Menu

Oleje silnikowe do motocykla

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 1129

Przeglądaj według producenta

Artykuły z bloga

Olej silnikowy do motocykla to podstawa sprawnej pracy jednostki napędowej

Olej silnikowy do motocykla to substancja zmniejszająca tarcie elementów ruchomych napędu motocykla. Olej do silnika motocyklowego zmniejsza zużycie elementów silnika i ryzyko ich uszkodzenia, a także ułatwia odprowadzenie nadmiaru generowanego tam ciepła. Zbyt niska ilość lub jakość oleju grozi poważnymi awariami w wielu miejscach w jednostce napędowej motocykla.

Oleje silnikowe do motocykli przeciwdziałają tarciu elementów ruchomych

Silnik motocykla to złożona konstrukcja z wieloma elementami metalowymi o ściśle określonym ruchu. Przy dopasowaniu poszczególnych elementów, taki ruch generowałby tarcie i szybko doprowadzał do ich zużycia, choćby wskutek generowania wysokich temperatur i odkształceń. Do poprawnej pracy silnika, niezbędna jest więc substancja zmniejszająca tarcie, czyli specjalny olej do motocykla. Oleje silnikowe do motocykli krążące w układzie tworzą cienką warstwę między elementami i pozwalają na wzajemny ruch elementów bez bezpośredniego styku.

Oleje silnikowe do motocykli potrzebny przede wszystkim w cylindrze

Typowym przykładem miejsca, gdzie wzajemny ruch elementów generowałby tarcie, jest ruch tłoka w cylindrze. Aby komora spalania była szczelna, a tłok przejmował całą energię wybuchu mieszanki, musi być on ściśle dopasowany do powierzchni wewnętrznej cylindra. Z drugiej strony, takie dopasowanie generowałoby ogromne tarcie i wyraźnie pogarszałoby sprawność silnika. Rozwiązaniem jest właśnie olej silnikowy do motocykla który sprawia, że tłok może poruszać się tu praktycznie bez tarć, a przy tym zapewnić szczelność komorze spalania.

Gdzie jeszcze niezbędny będzie olej do silnika motocyklowego?

Cylinder to jednak nie jedyne miejsce, gdzie niezbędny będzie olej silnikowy do motocykla. Równie ważne jest sprawne smarowanie wału korbowego i panewek. Oleje silnikowe do motocykli nie dopuszczają do tak zwanego odwrócenia się panewek i zniszczenia mechanizmu przejmującego ruch tłoka. Podobnie, olej do motoru jest niezbędny w głowicach cylindrów dla sprawnej pracy rozrządu, przede wszystkim zaworów i wałków.

Olej silnikowy do motocykla pomaga w czyszczeniu i chłodzeniu układu

Ze względu na krążenie między ważnymi elementami układu napędowego, olej silnikowy do motocykla może też pełnić inne przydatne funkcje. Odpowiednio chłodzony olej do silnika motocyklowego pomaga w chłodzeniu jednostki napędowej. Podobnie, sprawnie filtrowany olej do motocykla usunie z układu brud i osad. Dodatkowe substancje, w które może być wyposażony olej do motoru, zwiększy też ochronę elementów silnika przed korozją.

Oleje silnikowe do motocykli mineralne lub syntetyczne

Oleje silnikowe dzieli się przede wszystkim pod kątem pochodzenia. Głównym podziałem jest tu olej mineralny i syntetyczny. Początkowo, oleje silnikowe do motocykli były wytwarzane z substancji pochodzenia naturalnego. Oleje mineralne są jednak mniej czyste chemicznie i przez to gorzej zachowują swoje właściwości. Z tego powodu, dziś preferowane są oleje motocyklowe wytwarzane w laboratorium, czyli oleje syntetyczne. Najlepszy olej syntetyczny daje czystość składu, a przez to lepsze właściwości i pozwala zachować je dłużej.

Co oznacza olej do motocykla 10w40?

Najważniejszymi cechami oleju są jednak jego lepkość i temperatura, przy której olej ją zachowa. W oznaczeniach typu olej do motoru 10W40, pierwszej z liczb jest przypisana minimalna temperatura, przy jakiej olej zachowa lepkość w silniku. Im niższa, tym niższa będzie temperatura, przy której olej zachowa właściwości. Druga liczba to oznaczenie przypisane samej lepkości. Tu im wyższa, tym lepkość oleju jest większa.

Oleje silnikowe do motocykli i ich oznaczenia

Oleje silnikowe do motocykli mają też inne oznaczenia, ważne szczególnie dla konstrukcji układu. Wyróżnia się tu japońska norma JASO, która określa, czy olej motocyklowy jest przeznaczony do układu smarującego silnik, skrzyni biegów i mokrego sprzęgła (MA1 i MA2), czy też do układu, gdzie sprzęgło jest smarowane osobno (MB). Jakość oleju określają natomiast normy jakościowe olejów, przede wszystkim amerykańskie API. Oleje do silników motocyklowych benzynowych są tu określanie literą S i drugą, która im dalsza w alfabecie, tym jakość oleju według normy API jest wyższa.

Wysokie jakości oleje silnikowe do motocykli w Gmoto.pl

U nas znajdziesz oleje do silników motocyklowych dostarczane przez cenionych producentów, w tym Castrol, Motul czy Valvoline. Oferujemy najpopularniejsze oleje motocyklowe wysokiej jakości, do silników dwusuwowych i czterosuwowych. Cechy i parametry olejów znajdziesz po kliknięciu na konkretny produkt.