Jakie opony do quada/ATV wybrać?

Dwanaście miesięcy niekończących się szaleństw po lasach, wydmach i drogach asfaltowych sprawia, że kochamy quady, których nie ogranicza pora roku. Jednak żeby cieszyć się dynamiczną, wygodną i bezpieczną jazdą na quadzie, sprzęt musi być przygotowany do warunków, w jakich chcemy się poruszać. Jednym z najważniejszych elementów ATV są opony — to w końcu jedyny punkt styku naszego quada z błotem, piachem i kamieniami. Zapewniają trakcję, agresywne przyspieszenie i precyzyjne hamowanie.

Opony do quada/ATV — na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajdziesz wiele typów opon do quadów — na błoto, piasek, kamienie, asfalt i śnieg. Większość z nas decyduje się na zakup uniwersalnych opon terenowych, które dobrze sprawdzają się na wszystkich nawierzchniach. Nie za każdym razem będzie to jednak najlepszy wybór, ponieważ uniwersalne gumy mogą ograniczać zarówno nasz potencjał, jak i naszego quada. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu opon do quada?

  • Bieżnik — jego budowa decyduje, w jakim terenie opona sprawdzi się najlepiej. Wysokie „łopaty” w oponach na piasek, samochodowy wzór w oponach asfaltowych i gęste kostki w błoto — przeznaczenie opony widać gołym okiem. Pamiętaj, żeby nie kierować się jednak wyglądem, a dopasowaniem do stylu jazdy i terenu.
  • Samoczyszczenie — bajerancka kostka nic nie da, jeśli będzie zapchana przez błoto lub śnieg. Wybierając opony do quada, którym będziesz jeździł w mokrym terenie, koniecznie zdecyduj się na opony, które szybko pozbędą się nadmiaru towaru z bieżnika. W innym wypadku możesz zapomnieć o dobrej trakcji i przyczepności.
  • Homologacja — bez niej nie będziesz mógł legalnie wyjechać na drogi publiczne. O ile na quadach sportowych rzadko zapuszczamy się na asfalt, to w quadach przeprawowych i rekreacyjnych takie sytuacje zdarzają się często. Warto wziąć to pod uwagę, żeby uniknąć mandatu podczas kontroli lub problemów w ubezpieczalni.
  • Rozmiar — czynnik, który ma kolosalny wpływ na wrażenia z jazdy. W quadach o niewielkiej pojemności silnika duże opony będą nas spowalniać, w mocnych maszynach zbyt wąskie doprowadzą do utraty stabilności, a w modelach 4×4 źle dobrane doprowadzą w najgorszym przypadku  do uszkodzenia układu napędowego.

Jak odczytać rozmiar opon do quada/ATV?

Rozmiar to jeden z najważniejszych czynników podczas zakupu opon do quada. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, warto wiedzieć jak czytać rozmiarówkę. Występuje ona w dwóch wariantach — metrycznym i calowym. Jeśli nie jesteś specjalistą, który na jeździe w terenie zjadł zęby (albo je stracił), wybierz opony dedykowane do twojego modelu pojazdu.

Zapis metryczny dobrze znamy z opon samochodowych. Dla przykładu weźmiemy oponę do quada 200/55-7:

  • 200 — szerokość opony (w milimetrach).
  • 55 — wysokość opony (w procentach). To oznaczenie informuje nas, że wysokość opony wynosi 55% z szerokości 200 milimetrów.
  • 7 — średnica wewnętrzna opony (w calach), oznaczająca średnicę felgi, na jaką pasuje dana opona.

Zapis calowy to format, który często spotykamy w oponach motocyklowych. Dla przykładu weźmiemy oponę do quada 19×7.00-8:

  • 19 — wysokość całkowita opony (w calach).
  • 7.00 — szerokość opony (w calach).
  • 8 — średnica wewnętrzna opony (w calach).

Uniwersalne opony terenowe do quada/ATV

Większość z nas używa quadów w bardzo zróżnicowanym terenie — zaczynamy od dojazdu asfaltowymi drogami, żeby przez błotniste ścieżki w lasach i na polach dotrzeć na najbliższą łachę piachu i poczuć się jak na pustynnym rajdzie. Dlatego najczęściej wybieramy uniwersalne opony terenowe do swoich quadów. Zapewniają one dobrą trakcję, skutecznie się czyszczą, a na drogach publicznych policja nie ma podstaw, żeby wlepić nam mandat przez brak homologacji (nie dotyczy to oczywiście wszystkich modeli). Jeździsz wszędzie i ciągnie cię zarówno w błoto po samą szyję, jak i na piaski lokalnej żwirowni? Koniecznie zobacz ofertę opon terenowych do quadów/ATV w Gmoto i daj się ponieść przygodzie.

Opony na piasek do quada/ATV

Opony na piasek do quadów to specjalna wersja opon terenowych, przeznaczona do jazdy po bardzo luźnych nawierzchniach. Pełna kontrola nad pojazdem jest kluczowa do pokonania najtrudniejszych odcinków na żwirowniach i pustyniach (niestety tych w Polsce mamy niewiele), dlatego tego typu opony mają luźny, ale jednocześnie bardzo agresywny i wysoki bieżnik zachodzący aż na bok opony. Jeśli lubisz dynamicznie jeździć po piaszczystych terenach lub zabierasz swojego quada w rejony z prawdziwymi pustyniami, zobacz naszą ofertę opon na piasek do quadów.

Opony szosowe do quada/ATV

Opony szosowe do quadów przypominają te stosowane w samochodach osobowych i nic w tym dziwnego, ponieważ mają to samo zadanie — mają zapewnić maksymalną przyczepność na asfalcie, dlatego ich bieżnik jest niski, dobrze odprowadza wodę (zapobiegając aquaplaningowi) i świetnie trzyma na zakrętach. Opony szosowe do quadów/ATV zostały zaprojektowane z myślą o jeździe po drogach publicznych, dlatego 99% modeli ma homologację drogową (ten 1% to opony przeznaczone do wyścigów na torach z twardą nawierzchnią, jednak w Polsce ten sport jeszcze nie zdobył dużej popularności, więc na rynku nie ma wielu takich opon). Jeśli lubisz poszaleć swoim quadzie na asfalcie i chcesz cieszyć się maksymalną przyczepnością, koniecznie zobacz naszą ofertę opon szosowych do quadów.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *