Jak dobrać stojak i wózek manewrowy do motocykla?

Stojaki, podnośniki i wózki motocyklowe to akcesoria, których nie może zabraknąć w żadnym garażu lub warsztacie. W tym materiale przedstawimy ci ich zalety i zastosowanie, podpowiemy, jak powinny być wykonane oraz omówimy ich rodzaje. Wszystko po to, żebyś mógł wybrać produkt, który poprawi twój komfort serwisowania i zimowania motocykla.

Stojaki i wózki motocyklowe — zalety i zastosowanie

Stojaki i wózki motocyklowe to niezastąpione akcesoria, które przydadzą ci się podczas serwisowania i garażowania jednośladu. Ułatwiają przesuwanie motocykla w ciasnych pomieszczeniach, pozwalają zdemontować koła i zawieszenie bez ryzyka wywrócenia jednośladu oraz zabezpieczają opony przed zniekształceniami w czasie zimowania lub długich postojów. Poznaj wszystkie zalety stojaków i wózków motocyklowych i dowiedz się, jak bardzo ułatwiają one serwis.

  • Mobilność — wieloosiowe wózki manewrowe pozwalają z łatwością obrócić motocykl bez narażania się na wywrotkę. Przemyślana konstrukcja stabilizuje motocykl w każdej płaszczyźnie, dzięki czemu możesz zmienić położenie jednośladu w kilka chwil. Jest to szczególnie pomocne podczas napraw i serwisu, jednak w czasie zimowania — zwłaszcza w ciasnych pomieszczeniach — również okaże się przydatne, kiedy będziesz chciał szybko przestawić swoją maszynę, która spędza długie miesiące na stojakach.
  • Stabilność — stojaki motocyklowe dają możliwość unieruchomienia maszyny na czas serwisu lub zimowania. Jeśli twój motocykl nie ma stopki centralnej, stojak pod wahacz pozwoli ci m.in. zrobić serwis układu napędowego (my nie wyobrażamy już sobie czyszczenia i regulacji napędu bez tego akcesorium), zdemontować tylne koło na czas wymiany opon czy ustabilizować motocykl w pozycji pionowej podczas wymiany płynów.
  • Praktyczność — stojak motocyklowy to akcesorium będące non-stop w użyciu. Serwis, zimowanie i mycie motocykla to czynności, dzięki którym twój motocykl gwarantuje ci emocjonującą, wygodną i bezpieczną jazdę. Warto je sobie ułatwić, dodając do wyposażenia swojego garażu stojak lub wózek manewrowy.

Jak powinien być wykonany stojak lub wózek motocyklowy?

Stojak lub wózek motocyklowy powinien być solidny, wytrzymały i trwały — koniec końców zapewnia oparcie twojej maszynie, która do tanich nie należy. Warto sięgnąć po modele wykonane z grubych rur stalowych, będących gwarantem stabilności konstrukcji. Nie bez znaczenia jest również wykończenie — malowanie proszkowe i kółka z bieżną z mocnego poliuretanu to cechy, które pozwolą na wieloletnią eksploatację bez awarii. W obu przypadkach istotna jest także możliwość regulacji. Budowa stojaka i wózka motocyklowego powinna umożliwiać dopasowanie go do rozstawu wahacza lub średnicy koła (w zależności od zastosowania). 

Dopasowanie stojaka do motocykla

  • Motocykle z klasycznym wahaczem — w większości jednośladów najlepiej sprawdzi się podstawowy stojak motocyklowy z mocowaniem w kształcie litery “L”, które oprze się bezpośrednio na wahaczu (miękka guma adapterów chroni lakier przed uszkodzeniem). Przykładem takiego stojaka jest Yakk EXP REFO L, który doskonale sprawdzi się w motocyklach z wahaczem o szerokości od 260 do 370 mm.
  • Motocykle wyposażone w rolki wahacza — w jednośladach z wbudowanymi lub akcesoryjnymi rolkami wahacza najlepiej sprawdzi się stojak motocyklowy z adapterami w kształcie litery “V”. Stojak Yakk EXP REFO V został wyposażony w regulowane mocowania, dzięki którym pasuje do motocykli z rozstawem rolek od 260 do 370 mm.
  • Motocykle z monowahaczem — w jednośladach z monowahaczem konieczne jest zastosowanie specjalnego stojaka lub wózka manewrowego, mocowanego do osi tylnego koła. Najlepszym przykładem takiego rozwiązania jest Yakk EXP TERI R, wieloosiowy wózek manewrowy, dzięki któremu przesuniesz motocykl w dowolnym kierunku.
  • Motocykle cross i enduro — w tego typu jednośladach najlepiej sprawdza się stojak motocyklowy umieszczany pod silnikiem, a nie jak w szosowych motocyklach pod wahaczem. Podnośnik cross/enduro pozwala jednym ruchem unieść motocykl na wysokość, która pozwala na swobodny serwis (oba koła nie dotykają ziemi). Jeśli szukasz tego typu podnośnika, zobacz stojak cross/enduro marki Yakk EXP.

Stojaki i wózki motocyklowe Yakk EXP znajdziesz w sklepie motocyklowym Gmoto

W sklepie motocyklowym Gmoto znajdziesz pełną ofertę stojaków, podnośników i wózków motocyklowych polskiej marki Yakk EXP. Wysoka jakość wykonania, wytrzymałe materiały i przemyślana konstrukcja to cechy, które współdzielą wszystkie produkty Yakk EXP. Zobacz ofertę Yakk EXP w naszym sklepie i zadbaj o swój komfort podczas serwisu i zimowania motocykla.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *