Jazda motocyklem poza sezonem. Jakie rękawice motocyklowe wybrać na zimniejsze dni?

Jeśli tak jak my nie możesz wysiedzieć poza sezonem na kanapie i rwiesz się do jazdy na motocyklu, zapewne nie raz zastanawiałeś się, jakie rękawice motocyklowe wybrać na zimniejsze dni. Naszym zdaniem zimowe rękawice motocyklowe powinny posiadać 3 cechy, żeby zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki na drodze.

Ocieplenie

Na początek sprawa dość oczywista — zimowe rękawice motocyklowe powinny być naprawdę ciepłe! Solidna warstwa ocieplenia i gruba skóra naturalna skutecznie oddzielą dłonie od niesprzyjających warunków pogodowych. Warto jednak pamiętać, żeby poza sezonem nadal dbać o bezpieczeństwo i nie używać zwykłych rękawic zimowych. Modele przeznaczone na narty czy rower być może zapewnią odpowiedni komfort termiczny, ale o bezpieczeństwie na jednośladzie można zapomnieć. Zimowe rękawice motocyklowe zostały zaprojektowane tak, żeby swobodnie obsługiwać dźwignie i manetkę gazu, nie krępować ruchów i skutecznie chronić w razie upadku na oblodzonej drodze.

Jeśli twoje dłonie mają tendencję do szybkiego przemarzania, warto rozważyć kilka patentów na poprawę komfortu termicznego. Podgrzewane manetki motocyklowe (przeczytasz o nich więcej w naszym poradniku), mufki, handbary czy rękawiczki termoaktywne to dla niektórych zbawienie poza sezonem.

Membrana

Na komfort jazdy poza sezonem ma wpływ nie tylko niska temperatura, ale również zimny wiatr oraz opady deszczu i śniegu. Dlatego w zimowych rękawicach motocyklowych nie może zabraknąć skutecznej membrany, która zapewni wiatro- i wodoodporność. Tak jak w rękawicach turystycznych, pomoże ci przetrwać ekstremalne warunki pogodowe — o ile na wyprawach pomaga przeczekać załamanie pogody, tak poza sezonem będzie twoim sprzymierzeńcem nawet na krótkich dystansach. Warto wybierać sprawdzone membrany, takie jak Gore-Tex, Hipora i Hi-Tex.

Długi mankiet

Wszystkie zimowe rękawice motocyklowe łączy jedna cecha — długi mankiet. To właśnie dzięki niemu zimny wiatr, ale również deszcz czy śnieg, nie będzie wpadał pod kurtkę, co doprowadziłoby do szybkiego wychłodzenia organizmu. Nie bez powodu znajdziemy go również w rękawicach turystycznych i sportowych. Podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych lub z bardzo dużą prędkością — nawet latem — wiatr i deszcz wlatujący w rękaw drastycznie obniża komfort jazdy, a w dłuższej perspektywie również bezpieczeństwo. Pamiętaj, że zziębnięty i przemoczony gorzej reagujesz na to, co dzieje się na drodze i masz ograniczone panowanie nad motocyklem.

Zimowe rękawice motocyklowe znajdziesz w Gmoto

W Gmoto nie brakuje pasjonatów, dla których koniec sezonu i ujemne temperatury nie stanowią problemu, żeby przyjeżdżać do pracy na motocyklu. Zapytaliśmy ich, jakich cech nie może zabraknąć w zimowych rękawicach motocyklowych, a odpowiedzi zawarliśmy właśnie w tym poradniku. Jeśli ty również nie wyobrażasz sobie dłuższej przerwy od motocykla, zobacz rękawice motocyklowe w naszym sklepie i kręć kilometry niezależnie od pogody za oknem!

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *