Podgrzewane manetki motocyklowe — czy warto zamontować je w swoim motocyklu?

Sezon w Polsce — w porównaniu do Włoch czy Hiszpanii — jest stosunkowo krótki. Komfortowa jazda na motocyklu, kiedy niczym nieskrępowani możemy cieszyć się słońcem i drogą, możliwa jest raptem przez trzy, maksymalnie cztery miesiące w roku. Czy są sposoby, żeby przedłużyć ten okres o kilkanaście tygodni?

Oczywiście, że tak! Lista akcesoriów motocyklowych poprawiających komfort termiczny jest naprawdę długa. Mufki i osłony dłoni, podgrzewane manetki motocyklowe i nakładki na siedzenia, koce motocyklowe, neoprenowe kołnierze na szyję oraz bielizna termoaktywna z wełny merynosów skutecznie ochronią nas przed zimnem. W tym artykule zajmiemy się dodatkiem, który z roku na rok przekonuje do siebie coraz więcej motocyklistów — podgrzewanymi manetkami motocyklowymi.

Grzane manetki motocyklowe — korzyści płynące z montażu

Podczas jazdy na motocyklu dłonie dostają ostro w kość. Są bezpośrednio narażone na pęd wiatru, deszcz i zimno, więc w czasie szybszych przelotów w niesprzyjających warunkach szybko stają się zziębnięte. Niestety, to one obsługują kluczowy osprzęt (m.in. przedni hamulec i manetkę gazu), a wydłużony czas reakcji przez zgrabiałe ręce jest bardzo niepożądany.

Montaż podgrzewanych manetek w motocyklu to zapewnienie sobie komfortu i bezpieczeństwa jazdy na odpowiednim poziomie. Najlepsze modele rozgrzewają się do ponad 50 stopni Celsjusza, są w pełni wodoodporne i posiadają zmienne tryby grzania, dzięki którym dobierzesz ich moc do panujących warunków.

Zalety montażu grzanych manetek motocyklowych:

  • Szybka reakcja na to, co dzieje się na drodze. Zapomnisz o zgrabiałych dłoniach, przez które ciężko operuje się dźwigniami sprzęgła, hamulcem i rolgazem.
  • Mniejsze ryzyko zachorowania po przejażdżce wczesną wiosną lub późną jesienią.
  • Wydłużenie sezonu o kilkanaście tygodni.

Podgrzewane manetki motocyklowe — jak dobrać model do motocykla?

Podczas zakupu podgrzewanych manetek motocyklowych powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

  • Napięcie instalacji elektrycznej w motocyklu — zanim zaczniesz rozpatrywać zakup podgrzewanych manetek motocyklowych, odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie — Czy masz w motocyklu instalację elektryczną o napięciu 12V? Jeśli nie, niestety nie możesz ich zamontować. Podgrzewane manetki motocyklowe nie współpracują z instalacjami 6V, które spotykamy w starszych motocyklach.
  • Średnica kierownicy — większość modeli podgrzewanych manetek motocyklowych została zaprojektowana z myślą o kierownicach o średnicy 22 mm. Oznacza to, że w jednośladach klasy 50 ccm, motocyklach egzotycznych marek lub przy akcesoryjnych kierownicach możesz napotkać opór podczas montażu. Kolejna sprawa to mechanizm i długość rolgazu. Przed zakupem wybranego modelu zmierz kierownicę w swoim motocyklu lub sprawdź, czy twój model jest kompatybilny z danym producentem/produktem.
  • Pobór prądu — jeśli twój motocykl jest wyposażony w instalację elektryczną 12V, nie będziesz miał problemu z uruchomieniem grzanych manetek. Komplikacje mogą zacząć się podczas długotrwałego użytkowania, co najszybciej zobaczysz po rozładowującym się akumulatorze. Przed zakupem podgrzewanych manetek motocyklowych sprawdź, czy układ elektryczny poradzi sobie z poborem prądu wskazanym przez producenta. W małych motocyklach (od 50 do 250 ccm) bezpiecznym wyborem będą manetki o poborze od 3 do 3,5 A, natomiast w większych od 3 do 4,5 A. Obecnie ciężko spotkać manetki o poborze powyżej 4,5 A, jednak instalacja w dużym motocyklu (powyżej 1000 ccm) powinna poradzić sobie i z takim akcesorium.

Podgrzewane manetki motocyklowe znajdziesz w Gmoto

Nie od dziś wiadomo, że z Gmoto można przygotować się na jazdę w każdych warunkach — również w zimne i deszczowe dni poza sezonem. W naszej ofercie znajdziesz podgrzewane manetki motocyklowe od najlepszych marek na rynku. Oxford, Koso, Daytona, Avon Grips i Kuryakyn czekają, żeby zapewnić ci komfort i bezpieczeństwo na drodze, kiedy spada temperatura. Zobacz podgrzewane manetki motocyklowe i wydłuż swój sezon o kilkanaście tygodni każdego roku.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *