Menu

Oleje silnikowe mineralne 4T

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Wystąpił problem, prosimy spróbować ponownie za chwilę.

Spróbuj ponownie

Mineralny olej silnikowy ma swoje wady, ale przydaje się w niektórych sytuacjach

Olej silnikowy mineralny do motocykla to substancja smarująca pochodzenia naturalnego. W porównaniu do olejów syntetycznych, olej mineralny do silnika czterosuwowego ma zwykle gorsze właściwości smarujące, ale jest też tańszy ze względu na niższe koszty produkcji. Mineralne oleje silnikowe stosuje się głównie w mniej wysilonych silnikach, a także w jednośladach starszych i pracujących w trudnych warunkach.

Co odróżnia oleje mineralne silnikowe od syntetyków?

Mineralne oleje silnikowe są coraz rzadziej stosowane w nowoczesnych jednośladach. Powodem tego są właściwości oleju, a konkretnie ich narażenie na zmiany. Mineralny olej silnikowy, a konkretnie jego baza, jest wytwarzany z rafinacji, czyli przeróbki ropy naftowej. W konsekwencji jest on mniej stabilny lepkościowo, bardziej narażony na zmiany wskutek temperatury i łatwiej doprowadza do wytwarzania się osadów na elementach silnika. Jest to niebezpieczne szczególnie dla wysilonych i mocnych silników, w których niezbędne jest zachowanie właściwości oleju mimo narażenia na ekstremalne temperatury.

Tańszy olej mineralny do silnika wciąż znajduje szerokie zastosowanie

Olej mineralny do silnika czterosuwowego stosuje się więc głównie w motocyklach turystycznych, lekkich i skuterach. W mało wysilonych silnikach mineralny olej silnikowy nie jest narażony na duże zmiany temperatury i przez to zapewnia odpowiednie smarowanie. Jednocześnie, dzięki niższym kosztom produkcji bazy, olej silnikowy mineralny do motocykla jest zdecydowanie tańszy niż olej półsyntetyczny czy syntetyk. Nawet tu należy jednak dobrać olej dokładnie do wymogów producenta i silnika. Nieodpowiedni olej mineralny do silnika jeszcze szybciej doprowadzi do uszkodzeń jednostki napędowej.

Mineralne oleje silnikowe przydatne szczególnie w starszych motocyklach

Jeszcze jedną zaletą, jaką ma olej silnikowy mineralny do motocykla jest ta ujawniająca się w starszych jednośladach. W okresie, gdy na rynku widniał głównie olej silnikowy mineralny do motocykla, silniki takich pojazdów były z góry przygotowane do wykorzystywania oleju niższej jakości. Konstrukcja silnika uwzględniała na przykład pojawienie się osadów i pozostawiała na nie pewną przestrzeń. Nowoczesny, syntetyczny olej silnikowy nie wytwarzałby osadu albo mógłby usunąć istniejący osad, co doprowadziłoby do poluzowania się elementów silnika. Z tego powodu, w starszych motocyklach warto stosować mineralne oleje silnikowe. Te utrzymają odpowiednie, przewidziane przez producentów środowisko pracy oleju w układzie i nie zaburzą smarowania silnika.

Olej silnikowy mineralny do motocykla w wielu odsłonach w Gmoto.pl

U nas znajdziesz oleje mineralne silnikowe do rozmaitych czterosuwowych jednostek napędowych. Oferujemy wysokiej jakości mineralne oleje silnikowe cenionych producentów, w tym Bel-ray, Castrol, JMC czy Motul. Cechy i parametry oleju są dostępne po kliknięciu na produkt.