Menu

Oleje do silników 4-suwowych (4T)

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 914

Przeglądaj według producenta

Artykuły z bloga

Oleje silnikowe do 4-suwów podstawą pracy jednostki napędowej

Oleje do silników czterosuwowych to najczęściej spotykane oleje silnikowe do motocykli. Ze względu na konstrukcję układów napędowych, olej silnikowy pełni w nich rozmaite funkcje, nie tylko w obszarze samego silnika, ale też gdy układ jest połączony ze skrzynią biegów i wykorzystuje mokre sprzęgło. Dobrej jakości olej silnikowy do motocykla i skutera 4t jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika. Zużyty olej do silnika czterosuwowego lub jego brak szybko doprowadzi nawet nowy skuter czy motocykl do nieodwracalnych uszkodzeń.

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny w silnikach czterosuwowych?

Wśród wielu cech różniących silnik dwu- od czterosuwowego w motocyklu czy skuterze, jedną z podstawowych jest smarowanie. W czterosuwach olej silnikowy nie płynie razem z paliwem, ale krąży osobno w zamkniętym obiegu. Z tego względu, oleje silnikowe do czterosuwów wymagają nie tylko dobrej jakości, ale i trwałości, szczególnie przy pracy w wysokiej temperaturze.

Trwałość jest tym ważniejsza, że olej silnikowy nie tylko niweluje tarcie w układzie. Krążący olej do silników 4 suwowych wspiera chłodzenie silnika, usuwa z niego brud oraz skutki tarcia oraz chroni przed korozją. Ze względu na użytkowanie, kluczowa staje się też regularna wymiana oleju, zgodna z instrukcjami producenta lub w momencie, gdy olej do 4 suwów traci swoje właściwości.

Motocyklowe oleje silnikowe dzielone ze względu na pochodzenie

Podobnie jak typowy olej samochodowy, olej silnikowy do motocykla dzieli się na mineralne i syntetyczne. Oparty na rafinacji ropy naftowej olej mineralny jest najtańszy, ale też najbardziej zanieczyszczony i najmniej trwały. Tego typu produkty można zastosować do skutera 4t, lecz w przypadku większych motocykli dobrym pomysłem są co najmniej oleje półsyntetyczne.

Choć taki olej do silnika 4T jest także oparty na bazie mineralnej, jest on odpowiednio oczyszczany i wzbogacany. Najwyższą klasą jest olej syntetyczny wytwarzany w laboratoriach. Jednolita struktura, brak zanieczyszczeń i szereg dodatków sprawia, że olej syntetyczny to najlepsze rozwiązanie dla motocykli wykorzystywanych agresywnie i wyczynowych.

Co warto uwzględnić wybierając olej silnikowy do motocykla i skutera 4t?

Obok podziału na mineralne i syntetyczne, ważną kwestią jest lepkość oleju, czyli zdolność przepływu płynu. Wzór typu 10W40 mówi o lepkości, jaką ma dany olej do silnika 4T przy niskiej i wysokiej temperaturze, a więc przy temperaturze rozruchu i typowej pracy silnika. W teorii, niższa liczba oznacza lepszy przepływ oleju. W praktyce jednak elementy motocykli czy skuterów są często przygotowane pod oleje silnikowe o określonych parametrach.

Odejście od nich sprawia, że olej do silnika 4 suwowego szybciej ulega zużyciu i traci swoje właściwości. Wybierając olej silnikowy warto też popatrzeć na zawarte dodatki; wiele z nich jest przygotowanych pod określony typ motocykla lub styl jazdy, co pozwoli lepiej wykorzystać silnik ścigacza, choppera czy skutera 4t.

Motocyklowe oleje silnikowe renomowanych producentów w Gmoto.pl

U nas znajdziesz oleje silnikowe do silników czterosuwowych rozmaitych skuterów i motocykli. Oferujemy wysokiej jakości oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne do motocykla drogowego, wyczynowego czy skutera 4t. Cechy, parametry i inne informacje na temat oleju znajdziesz klikając na produkt.