Menu

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 995
-15% Smar do łańcucha Motul C3 Off Road Chain Lube

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,99 zł

50,99 zł

59,99 zł

Smar do łańcucha Motul C3 Off Road Chain Lube

   (7)
-15% Zestaw do konserwacji łańcucha napędowego Motul offroadowy

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 119,00 zł

101,15 zł

119,00 zł

Zestaw do konserwacji łańcucha napędowego Motul offroadowy

   (10)
Smar do łożysk Malwa

9,99 zł

Smar do łożysk Malwa

   (3)
Talk w dozowniku 400 gram

12,99 zł

Talk w dozowniku 400 gram

   (1)

Przeglądaj według producenta

Artykuły z bloga

Płyny i smary motocyklowe niezbędne i przydatne w jednośladach

Płyny i smary do motocykli to rozmaite substancje stosowane do pracy, konserwacji lub poprawienia parametrów mechanizmów wykorzystywanych w jednośladzie. Niektóre płyny do motocykli są niezbędne do poprawnego działania ich układów, inne mogą poprawić standardowe parametry pracy. W niemal każdym przypadku, płyn czy smar motocyklowy wymaga przede wszystkim parametrów odpowiednich dla danego układu.

Pierwszy z brzegu smar do motocykla

Obok paliwa, płyn do motocykla kojarzy się przede wszystkim z olejem silnikowym. Odpowiednio dobrany do jednostki napędowej olej silnikowy nie dopuszcza do tarcia elementów ruchomych silnika, a często także skrzyni biegów, i szybkiego ich zużycia lub uszkodzenia. Szczególnie w nowszych jednośladach, benzyna i olej to tylko dwa płyny motocyklowe z szerokiej grupy substancji wykorzystywanych w rozmaitych mechanizmach.

Płyn hamulcowy przykładem, jak ważny jest płyn do motocykla

W nowoczesnym jednośladzie, płyn do motocykla to często także płyn hamulcowy stosowany w hydraulicznych układach hamulcowych. Obecny w miejscu linki hamulcowej w specjalnych przewodach płyn przenosi siły nacisku dźwigni lub klamki na hamulce motocykla i pozwala skutecznie wyhamować nawet duży i ciężki jednoślad. Takie płyny motocyklowe należą do niezwykle ważnych dla danego układu, a ich ubytek, zabrudzenie lub złe parametry grożą nie tylko uszkodzeniem układu, ale i niebezpieczeństwem dla użytkownika motocykla.

Płyny do motocykli związane także z chłodzeniem

Specjalne płyny do motocykli stosuje się także w przypadku układów chłodzenia. W nowoczesnym jednośladzie płyn przenosi ciepło wytwarzane przez silnik do chłodnicy, co pozwala szybko schłodzić pracujący na wysokich obrotach motor. W tym przypadku nieodpowiedni lub zużyty płyn do motocykla nie musi być groźny dla zdrowia użytkownika, jednak w krótkim czasie doprowadzi do poważnych i kosztownych uszkodzeń pojazdu.

Smar motocyklowy pod wieloma postaciami

Z utrzymaniem stanu danego układu związane są także smary motocyklowe. Osobny olej lub smar motocyklowy jest wymagany nie tylko przez skrzynię biegów, ale wiele innych, pomniejszych elementów. Oleje i smary motocyklowe są potrzebne szczególnie do łożysk i tulei łączących różne elementy mechanizmów. Swój smar do motocykla ma także łańcuch, gdzie chyba najlepiej widać, jak ważny jest smar do łańcuchów motocyklowych dla, nawet podstawowej, konserwacji łańcucha motocyklowego. Podobnie, jak przy silniku brak, nieodpowiedni lub brudny olej czy smar motocyklowy zmniejszy żywotność i doprowadzi do zatarcia i uszkodzenia układu.

Płyny motocyklowe wykorzystywane także przy filtrach

Do niezbędnych można zaliczyć też płyny motocyklowe stosowane przy niektórych filtrach, głównie filtrach powietrza. Taki płyn do motocykla może być niezbędny dla uzyskania odpowiednich właściwości elementu. Z drugiej strony, płyn do motocykla związany z filtrem może jedynie poprawić jego parametry. Takie płyny do motocykli są nazywane środkami do nasączania filtrów, natomiast środki do czyszczenia filtrów są substancjami przygotowanymi do skutecznego usuwania zabrudzeń typowych dla motocyklowego filtra powietrza.

Płyny do motocykli związane z czyszczeniem układów

Środków do czyszczenia poszczególnych elementów motocykla jest zresztą dużo więcej, a typowym przykładem są środki do czyszczenia i konserwacji opon. Tu płyny motocyklowe usuwają nie tylko brud, ale i uszkodzenia opony, a także zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne typu wilgoć czy promieniowanie UV. Warto pamiętać, że właściwości czyszczące może mieć nawet smar do motocykla. Wystarczy tu zwrócić uwagę na olej silnikowy, który obok smarowania, usuwa z układu cząstki metali będące skutkiem pracy silnika.

Środki uszlachetniające poprawią płyny i smary do motocykli

Jeszcze jedną kategorią są środki uszlachetniające. Tu znane są szczególnie uszlachetniacze do paliwa. Dodane do paliwa płyny do motocykli pozwalają usunąć brud zalegający na elementach silnika, zwiększają parametry paliwa, a w obu przypadkach poprawiają pracę silnika. Takie dodatki można spotkać także w przypadku innych substancji stosowanych w motocyklu, na przykład dodatki modyfikujące oleje i smary do motocykli. Zwykle są to płyny motocyklowe pozwalające oczyścić układ i sam olej z brudu i innych niepożądanych substancji.

Każdy płyn i smar motocyklowy wymaga doboru

Bez względu na typ, płyn i smar motocyklowy wymaga przede wszystkim doboru do danego układu. Płyn czy smar do motocykla jest często opisany nie tylko cechami, ale też symbolem związanym z rozmaitą klasyfikacją. W większości przypadków warto stosować jeden płyn czy smar do motocykla, a nie mieszać substancje o różnych klasach. Zmieszane płyny czy smary do motocykli mogą nie tylko utracić swoje właściwości, ale wręcz zadziałać niszcząco na dany układ.

Rozmaite płyny, oleje i smary motocyklowe w Gmoto.pl

U nas znajdziesz rozmaite płyny i smary motocyklowe stosowane w jednośladach. Oferujemy płyny hamulcowe, płyny do chłodnic, smary do łożysk czy uszlachetniacze do paliwa cenionych producentów, między inni firm Motul, Valvoline, Liqui Moly czy K&N. Cechy i parametry danej substancji znajdziesz po kliknięciu na produkt.