Bazy olejowe w motocyklowych olejach silnikowych. Co warto wiedzieć?

Olej silnikowy to temat, który budzi duże emocje wśród motocyklistów. Nie da się ukryć, że jest obrośnięty wieloma mitami i opiniami często mijającymi się z prawdą. Efekty niestety nie są dobre zarówno dla naszego portfela, jak i silników w ukochanych maszynach.

Ten materiał pozwoli ci wybrać najlepszy olej silnikowy do twojego motocykla. Dowiesz się, jak powstaje olej silnikowy (od świeżo wydobytej ropy naftowej do finalnego produktu), na jakie grupy dzielimy bazy olejowe oraz jakie mogą być różnice między olejami tego samego rodzaju. Jeśli chcesz odświeżyć sobie podstawową wiedzę o olejach silnikowych, zobacz nasz poradnik Jaki olej do motocykla wybrać? Omawiamy oleje silnikowe i doradzamy! Znajdziesz tam informacje o funkcjach, lepkości, jakości, rodzajach i producentach motocyklowych olejów silnikowych.

Jak powstaje olej silnikowy do motocykla?

Zanim zapoznasz się z grupami i dowiesz się o właściwościach poszczególnych baz olejowych, warto poznać kilka specjalistycznych terminów. Pozwolą ci one lepiej zrozumieć proces produkcji motocyklowych olejów silnikowych i jeszcze głębiej wejść w temat baz olejowych.

Rafinacja ropy naftowej — proces mający na celu oczyszczenie ropy naftowej i nadania jej wstępnych właściwości, m.in. zwiększonej wytrzymałości wiązań chemicznych, która przekłada się na trwałość oleju silnikowego w motocyklu i prowadzi do jego rzadszej wymiany. Jedną z metod rafinacji ropy naftowej jest destylacja.

Destylacja ropy naftowej — metoda mechanicznej rafinacji ropy naftowej polegająca na podgrzaniu, a następnie skropleniu surowca. Podczas destylacji ropy naftowej powstają różne frakcje, m.in. benzyna, nafta, olej napędowy i mazut.

Mazut — frakcja powstająca podczas destylacji ropy naftowej w temperaturze od 250 do 350 stopni Celsjusza. W wyniku ponownej destylacji mazutu pod zmniejszonym ciśnieniem (tzw. destylacji próżniowej) powstaje m.in. olej smarowy, czyli baza dla oleju silnikowego w naszych motocyklach.

Kraking ropy naftowej — proces technologiczny mający na celu przemianę frakcji ropy naftowej (m.in. mazutu) w np. oleje smarowe, z których następnie powstają oleje silnikowe do motocykli.

Hydrokraking ropy naftowej — proces krakingu z wykorzystaniem wodoru.

Bazy olejowe w motocyklowych olejach silnikowych — podział na grupy

Bazy olejowe zostały podzielone na pięć grup, które pozwalają na klasyfikację produktów rafinacji ropy naftowej i syntez chemicznych. Ich znajomość pomoże ci w wyborze najlepszego oleju silnikowego do motocykla, ponieważ oleje wszystkich rodzajów (mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne) różnią się między sobą w jednej grupie. Oznacza to, że olej syntetyczny olejowi syntetycznemu nierówny itd.

  • Grupa I — najprostsza mineralna baza olejowa, powstająca podczas destylacji ropy naftowej. Ze względu na najkrótszy proces produkcji jest najtańszą bazą olejową, jakiej można użyć podczas produkcji oleju silnikowego do motocykla. Jednocześnie jest najbardziej zanieczyszczona, przez co cechuje się najgorszą specyfikacją.
  • Grupa II — mineralna baza olejowa powstająca w procesie hydrokrakingu baz olejowych z grupy pierwszej. Cechuje się większą trwałością filmu olejowego, co przekłada się m.in. na mniejsze tarcie pomiędzy elementami silnika, zwiększając jego trwałość.
  • Grupa III — mineralna baza olejowa tworzona podczas wielokrotnego hydrokrakingu baz olejowych z grupy pierwszej. Dzięki wielokrotnemu powtórzeniu tego procesu uzyskuje się o wiele czystszy produkt niż w przypadku baz olejowych z grupy pierwszej i drugiej.
  • Grupa IV — syntetyczna baza olejowa powstająca w procesie syntezy chemicznej, cechująca się stuprocentową czystością (nie ma wolnych wiązań wodorowych, które zmniejszają trwałość oleju silnikowego) i dużą stabilnością termiczną (niestraszne jej nagłe zmiany temperatury oleju silnikowego). Tworzą ją polialfaolefiny (PAO) o powtarzalnej strukturze, dzięki którym oleje silnikowe na bazie olejowej z grupy czwartej zapewniają małe tarcie pomiędzy współpracującymi elementami silnika. Zastosowanie oleju PAO oznacza nawet pięciokrotnie większą żywotność oleju silnikowego.
  • Grupa V — pozostałe bazy olejowe, których nie sklasyfikowano w pozostałych grupach. Zalicza się do nich m.in. silikony, estry fosforanowe i poliestry.

Mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne oleje silnikowe do motocykli. Z jakich baz olejowych są zrobione?

Oleje danego rodzaju (mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne) różnią się między sobą składem, czyli bazami olejowymi użytymi podczas produkcji. Teraz gdy już wiesz, co oznaczają poszczególne grupy baz olejowych, jesteś w stanie stwierdzić, że np. mineralny olej silnikowy do motocykla zrobiony na bazie olejowej z grupy pierwszej jest gorszy, niż ten zrobiony na bazie olejowej z grupy drugiej lub trzeciej. Z jakich baz olejowych zrobione są poszczególne rodzaje motocyklowych olejów silnikowych?

Mineralny olej silnikowy może być zrobiony z bazy olejowej z grupy pierwszej, drugiej i trzeciej lub z ich mieszanki. Jeśli zdecydujesz się na olej mineralny, warto wybrać ten z jak największym udziałem bazy olejowej z grupy trzeciej. Jest to najczystszy produkt, a dzięki wielokrotnemu hydrokrakingowi posiada budowę wiązań chemicznych najbardziej zbliżoną do syntetycznych baz olejowych z grupy czwartej i piątej.

Półsyntetyczny olej silnikowy to mieszanka mineralnych baz olejowych (z grupy pierwszej, drugiej i trzeciej) i owoców syntezy chemicznej z grupy czwartej i piątej (syntetycznych baz olejowych). Najczęściej spotyka się półsyntetyczny olej silnikowy wyprodukowany z baz olejowych z grupy trzeciej i czwartej.

Syntetyczny olej silnikowy powstaje z baz olejowych z grupy czwartej z dodatkiem baz olejowych z grupy piątej. Najczęściej spotykany jest syntetyczny olej silnikowy PAO, który zapewnia nawet pięciokrotnie większą żywotność oleju silnikowego. Dla motocyklistów oznacza to dużo rzadszą wymianę, co pozwala zaoszczędzić na wizytach w serwisie oraz wydatkach na olej silnikowy i filtr oleju.

Najlepszy olej silnikowy do motocykla, czyli jaki?

Najlepszy produkt, jaki do tej pory stworzono w laboratoriach chemicznych czołowych koncernów, to zdecydowanie syntetyczny olej silnikowy stworzony na bazie olejowej z grupy czwartej z dodatkiem baz olejowych z grupy piątej. Olej PAO to baza niemalże idealna, jednak ma dwie wady — cechuje się niską rozpuszczalnością i ma tendencję do tworzenia lakierów. Dlatego tak ważny jest dodatek estrów z grupy piątej, które niwelują powstawanie zanieczyszczeń powstających podczas pracy silnika.

Czy syntetyczny olej silnikowy oparty na bazach olejowych z grupy czwartej i piątej to najlepszy wybór dla twojego motocykla? Niekoniecznie. W starych i mało wysilonych motocyklach ani nie wydłuży on żywotności silnika, ani nie poprawi jego wydajności. Dopiero w nowych motocyklach, szczególnie tych o dużej mocy, pokaże pełnię swoich możliwości. Oczywiście w żadnym motocyklu nie zaszkodzi, nawet jeśli wcześniej jeździłeś na oleju mineralnym lub półsyntetycznym (oleje PAO mieszają się z olejami niższych klas).

Motocyklowe oleje silnikowe marki GRO — hiszpański pogromca słabej jakości olejów

GRO (Global Racing Oil) to hiszpański producent olejów silnikowych i innych środków smarnych do motocykli, które w Polsce dostaniesz tylko w sklepie motocyklowym Gmoto. Ich produktów używają zawodnicy startujący w Moto3, Rajdzie Dakar, AMA Supercross i AMA Motocross, a także zespoły fabryczne Rieju Factory Team, Rieju Team Dakar, Vertigo Factory Team (trial) i Bar X Suzuki Team.

W ofercie marki GRO znajdziesz oleje silnikowe wszystkich rodzajów (mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne) do motocykli szosowych i terenowych, a także smary do łańcucha napędowego i oleje przekładniowe. Nie zabrakło również płynów hamulcowych, płynów chłodniczych, środków do czyszczenia napędu i innych elementów motocykla (m.in. szamponów i odtłuszczaczy) oraz warsztatowej chemii osobistej (np. żeli do mycia zabrudzonych rąk). Zobacz pełną ofertę GRO w Gmoto i wybierz do swojego motocykla wysokiej jakości chemię motocyklową.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *