Oświecają cały świat! – Historia marki NGK

NGK Spark Plug to japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne założone w 1936 roku, które dziś jest największym producentem świec zapłonowych na świecie. Firma aktywnie uczestniczy w sportach motorowych – od Formuły 1, przez IndyCar, aż po MotoGP.

W tym artykule bliżej przedstawimy Ci firmę NGK Spark Plug. Poznasz najważniejsze momenty historii, która dziś liczy już 84 lata. Zanim jednak przejdziemy do zasadniczej części polub nasz fanpage – dzięki temu będziesz miał pewność, że nie ominą Cię najnowsze materiały! 😎

1876 – 1918

NGK Spark Plug to spółka córka przedsiębiorstwa NGK Insulators (Nippon Gaishi Kaisha – Japoński Producent Izolatorów) , która z kolei wchodzi w skład grupy Morimura Bros (kiedyś Morimura Gumi – rok założenia 1876). Zanim grupa NGK zajęła się produkcją świec zapłonowych i innych części motoryzacyjnych minęło 60 lat!

Bracia Morimura zawiedzeni gospodarką XIX-wiecznej Japonii postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Jako, że większość krajowych produktów trafiało na eksport w kieszeni Japończyków nie zostawało zbyt wiele. Czym się zajęli i czy miało to wkład w NGK, jakie znamy dzisiaj? Tak, choć nie jest to do końca oczywiste. Bracia Morimura zaczęli od lokalnego sklepu z ceramiką, a po kilku latach odpowiadali za 1/3 eksportu ceramiki. Do momentu powstania NGK Insulators bracia Morimura dysponowali już własnym bankiem i laboratorium, w którym od 1899 roku rozpoczęły się pracę nad twardą ceramiką. Jak wiadomo ceramika techniczna znalazła swoje zastosowanie w świecach zapłonowych, ale zanim wykorzystano ją w motocyklach minęło kilka dekad.

1919-1936

Do czasu założenia NGK Insulators powstały jeszcze dwie spółki: Noritake (ceramika stołowa i artystyczna) i TOTO (ceramika użytkowa). Jednak w 1919 Japończycy zorientowali się, że elektryfikacja rodzimego kraju nabiera ogromnego tempa od końca XIX wieku i daje ogromne pole do popisu. Doświadczenie i wiedza o ceramice sprawiły, że od ponad 100 lat NGK Insulators produkuje wysokiej jakości izolatory wysokiego napięcia w fabrykach rozsianych po całym świecie. Kolejnym etapem rozwoju grupy było powstanie spółki NGK Spark Plug, która od samego początku gra ważną rolę w świecie motoryzacji.

W 1949 roku NGK Spark Plug wzbogaca swoją ofertę o nowe produkty z dziedziny ceramiki technicznej i motoryzacyjnej. Wyroby przedsiębiorstwa znajdują zastosowanie m.in. w zawieszeniach samochodów i znajdują ogromnego odbiorcę – Indie.

W 1958 roku firma rozpoczyna produkcję elementów z berylu i miedzi. Te materiały w połączeniu z ceramiką dają w efekcie pionierskie rozwiązania i produkty, dzięki którym NGK Spark Plug staje się liderem rynku motoryzacyjnego (w swojej dziedzinie).

1991-2019

Podobnie jak w przypadku przedsiębiorstwa D.I.D, którego historię możesz przeczytać tutaj, tak i NGK Spark Plug przez ostatnie lata zbaczało kilkukrotnie z głównej ścieżki rozwoju. Japończycy zabrali się m.in. za produkcję ultranowoczesnego betonu i aparatury tlenowej do domowej rehabilitacji. Na szczęście cały czas koncentrują największą uwagę na świecach zapłonowych, co dla motocyklistów ma dziś ogromne znaczenie – w końcu świece zapłonowe NGK to jeden z najlepszych – jak nie najlepszy – wybór na rynku.

Oczywiście NGK nie zaprzestało na Japonii. Swoje fabryki, biura i centra rozwojowe ma rozsiane po całym świcie – są obecni m.in. w Brazylii, Polsce, Wietnamie, Tajlandii, Kanadzie, USA itd.

84 lata po narodzinach NGK Spark Plug obniżamy ceny świec zapłonowych i innych części motocyklowych tego producenta o -10% 😍 Jakie produkty NGK znajdziesz w naszej ofercie?

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie bez motocykla, co - nie ukrywam - boli 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.