Wielka Pętla Bieszczadzka — ile ma kilometrów? Przedstawiamy najważniejsze informacje

Wielka Pętla Bieszczadzka to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych tras asfaltowych w Polsce. Mekka motocyklistów obfituje w liczne zakręty, fenomenalne punkty widokowe, z których turyści mogą podziwiać dzikie Bieszczady, oraz atrakcje, dzięki którym wyjazd na długo pozostanie w pamięci. W tym materiale przedstawiamy najważniejsze informacje o Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej — długość, przebieg trasy, atrakcje, punkty widokowe i inne miejsca, które warto odwiedzić.

Chcesz wygrać dwudniowy pobyt w Bieszczadach i na własnej skórze przekonać się, jak to jest przejechać najfajniejszą trasę w południowo-wschodniej Polsce? Weź udział w naszym konkursie organizowanym z Gęsim Zakrętem. Do wygrania dwa noclegi dla dwóch osób z pełnym wyżywieniem i sauna za free! Więcej informacji znajdziesz tutaj — Wygraj weekend w motocyklowym raju! Gęsi Zakręt X Gmoto.

Wielka Pętla Bieszczadzka — ile ma kilometrów?

Wielka Pętla Bieszczadzka oficjalnie zaczyna się w Lesku, niewielkim miasteczku położonym nad Sanem. Kierując się na południe, pokonasz tereny Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. W zależności od tego, jaki wariant wybierzesz, trasa Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej będzie miała 144 kilometry (bez Wołosatego) lub 155 kilometrów (z Wołosatem). Z własnego doświadczenia wiemy, że lepiej wybrać dłuższą trasę i odwiedzić Wołosate, w którym nie dość, że zdaje się kończyć świat, to jeszcze można natrafić na pastwiska koni huculskich i zjeść dobrą pizzę w — prawdopodobnie — najdalej wysuniętej na południe pizzeri w Polsce.

Wielka Pętla Bieszczadzka — trasa

Wielka Pętla Bieszczadzka przebiega przez Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Niezliczone zakręty i piękne widoki to efekt przeprowadzenia jej przez cztery drogi na następujących odcinkach:

  • Droga wojewódzka nr 893 (Lesko — Hoczew — Baligród — Cisna)
  • Droga wojewódzka nr 897 (Cisna — Wetlina — Ustrzyki Górne — Wołosate — Ustrzyki Górne)
  • Droga wojewódzka nr 896 (Ustrzyki Górne — Smolnik — Czarna — Ustrzyki Dolne)
  • Droga krajowa nr 84 (Ustrzyki Dolne — Lesko)

Wielka Pętla Bieszczadzka — co warto zobaczyć?

Sama Wielka Pętla Bieszczadzka to największa atrakcja na trasie — pokonasz ją od 3 do 4 godzin, w zależności od motocykla — aczkolwiek będąc już w tym rejonie Polski, warto odwiedzić kilka historycznych miejsc i kulinarnych perełek. Pokonując Wielką Pętlę Bieszczadzką, warto zobaczyć:

  • Zamek w Lesku położony w malowniczej Dolinie Sanu.
  • Cmentarz żydowski w Lesku, na którym znajdują się macewy jeszcze z XVI wieku.
  • Bar Siekierezada, o którym słyszał prawdopodobnie każdy bieszczadzki turysta. Lokal znajduje się w Cisnej, na 38 kilometrze Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. To dobre miejsce na zjedzenie obiadu podczas pokonywania trasy.
  • Chata Wędrowca w Wetlinie to kolejne miejsce, w którym zjesz dobry obiad. Oferują tam m.in. legendarnego Naleśnika Giganta — Certyfikowany Bieszczadzki Produkt Lokalny. Wetlina położona jest na 58 kilometrze Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej.
  • Przełęcz Wyżna to najlepszy punkt na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej do podziwiania widoków. Pamiętaj jednak, że to również parking dla tłumu ludzi ruszających najkrótszym szlakiem na Połoninę Wetlińską, więc w sezonie może być tłoczno i głośno.
  • Gęsi Zakręt to obowiązkowy punkt na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Tor trialowy i możliwość wypożyczenia motocykla trialowego na miejscu to dobre powody, żeby odwiedzić to miejsce. Do tego smaczne dania od Ani i klimat, którego się nie zapomina. Możesz wygrać weekend dla dwóch osób w tym miejscu — więcej informacji w artykule Wygraj weekend w motocyklowym raju! Gęsi Zakręt X Gmoto.
  • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Miejsce dla tych, co chcą bliżej poznać faunę i florę Bieszczadów.

Wielka Pętla Bieszczadzka — zagrożenia dla motocyklistów


Wielka Pętla Bieszczadzka prowadzi przez drogi wojewódzkie, które zostały zbudowane dobre kilkadziesiąt lat temu, więc ich stan nie należy do najlepszych. Wyjątek stanowi część na drodze krajowej 84, której nawierzchnia jest w dobrym stanie. Szczególnie na odcinkach górskich, które obfitują w najlepsze serpentyny i najpiękniejsze widoki na trasie, możesz się spotkać z dziurami, koleinami i sypiącym się asfaltem, któremu nie można ufać. Łatwo się zagapić i stracić kontrolę nad motocyklem, więc bądź czujny. Ulewne deszcze i nieosłonięte nasypy sprawiają, że na drodze nie brakuje piasku i drobnych kamieni. Obowiązkowym wyposażeniem na Wielką Pętlę Bieszczadzką jest dobra odzież i buty motocyklowe, które ochronią twoje ciało podczas szlifa — wyrusz na wakacyjną przygodę, ale nie w typowo wakacyjnym stroju.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *