Motocykle WSK

motocykle WSK - logo

Charakterystyka marki

WSK to polskie motocykle produkowane w Świdniku przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL. Jak łatwo można zauważyć, nazwa motocykli pochodzi wprost od nazwy producenta. Pierwszy motocykl WSK pojawił się na polskich drogach w 1954 roku. Było to 20 sztuk, wyprodukowanych z części przywiezionych ze stolicy. Seryjna produkcja WSK ruszyła w 1959 roku.

Pierwszy motocykl powstał w 1954 roku, a był to WSK M06. Maksymalną prędkością jaką osiągał było 70 km/h. Kolejny model M06-Z był lepszą wersją M06. Zmodyfikowano silnik, którego moc wzrosła do 6 KM z 4,5 KM. Zmianie uległa również maksymalna prędkość, do 78 km/h.

W latach 60. z WSK konkurowała WFM, czyli Warszawska Fabryka Motocykli, zamknięta w 1966 roku. WFM wykonała własne motocykle M06 w kilku wersjach, a także M16 i pierwowzory Żuka, Bąka i Osy, produkowanych w odmianach M50 i M52.

Kolejny motocyklem wyprodukowanym przez WSK był M06 B1. Produkcja miała miejsce w Świdniku i z zakładu wyjechało ich aż 500 tysięcy! B1 zużywał zaledwie 2,8 litra paliwa na 100 km i osiągał prędkość do 80 km/h. Ten motocykl otrzymał oznaczenia krajowym znakiem jakości „1”, który nadał mu Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

WSK-i doczekały się również modelu wyścigowego. Mowa tu o B1, którego pierwszą wersję zademonstrowano na Targach Poznańskich. B1 posiadał silnik W-1, a jego cena w 1968 roku wynosiła 8 tysięcy złotych.

Lata 1975-78 przyniosły modele nazwane „rodziną ptaków”, dlatego że oprócz oznaczeń literowych i cyfrowych, motocykle posiadały przydomki takie jak Gil, Lelek, Bąk. Gdy zaprzestano produkcję Lelka i Bąka, skupiono się na produkcji Gila i Kosa.

Tymi motocyklami celowano w młode osoby, ponieważ lepiej się prezentowały i różniły wyglądem od pozostałych. Dodatkowo malowane były na jasne kolory, a także dodano kilka ulepszeń, np. zmodyfikowano kształt kanapy.

Ostatnim motocyklem produkowanym przez WSK był model M06. Sytuacja miała miejsce 31 października 1985 roku i M06 był ostatnim wyprodukowanym w kraju.

Obecnie w Świdniku istnieje muzeum motocykli WSK.

Pozostałe modele WSK

Poniżej znajduje się lista modeli WSK do których posiadamy części motocyklowe w swojej ofercie.

1
Darmowa dostawa
darmowa dostawa
przy zakupach powyżej 350 zł
Darmowy zwrot
darmowy zwrot
do 15 dni bez podawania przyczyny
Wygodne raty
wygodne raty
uzyskasz je przez internet
ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe