Przewożenie motocykla — jak przewieźć motocykl w bezpieczny sposób?

Sezon motocyklowy w pełni, a my dobrze wiemy, jakie pomysły w tym czasie krążą po głowach motocyklistów — wyprawy, wycieczki i wypady na tor wyścigowy to tylko wierzchołek góry lodowej. W przypadku realizacji całej trasy na kołach jednośladu sprawa jest prosta. Przygotowujesz motocykl pod kątem mechanicznym (robisz serwis, wymieniasz części, kompletujesz akcesoria etc.), pakujesz się i ruszasz w trasę, upychając wcześniej tyle gotówki, ile udało ci się odłożyć na wymarzoną podróż. Wyzwanie zaczyna się wtedy, kiedy musisz przewieźć maszynę w miejsce docelowe na lawecie lub pace busa. Po przeczytaniu tego poradnika będziesz znał odpowiedzi na pytania:

 • Jak przewieźć motocykl w busie?
 • Jak przewieźć motocykl na zwykłej przyczepie?
 • Jakie akcesoria przydadzą się przy przewożeniu motocykla?

Przewożenie motocykla — jak przewieźć motocykl w bezpieczny sposób?

Zanim odpowiemy na pytania, jak przewieźć motocykl w busie lub na przyczepie, przedstawimy kilka podstawowych zasad, którymi powinieneś kierować się podczas transportu jednośladu. Przede wszystkim — motocykl musi być zabezpieczony podczas przewożenia odpowiednimi akcesoriami (pasy mocujące, stojaki motocyklowe, uchwyty pod koła etc.), a nie przy pomocy przypadkowych lin, pasków czy innych akcesoriów, które nie zostały stworzone z myślą o transporcie pojazdów. Nie zalecamy również przewożenia motocykla postawionego wyłącznie na stojakach serwisowych, podnośnikach czy podnóżkach (centralnej lub bocznej). Nieodpowiednio zabezpieczony jednoślad — nieistotne, czy znajduje się na przyczepie, czy pace busa — stanowi realne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Nie ryzykuj swojego zdrowia/życia i stanu technicznego motocykla — zakup akcesoriów do transportu motocykla wyjdzie cię dużo taniej niż naprawa maszyny lub wizyta w szpitalu.

Jak przewieźć motocykl w busie? Niezbędne narzędzia i akcesoria

Zastanawiasz się, jak przewozić motocykl w busie? Już spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim potrzebujesz najazdu — dzięki niemu wygodnie załadujesz jednoślad na pakę i nic się nie uszkodzi (jak to ma czasem miejsce przy wkładaniu motocykla do samochodu innymi sposobami). Kolejna kwestia to pasy transportowe. Warto stosować minimum dwa punkty mocowania — z przodu może to być zawieszenie lub kierownica, a z tyłu koło, zawieszenie lub kanapa. Dedykowanym rozwiązaniem są pasy transportowe mocowane za kierownicę, które gwarantują najlepszą stabilność. Pasy transportowe zaczep o uchwyty mocujące znajdujące się na dnie paki w możliwie jak najszerszym punkcie. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z naciąganiem — motocykl musi stać w pionie pewnie i nie ruszać się na boki, jednak zbyt mocne naciągnięcie pasów może uszkodzić zawieszenie.

Pas transportowy 24 mm/ 183 cm
 • Mocne pasy transportowe (maksymalne obciążenie 272 kg).
 • Długość 183 centymetrów pozwala wygodnie zamocować motocykl do lawety, przyczepy i podłogi paki.
 • Zakończone uchwytami typu S dla większego komfortu użytkowania.

Zobacz w sklepie

Przewożenie motocykla na przyczepie — czego potrzebujesz?

Jeśli zastanawiasz się jak przewozić motor na przyczepie, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość — potrzebujesz tych samych akcesoriów. Solidny najazd (koniecznie dopasuj nośność najazdu do masy motocykla; uprzedzamy pytanie — deska nie nadaje się do takich zadań) i pasy transportowe w zupełności wystarczą. Tak jak wspominaliśmy, nie naciągaj pasów zbyt mocno — inaczej istnieje ryzyko uszkodzenia zawieszenia. Pamiętaj również, że pasy nie mogą stykać się z ostrymi krawędziami i delikatnymi elementami (np. osprzęt, plastikowe osłony lub elementy z cienkiego aluminium). Warto również zadbać o lakier maszyny — jeśli musisz zamocować pas transportowy np. na owiewkach/zbiorniku paliwa, polecamy użyć taśmy papierowej lub cienkiego materiału w miejscu styku.

Chcesz zapewnić najlepsze mocowanie dla swojego motocykla? Wyposaż się w uchwyt pod przednie koło i przykręć go do podłogi/ramy przyczepy lub lawety.

Uchwyt pod przednie koło HLP
 • Stabilna konstrukcja zapewnia pewne trzymanie motocykla.
 • Dostosowany do kół o średnicy od 14 do 21 cali.
 • Wysoka jakość wykonania i polska produkcja.

Zobacz w sklepie

Przewożenie motocykla na przyczepie lub lawecie — jak zabezpieczyć transport?

Jeśli odpowiednio zabezpieczysz motocykl, na pace busa nic mu nie grozi. Inaczej jest w przypadku transportu jednośladu na lawecie i przyczepie — zanieczyszczenia, drobne kamienie wystrzelone spod kół samochodu i ptasie odchody to tylko kilka z wielu zagrożeń czyhających na twoją maszynę. Dlatego na czas transportu rekomendujemy założenie pokrowca motocyklowego. Pamiętaj tylko żeby solidnie go zabezpieczyć, inaczej może spaść z motocykla, stwarzając niebezpieczną sytuację na drodze.

Przewożenie motocykla — najważniejsze zasady

 • Ustaw motocykl przodem do kierunku jazdy.
 • Pasy transportowe zamocuj w najszerszych punktach paki busa/przyczepy/lawety.
 • Nie zaciskaj hamulców i nie dobijaj zawieszenia — może to uszkodzić te podzespoły.

Jak przygotować się do wyjazdu motocyklowego? Poradnik dla początkujących i nie tylko

 • Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort podczas podróży?
 • Co ze sobą zabrać na wyjazd motocyklowy?
 • W co się spakować i ubrać ruszając na wyprawę motocyklową?

Zobacz poradnik

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.