Menu

Części do Motocykli Simson

Charakterystyka marki

Simson to marka pochodząca od naszych zachodnich sąsiadów. Założyli ją bracia Löb i Moses Simson w 1856 roku, co ciekawe, zaczynali od produkcji broni palnej i białej, a produkcja rowerów nastąpiła 30 lat później od daty założenia firmy. Motocykle i motorowery tej marki są doskonale znane w Polsce, kiedy to w latach 80. i 90. były jednymi z najpopularniejszych jednośladów. Szczególnie popularnymi są modele S51 i skuter SR50. Motory Simson słyną z solidności i niezawodności, a ewentualne części zamienne łatwo jest zdobyć. W 1956 roku, z fabryki w Suhl jako pierwszy wyjechał motorower Simson SR1, a dwa lata później został zastąpiony przez model SR2. Te modele były doskonale znane i lubiane w Polsce. Lata 60. przyniosły kolejne nowe egzemplarze, takie jak SR4-1 Spatz (wróbel), SR4-2 Star (szpak), SR4-3 Sperber (krogulec), SR4-4 Habicht (jastrząb) i skuter KR51 „Schwalbe”. Cztery modele z tej serii nosiły nazwy ptaków, takie do których były najbardziej podobne. W produkcji znalazł się również skuter sportowy GS-50, odnoszący znaczne sukcesy w rajdach motocyklowych. Simson produkował również pojazdy dla osób niepełnosprawnych, takie jak Piccolo i Piccolo-DUO. Pojazdy te były popularne w Europie Środkowej i Wschodniej. W założeniach konstruktorów simsonowskie motorowery miały być jak najbardziej uproszczonym pojazdem, posiadającym silnik spalinowy. Dopiero w 1980 roku, w modelu S51 pojawił się nowy silnik i skrzynia biegów o czterech przełożeniach. Nowe rozwiązania pojawiły się także w skuterach SR50 i SR80. Dzięki nowoczesnemu nadwoziu, skuter cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiał komfortową jazdę w czasie deszczu. Lata 90. przyniosły wiele zmian. Przedstawiono nowy model - S53, a także powrócono do nazywania Simsonów gatunkami ptaków. Wprowadzono skutery z automatyczną skrzynią biegów, takie jak Star 25/50/100, motorynki Spatz 25/50 i trójkołowce Albatros. Ciekawym faktem z działalności firmy jest ten, iż Simson zawarł współpracę z firmą Her Chee z Tajwanu. Sprzedano nieznaczną ilość pojazdów noszących nazwę Simson Sula. Simson ogłosił bankructwo w 2002 roku. W ostatnim roku działalności wyprodukowano między innymi modele GS 50 i SM 50. Nowy inwestor MZA Meyer Zweiradtechnik Ahnatal GmbH przejął firmę, jednak upadła ona w lutym 2003 roku. W 2009 roku zaczęto produkować silniki spalinowe typu M541.

Artykuły z bloga

S51

Simson S51 to motorower produkowany w okresie 1980-1988, w niemieckim Suhl przez związek IFA. Jednoślad posiada jednocylindrowy dwusuwowy silnik o pojemności 50 cm3 i mocy prawie 4 KM co gwarantuje, jak na tę klasę pojemnościową, duże osiągi. W modelu S51, w stosunku do S50, zaszły duże zmiany mające na celu zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększenie łatwości obsługi jednostki.Pojazd doczekał się bezobsługowego sprzęgła ze sprężyną centralną i nowej skrzyni biegowej, w której użyto rozwiązań z włoskiej Vespy. Przez cały okres produkcji w Simsonie były wprowadzane drobne udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa i wyglądu, jak zmiana osłon, naklejek czy zamka blokady kierownicy. Motorowery które trafiały do Polski za sprawą importu przez PEZETEL musiały być fabrycznie zdławione, tak aby nie osiągały prędkości maksymalnej powyżej 50 km/h.

SR 50

Simson SR50 to motorower produkowany w latach 1986-2002 w niemieckim Suhl przez związek IFA. Jednoślad wyposażony jest w jednocylindrowy dwusuwowy silnik o pojemności 50 cm3 i mocy 3,7 KM sprzężony z, w zależności od wersji, 3\4 biegową skrzynią. Nowością dla fabryki w Suhl było użycie przy produkcji komponentów z tworzyw sztucznych oraz wprowadzenie uchwytu antykradzieżowego na kask.W zależności od modelu, Simsony były różnie wyposażane. Najuboższe wersje nie posiadają nawet akumulatora, kierunkowskazów i stacyjki, za to najdroższe wersje mają rozległy zestaw wskaźników i stelaż pod boczne kufry. Ciekawostką jest że w latach 1994-1996 zostało wypuszczone 100 sztuk Simsona wyposażanego w silnik elektryczny o zasięgu 50 kilometrów i prędkości maksymalnej 40 km/h.