Jak zwiększyć wartość motocykla? Przygotowanie motocykla do sprzedaży w 3 prostych krokach

Ze sprzedażą motocykla jest trochę jak z randkowaniem na Tinderze. Same dobre zdjęcia i opis nie wystarczą, jeśli na pierwszym spotkaniu nie sprostasz oczekiwaniom drugiej strony. W tym materiale podpowiemy ci jak sprawić, żeby każdy, kto przyjedzie oglądać twoją maszynę, marzył o tym, żeby zostać jej nowym właścicielem.

Krok 1 — Usuń wszelkie zabrudzenia

Wyobraź sobie, że to ty jedziesz do sprzedawcy po swój wymarzony motocykl. Czy byłbyś nim zainteresowany i czy nie czułbyś się zawiedziony, jeśli na miejscu okazałoby się, że może i jest w akceptowalnym stanie technicznym, ale brud zalega w każdym zakamarku? No właśnie. Czystość motocykla dużo mówi zarówno o właścicielu, jak i samym pojeździe. Stary smar na łańcuchu, resztki opon na owiewkach i zaschnięte ptasie odchody to tylko ułamek tego, z czym muszą się mierzyć osoby oglądające na żywo motocykle z internetowych ogłoszeń.

Chcesz sprzedać motocykl w dobrej cenie? Zrób dobre wrażenie na potencjalnych nabywcach i odpicuj swoją maszynę jak nigdy dotąd. Czysty jednoślad zwiększa finalną cenę sprzedaży z kilku prostych powodów:

  • Pierwsze wrażenie — klient przyjeżdża i nie dostaje z marszu “na wątrobę”, tylko widzi czysty i zadbany sprzęt, który wart jest dalszego oglądania. Im dłuższe oględziny, tym więcej czasu, żeby zaprezentować motocykl i uwiarygodnić jego wartość.
  • Zadbany sprzęt to sprawny sprzęt — na wstępie pragniemy nadmienić, że jeśli starasz się ukryć wady motocykla poprzez nabłyszczanie wszystkiego “plakiem”, to czym prędzej PRZESTAŃ! Motocykl to pojazd, w którym wszystko ma być na tip-top, inaczej jazda nim nie jest bezpieczna i może skończyć się naprawdę groźnym wypadkiem. O wszystkich wadach należy poinformować potencjalnego nabywcę. Nie da się jednak ukryć, że możesz robić wszystkie serwisy i naprawy na czas, ale jeśli klient zobaczy zalegający brud, to nabierze wątpliwości, czy motocyklem zajmuje się odpowiedzialny kierowca. Dlatego nie ukrywamy wad, ale eksponujemy zalety.
  • Negocjacje — po zakupie motocykla nikomu nie chce się go odgruzowywać po poprzednim właścicielu. Kupujesz, sprawdzasz, czy wszystko gra i rura na miasto! Czysty i zadbany motocykl to dobry argument do utrzymania ceny wyjściowej lub podbijania kwoty w negocjacjach.

Krok 2 — Zregeneruj elementy plastikowe i skórzane

Czyszczenie to za mało? Uważasz, że twój motocykl jest wart swojej ceny i chcesz to udowodnić? Czas na regenerację i konserwację elementów plastikowych i skórzanych. Owiewki, osłony, kanapy, sakwy, reflektory — to wszystko może być jak nowe, wystarczy tylko dedykowana chemia i kilka minut w garażu. Regeneracja — oczywiście ta uczciwa, a nie “plakowanie” — z pewnością przyczyni się do wzrostu wartości twojego motocykla, a jego przyszły właściciel nie będzie narzekał na cenę, tylko cieszył się odpicowaną maszyną.

Krok 3 — Zrób serwis olejowy

Trzeci krok to propozycja nieobowiązkowa, ale zawsze pomocna w sprzedaży motocykla w dobrej cenie. Większość z nas kupując używany jednoślad, ma ograniczone zaufanie do sprzedawcy — w końcu każdy, kto choć raz przejechał się motocyklem, wie jakie zagrożenia mogą wiązać się z jazdą niesprawnym jednośladem. Dobrze przeprowadzony — w tym prawidłowo udokumentowany — serwis olejowy pomoże ci utrzymać cenę. Dla nowego właściciela to zawsze kilkaset złotych do przodu, co więcej świadczy o tym, że dobrze zajmowałeś się swoją maszyną (oczywiście warto przedstawić dowolne potwierdzenie regularnych wymian płynów, takich jak olej silnikowy, olej przekładniowy, czy płyn hamulcowy). Zbieraj paragony, pilnuj mechaników, żeby podczas serwisów wpisywali wszystko do książeczki serwisowej, możesz nawet robić zdjęcia — każdy dowód, że pilnujesz interwałów wymiany płynów eksploatacyjnych, to dobry powód, żeby utrzymać satysfakcjonującą cenę sprzedaży motocykla.

Dodatkowe kroki przygotowujące motocykl do sprzedaży, które zwiększą jego wartość

  • Zrób bardzo dobre zdjęcia — zdjęcia rozpalają wyobraźnię, pozwalają zapoznać się z detalami motocykla i są pierwszym punktem zwrotnym, w którym potencjalny nabywca motocykla może odpuścić twoje ogłoszenie i zabrać się do dalszego przeglądania ofert. Kilka zdjęć słabej jakości nie wystarczy, żeby przekonać do zakupu nawet najlepszej maszyny. Nie rób też zdjęć na lawecie, zaraz po umyciu motocykla i w zagraconym garażu.
  • Wykonaj drobne naprawy — przepalona żarówka, lusterko z rozregulowanym mocowaniem czy drobna korozja to niedociągnięcia, które łatwo usunąć niewielkim kosztem. Jeśli zaburzają ogólny obraz twojego motocykla, pozbądź się ich czym prędzej.
  • Przygotuj motocykl tak, że sam chciałbyś go kupić — ostatnia rada, która dla każdego będzie znaczyła co innego. My rozumiemy to tak, że motocykl ma być sprawny (chyba że w ogłoszeniu jest napisane co innego i mamy tego pełną świadomość), zadbany (zarówno pod kątem mechanicznym, jak i wizualnym) i czysty.

Przygotuj swój motocykl do sprzedaży z Gmoto

Przez nasze ręce przewinęło się setki motocykli — w końcu zespół Gmoto to ponad 100 osób zakochanych w motocyklach i kierowców z wieloletnim stażem. Niektórzy z nas są wierni swoim maszynom przez całe życie, inni z kolei każdego sezonu przyjeżdżają do firmy na coraz to nowych jednośladach. Zebraliśmy nasze doświadczenia ze sprzedaży i kupna motocykli i stworzyliśmy ofertę, która pomoże ci przygotować motocykl do sprzedaży w dobrej cenie. Zobacz nasze kosmetyki i chemię motocyklową od m.in. OC1, S100 i GRO i nie strać na swojej maszynie.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *