwy odzieży), usztywnij ramiona w łokciach i spleć palce dłoni, a następnie mocno uciskaj klatkę piersiową (na głębokość 5 cm) na wysokości mostka średnio dwa razy na sekundę (100-120 uciśnięć na minutę) wykonując przy tym dwa oddechy ratownicze co 30 uciśnięć (pamiętaj o maseczce do resuscytacji), do momentu, aż poszkodowana osoba zacznie oddychać samodzielnie lub przyjedzie karetka i ratownicy pozwolą ci przestać. Oczywiście jeśli opadniesz z sił wskaż osobę, która ma cię zastąpić.

Krok 5. Przyjazd ratowników medycznych. Po przyjeździe na miejsce wypadku karetki wykonuj polecenia ratowników. Od tego momentu osoba poszkodowana będzie w rękach profesjonalistów, a ty możesz być dumny z siebie, że z całych sił walczył o życie drugiej osoby.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do wykonywanych czynności, zwyczajnie nie wiesz co robić lub boisz się i stresujesz całą sytuacją zawsze możesz poprosić o pomoc dyspozytora lub inne osoby zgromadzone na miejscu wypadku.


Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Tekst został opracowany na podstawie poniższych źródeł:

  1. Pierwsza pomoc przy wypadku motocyklisty
  2. Poszkodowany nieprzytomny (nie odpowiada)
  3. Poszkodowany nie oddycha (zatrzymanie krążenia u dorosłego)
  4. Czy zdejmować kask po wypadku? Motopomocni rozwiewają wątpliwości
  5. Akademia pierwszej pomocy – jak ratować motocyklistę? Cz.1 Ofiara przytomna
  6. Akademia pierwszej pomocy. Jak zdjąć kask motocyklowy? Cz.2 Ofiara nieprzytomna
  7. Pierwsza pomoc w wypadkach motocyklowych
  8. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
  9. Pierwsza pomoc motocykliście

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *