Części do OSA

Najpopularniejsze modele

motocykle OSA - logo

Charakterystyka marki

OSA to nazwa polskiego skutera, który był produkowany w Polsce w latach 1959-1965 w Fabryce Motocykli w Warszawie. Był to jedyny skuter, który był seryjnie produkowany w naszym kraju w czasach PRL-u.

Prace nad skuterem rozpoczęto w 1955 roku. Najpierw w 1955 roku powstał prototyp, który nazwano Żuk, a rok później następny, który nazwano „Bąk”. Nim powstała OSA, zbudowano jeszcze w 1957 roku dwa prototypy Odra 1 i 2 oraz pięć poprzedników ostatecznej wersji skutera OSA.

W 1959 roku w końcu z fabryki wyjechała pierwsza OSA. Jako pierwsza na rynku pojawiła się OSA M-50. Próbny model wyjechał z fabryki w lutym, by w miesiącach letnich na stałe zagościć na polskich drogach.

Za twórców skutera OSA uznaje się trzech inżynierów: Krzysztofa Braun, Jerzego Jankowskiego oraz Tadeusza Mathia. Zadbali oni o wysoką jak na tamte czasy technologię. Do produkcji swojego pojazdu wykorzystano silnik S-06A. Ciekawym rozwiązaniem okazało się zastosowanie niskiego zawieszenia kół co gwarantowało naprawdę wysoki komfort jazdy. Jazdę w terenie ułatwiały duże koła.

Po wypuszczeniu skutera na rynek wziął udział w Rajdzie Tatrańskim i okazł się najlepszy w swojej klasie. Potem z sukcesem brał udział w wyścigach w Austrii oraz w Szkocji. Pozwoliło to zostać Osie zauważonym na światowych rynkach.

W 1959 roku rozpoczęto badania nad kolejnym modelem OSY. Dbano, aby przygotowany do produkcji model był naprawdę dobrze sprawdzony, ponadto wprowadzenie na rynek nowego produktu był trudny ze względu na specyfikę gospodarki socjalistycznej. 

Na rynek wprowadzono również trzeci model skutera OSA M-52, w  którym przede wszystkim zastosowano większy silni, choć początkowo przeznaczony tylko na eksport do Indii  to jednak pojawił się na polskim rynku.  I choć konstruktorzy mieli dalekosiężne plany to w 1965 decyzja władz zamknięto fabrykę, a produkcję OSY zakończono.

Wszystkie modele OSA

Poniżej znajduje się lista modeli OSA do których posiadamy części motocyklowe w swojej ofercie.

M50

M52

ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe