Przydatne akcesoria i gadżety do motocykla

Śmiało można powiedzieć, że motocykliści to “gadżeciarze”. Dla dużej części z nas motocykl coś więcej niż środek transportu czy maszyna fundująca chwilą zabawę w weekend. Lubimy montować na pokładach naszych jednośladów dodatki, które pozwalają więcej wycisnąć z silnika (m.in. sportowe układy wydechowe), poprawiają możliwości w terenie lub zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zobacz nasze propozycje ciekawych dodatków, gadżetów i akcesoriów, które robią robotę na asfalcie i w terenie.

Ciekawe dodatki do motocykla szosowego

Nie znamy motocyklisty, który na propozycję przejażdżki wokół komina lub spontaniczny wypad w Bieszczady, mówi — Nie, dzięki. Już tam byłem, wystarczy! Podczas sezonu motocyklowego staramy się wykorzystać każdą wolną chwilę, żeby spędzić jak najwięcej czasu za kierownicą jednośladu. Na dalekich trasach i krótkich przelotach (np. na zakupy lub do pracy/szkoły) po drogach asfaltowych przydają się różne gadżety i akcesoria motocyklowe. Jakie akcesoria i ciekawe dodatki do motocykla możesz zamontować na pokładzie swojej maszyny, żeby podnieść komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy?

  • Akcesoryjne szyby motocyklowe — nie tylko dają dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem, ale także poprawiają — pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz szybę do swojego motocykla — wygląd jednośladu.
  • Amortyzator skrętu — znacznie zwiększa bezpieczeństwo i kontrolę nad motocyklem podczas szybkiej jazdy. Jego największą zaletą jest zapobieganie zjawisku Shimmy, czyli drganiom przedniego koła, które z łatwością może doprowadzić do utraty kontroli nad motocyklem i wypadku.
  • Osłony dłoni (mufki) — marzną ci dłonie podczas jazdy w deszczu lub w czasie przymrozków? Osłony dłoni to doskonały patent, żeby pozbyć się tego problemu.
  • Gadżety elektroniczne — wskaźniki biegów, gniazda USB, podgrzewane manetki i koce grzewcze to dopiero początek listy elektronicznego sprzętu, który sprawdzi się na twoim motocyklu.
  • Nawigacja motocyklowa i uchwyt na telefon/GPS — po omacku nigdy nie trafisz do celu. Dla tych, co nie lubią błądzić, przygotowaliśmy omówienie tych akcesoriów motocyklowych w oddzielnym artykule — Nawigacja motocyklowa czy smartfon? Co wybrać?

Akcesoria do motocykla terenowego — Cross, Enduro i Adventure

Każdy, kto jeździ w terenie, dobrze wie, że akcesoriów motocyklowych i warsztatowych nigdy dość — w końcu w żadnych innych warunkach motocykl tak często nie wymaga napraw i serwisowania, co podczas upalania w terenie. Całe szczęście producenci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach dla amatorów off roadu, więc jest z czego wybierać. Co warto dokupić do motocykla klasy Cross, Enduro lub Adventure?

  • Licznik motogodzin — niezwykle przydatny gadżet motocyklowy, który pozwoli ci odpowiednio serwisować maszynę i wymieniać poszczególne podzespoły zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Podnośnik motocyklowy — bez niego nie ma mowy o sprawnym serwisie czy transporcie motocykla na tor motocrossowy, czy w ulubiony teren. Pamiętaj, żeby wybrać solidną, wytrzymałą i stabilną konstrukcję.
  • Mata chłonna (dywanik) — pozwala zachować czystość na stanowisku pracy, a podczas naprawiania motocykla w terenie (np. na zawodach) pochłania olej, benzynę i inne zanieczyszczenia niekorzystne dla środowiska.
  • Uchwyt do wyciągania motocykla — przydatne akcesorium, dzięki któremu wyciągniesz motocykl z błota lub łatwo narzucisz tył maszyny w koleinę.
  • Osłony i gmole — jeżdżąc w terenie łatwo uszkodzić motocykl. Gmole, osłony chłodnicy czy płyty pod silnik to dodatki, w które warto zainwestować.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *