Oleje do amortyzatorów motocyklowych
Producent
Promocje
Tylko dostępne
Cena
Sortuj

75,64 zł
88,99 zł
Olej do amortyzatorów Motul Fork Oil Factory Line 5W Syntetyczny 1l

58,64 zł
68,99 zł
Olej do amortyzatorów Motul Fork Oil Expert 20W Półsyntetyczny 1l

79,56 zł
93,60 zł
Olej do amortyzatorów Motul Fork Oil Factory Line 2.5W Syntetyczny 1l

108,24 zł
Olej do amortyzatorów tylnych KYB K2C

111,23 zł
Olej do amortyzatorów KYB Kayaba 0.946 L
Artykuły z bloga
Olej do amortyzatorów to klucz do sprawnej pracy zawieszenia motocykla
Oleje do amortyzatorów to specjalne płyny wykorzystywane w zawieszeniu motocyklowym. Olej do amortyzatora zapewnia właściwą pracę układu i chroni go przed zużyciem. Źle dobrany olej do lag lub jego niedostatek grożą uszkodzeniem amortyzatora i niebezpiecznymi konsekwencjami dla maszyny i użytkownika.
Jakie zadanie pełni amortyzator w motocyklu?
Typowe zawieszenie motocykla składa się ze sprężyn i amortyzatorów. Sprężyny nie pozwalają na swobodny ruch koła względem ramy i absorbują siły powstające przy pokonywaniu przeszkód. Amortyzatory tłumią drgania, nie pozwalają na utratę kontaktu kół z nawierzchnią i na zbyt gwałtowny ruch koła, tak zwane odbicia i dobicia.
Jak działa typowy amortyzator olejowy?
Standardowym amortyzatorem jest amortyzator olejowy. Składa się on z zamkniętej rury i tłoka dzielącego rurę na dwie komory. Podczas pokonywania przeszkód, zaworki tłoka przepuszczają olej do amortyzatorów między komorami, a amortyzator olejowy absorbuje drgania. Rozwinięciem układu są amortyzatory gazowe, gdzie pracuje nie tylko olej do amortyzatorów, ale też gaz. Choć ma to wiele zalet, taki amortyzator jest też bardziej skomplikowany i droższy, niż amortyzator olejowy.
Czym jest lepkość kinematyczna i dlaczego to od niej zależą oleje do amortyzatorów?
Olej do amortyzatorów motocyklowych musi sprawnie przepływać przez zaworki tłoka. Znaczenie ma tu więc gęstość, ale przede wszystkim lepkość kinematyczna oleju, czyli jak szybko poruszają się względem siebie cząsteczki płynu o danej gęstości. Typowy olej do amortyzatorów ma niską gęstość, dlatego lepkość kinematyczna jest kluczowa przy decyzji, jaki olej do lag wybrać. To ona określa, jak szybko olej do amortyzatorów będzie przepływał między komorami i jak sprawnie amortyzator olejowy będzie tłumił drgania.
Tylko nieściśliwy olej do amortyzatora zapewni sprawne działanie układu
Obok lepkości, oleje do amortyzatorów cechuje też niska ściśliwość. Nie pozwala ona na zmianę gęstości płynu. Nieściśliwy olej do amortyzatora nie dopuszcza do ruchu tłoka w cylindrze podczas jazdy (tak zwany skok jałowy) i zapewnia liniową pracę amortyzatora w całym zakresie.
Olej do amortyzatora to także smarowanie, czyszczenie i chłodzenie układu
Oleje do amortyzatorów pełnią też inne funkcje w układzie. Olej do amortyzatorów eliminuje tarcie między tłokiem i rurą, co zapewnia im żywotność. Ponadto, olej do lag przeciwdziała dostawaniu się brudu i pomaga w oczyszczeniu układu. W końcu, oleje do amortyzatorów pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury pracy układu, co jest ważne przy intensywnej pracy zawieszenia.
Olej do lag warto dobrać pod kątem cech amortyzatora i regularnie wymieniać
Bez względu na typ, oleje do amortyzatorów z czasem tracą swoje właściwości. Niezbędna jest więc okresowa wymiana oleju i regularna kontrola amortyzatora, szczególnie pod kątem szczelności. Zużyty, brudny olej do amortyzatora szybko doprowadzi do uszkodzeń powierzchni rury i tłoka, a przez to do zniszczeniu amortyzatora. Ich regeneracja jest często nieopłacalna i grozi szybkim ponownym zużyciem.
Decydując, jaki olej do lag wybrać, najlepiej kierować się danymi producenta lub badaniami oleju w warsztacie. Zaworki w nowszych amortyzatorach są zwykle przygotowane do konkretnych parametrów oleju. Zmieniony olej do amortyzatorów często wymusi zmianę także tych zaworków, a to będzie wymagało bardziej specjalistycznej wiedzy o zawieszeniu.
Wybierz olej do amortyzatorów motocyklowych z ofery Gmoto.pl
U nas znajdziesz rozmaite oleje do amortyzatorów stosowane w motocyklach. Oferujemy olej do amortyzatorów motocyklowych o różnych parametrach, pochodzenia mineralnego, jak i syntetycznego. Cechy i parametry oleju znajdziesz klikając na produkt.