Motocykle SHL

Charakterystyka marki

SHL  jest  marka motocykli, które na początku swojego istnienia były produkowane w Hucie Ludwików, a potem od 1938 roku do 1970 w Kielcach  w przedsiębiorstwie KZWM Polmo- SHL.

Pierwszy motocykl opuścił firmę w 1938 i został on skonstruowany przez inż. R. Ekielskiego.  W swojej konstrukcji oparł się na brytyjskim silniku Villiers 98 cm³. Uzyskał on umowę licencyjna na produkcję jednośladu, gdzie wykorzystany był ten silnik. Pierwszy pojazd został wyprodukowany w ilości 2000 egzemplarzy. II wojna światowa w naturalny sposób przerwała produkcję motocykla.

Po jej zakończeniu wznowiono produkcję jednośladów i już w 1947 roku skonstruowany nowy model nazwany SHL 125-MO2. Projekt był całkowicie autorski i opierał się na konstrukcji silnika opracowanego w 1946 roku w Warszawie na potrzeby motocykla Sokół. SHL 125-MO2 został wyprodukowany w 200 sztuk egzemplarzy i od razu zastąpiono go nowszym modelem SHL M03, a ten w 1949 został wymieniony na SHL M04. Produkcja tego ostatniego wyniosła około 15,5 tysiąca sztuk egzemplarzy.

W tym samym okresie pod przewodnictwem instruktora J. Jankowskiego rozpoczęto również pracę nas motocyklami, które miały brać udział w wyścigach. Były to modele nowoczesne i zaawansowane technologiczne, gdzie wykorzystywano tzw. widelec teleskopowy oraz tylne zawieszenie, które były umieszczone na suwakach.  Do dnia dzisiejszego nie zachował się żaden model RJ2, gdyż pod taką nazwą były produkowane te motocykle.

W 1952 roku produkcję motocyklu przeniesiono z Kielc do Warszawskiej Fabryki Motocykli.  Tam to do 1954 roku produkowany model MO5, który był uznany za model przejściowy.
W 1958 roku produkcja motocykli SHL została przeniesiona ponownie do Kielc. Tam rozpoczęto produkcję SHL MO6U, gdzie wykorzystano silnik, który miał pojemność 150 cm³. Kolejnymi modelami były SHL M11 i SHLM11W, które były modelami luksusowymi przeznaczonymi na rynek zagraniczny. Ostatnim modelem produkowanym przez firmę była SHL M7 Gazela  z silnikiem o pojemności  175 cm³.

Pozostałe modele SHL

Poniżej znajduje się lista modeli SHL do których posiadamy części motocyklowe w swojej ofercie.

M
Darmowa dostawa
darmowa dostawa
przy zakupach powyżej 350 zł
Darmowy zwrot
darmowy zwrot
do 15 dni bez podawania przyczyny
Wygodne raty
wygodne raty
uzyskasz je przez internet
ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe