Menu

Żarówki 12V - Podświetlenie zegarów

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Nie udało się dopasować żadnego produktu

Żarówki 12V - Podświetlenie zegarów do Najpopularniejszych motocykli

Żarówki do podświetlenia zegarów 12V w typowym motocyklu

Podświetlenie zegarów w typowym motocyklu to zestaw niewielkich żarówek wykorzystujących napięcie 12V. Takie żarówki wystarczają, by w nocy i przy słabej widoczności motocyklista mógł odczytać parametry z zegarów i liczników. Żarówki do podświetlenia zegarów można dziś spotkać w rozmaitych odmianach kolorystycznych i technicznych. Te cechy wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy motocyklem oraz na układ elektryczny.

Jak żarówki do podświetlenia licznika wpłyną na jazdę motocyklem

Przy dobrej pogodzie w dzień, motocyklista od razu odczyta wskazania prędkościomierza czy obrotomierza. Problemy zaczynają się w nocy lub gdy pogoda wyraźnie się pogarsza. Odczyt z zegarów może być trudny lub wręcz niemożliwy.

To wyraźnie wpłynie na dostosowanie prędkości do panujących warunków, albo choćby na optymalizowanie obrotów silnika. W efekcie zwiększy się ryzyko wypadku lub co najmniej otrzymania mandatu za przekroczenie prędkości oraz spalanie paliwa i zużycie elementów silnika. Niezbędnym elementem konsoli są więc żarówki do podświetlenia zegarów

Już niewielka, prosta i standardowa żarówka do podświetlenia licznika wyraźnie poprawią widoczność zegarów i liczników. Nowoczesna żarówka do podświetlenia zegarów dodatkowo przybiera rozmaite formy. Barwione żarówki 12V urozmaicają wygląd motocykla, a żarówki LED zmniejszą pobór prądu. W każdym przypadku warto jednak zwrócić uwagę, jak żarówka do podświetlenia zegarów realnie wpływa na widoczność liczników.

Dlaczego tak ważne są barwa i kształt żarówki do podświetlenia licznika

Znaczenie mają nie tylko parametry, ale też barwa podświetlenia zegarów. Przykładowo kolor zielony jest bardziej uspokajającym, za czerwony drażni. Czerwone żarówki do podświetlenia zegarówsprawdzą się więc przy agresywnej jeździe, ale na dłuższym dystansie w nocy mogą szybko zmęczyć wzrok. Podobne efekty przyniesie źle dobrane połączenie kolorów lub ich zbytnia jaskrawość.

Kształt zaletą szczególnie w przypadku żarówki do podświetlenia zegarów LED

Drugą ważną kwestią jest kształt żarówki do podświetlenia licznika. Widać to szczególnie w przypadku żarówek LED, w których diody pozwalają lepiej dostosować kształt żarówki do wymaganego rozproszenia światła po zegarach. Żarówka do podświetlenia licznika o nieodpowiednim kształcie nie będzie oświetlała całości konsoli. W takim przypadku niewiele da zmiana żarówki na silniejszą. W razie wymiany należy szukać żarówki jak najbardziej zbliżonej do standardowego źródła światła lub dedykowanego zamiennika.

Wymiana żarówki do podświetlenia zegarów jest zwykle prosta i wymaga jedynie odkręcenia kilku śrub przy zegarach. Warto jednak uważać na uszczelnienia i zabezpieczenia chroniące układ elektryczny. Ich uszkodzenie może nie tylko utrudnić pracę zegarów, ale narazić na uszkodzenie cały układ elektryczny.

Żarówki do podświetlenia licznika standardowe i nietypowe w Gmoto.pl

U nas znajdziesz żarówki podświetlenia zegarów do wielu modeli motocykli. Oferujemy żarówki wysokiej jakości, standardowe białe i ich kolorowe zamienniki, a także żarówki LED. Cechy i parametry żarówki znajdziesz klikając na produkt.