Jak dbać o akumulator w motocyklu zimą?

Zima to sprawdzian zarówno dla motocykla, jak i jego właściciela. Te kilka miesięcy potrafi boleśnie zweryfikować, czy potrafisz prawidłowo zająć się swoją maszyną. Jednym z elementów, które mogą ucierpieć podczas zimowego przestoju, jest akumulator. Dowiedz się, jak dbać o akumulator w motocyklu przez zimę, i nie trać pieniędzy na bezsensowne wydatki na początku każdego sezonu.

Akumulator motocyklowy co należy o nim wiedzieć?

W akumulatorze motocyklowym znajdziesz elektrolit — ciecz przewodzącą prąd. Mieszanka kwasu siarkowego i wody destylowanej odpowiada również za oddzielenie elektrod i akumulację energii elektrycznej. Prawidłowy stan i poziom elektrolitu jest kluczowy dla działania akumulatora i jego żywotności. Zimą, szczególnie jeśli temperatura otoczenia spada poniżej zera, wszystkie procesy, za które odpowiada elektrolit, zachodzą wolniej. W tym momencie warto zaznaczyć, że elektrolit w naładowanym akumulatorze nie zamarznie nawet w bardzo niskiej temperaturze. Dlatego tak ważne jest, żeby w czasie zimy zadbać o jego naładowanie. Podczas długiego postoju, kiedy akumulator nie jest doładowywany podczas jazdy przez alternator, bateria powoli rozładowuje się, a temperatura elektrolitu spada — jeśli napięcie akumulatora przekroczy krytyczną granicę, elektrolit zamarznie, po czym już nigdy nie wróci do pełnej sprawności. 

Jak zadbać o akumulator motocyklowy podczas zimy?

Zamarznięty elektrolit może doprowadzić do zasiarczenia ogniw, a w najgorszym przypadku do rozszczelnienia obudowy akumulatora. O ile nowoczesne ładowarki do akumulatorów motocyklowych mogą wyratować baterię ze stanu głębokiego rozładowania i przeprowadzić proces odsiarczania ogniw, o tyle żaden wynalazek nie poradzi sobie ze spuchniętą baterią lub uszkodzoną obudową. Dlatego tak ważne jest, żeby zawczasu zabezpieczyć się przed tego typu awariami akumulatora.

Dbanie o akumulator motocyklowy podczas zimy jest dziecinnie proste. Trzymasz maszynę w ogrzewanym garażu? Wystarczy, że podłączysz akumulator do ładowarki motocyklowej (nie musisz go nawet odłączać od instalacji elektrycznej) i twoja praca w zasadzie dobiega końca. Jeśli zimujesz motocykl pod chmurką, warto wyjąć akumulator z maszyny (dowiesz się jak to zrobić z naszego poradnika Jak wymienić akumulator w motocyklu?) i podłączyć go do ładowarki w ogrzewanym pomieszczeniu.

Ważne. Zanim podłączysz akumulator w domu, pamiętaj, że podczas ładowania akumulatora — każdego, nawet najdroższego, z jak najlepiej wykonaną obudową — wydziela się wodór. A wodór ma to do siebie, że w połączeniu z tlenem robi wielkie BUM! Co prawda jego stężenie musiałoby być ogromne, żeby doszło do wybuchu, ale nawet niewielkie ilości wodoru w słabo wentylowanym pomieszczeniu mogą spowodować podrażnienie układu oddechowego. W najgorszych przypadkach dochodzi do obrzęku płuc, co prowadzi do śmierci. Nie ładuj akumulatora w domu.

Jak prawidłowo doładowywać akumulator w motocyklu?

Do ładowania akumulatora podczas zimowania najlepiej wybrać nowoczesną ładowarkę motocyklową, która automatycznie rozpozna rodzaj akumulatora i wybierze najlepsze parametry ładowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli podłączasz akumulator na kilka miesięcy — klasyczny prostownik lub prosta ładowarka w takim czasie przeładuje akumulator, co nie dość, że doprowadzi do nieodwracalnych zniszczeń, to dodatkowo może doprowadzić do rozszczelnienia obudowy. Wdychanie elektrolitu nie jest zbyt zdrowe (zaryzykujemy stwierdzenie, że może być nawet śmiertelnie szkodliwe), dlatego warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Wybierając ładowarkę do akumulatorów motocyklowych, warto zdecydować się na producentów, których produkty zostały wielokrotnie przetestowane przez motocyklistów z całego świata. Oxford, Optimate, JMP i Noco to marki, które sami wybraliśmy do naszych motocykli i możemy je śmiało polecić. Inteligentne funkcje, wysoka jakość wykonania i obsługa nowoczesnych akumulatorów (w tym LiFePO4 i AGM) to tylko kilka powodów, dla których warto po nie sięgnąć.

Ładowarkę do akumulatorów motocyklowych znajdziesz w Gmoto

W sklepie Gmoto znajdziesz duży wybór ładowarek do akumulatorów motocyklowych od renomowanych producentów. Oxford, Noco, Optimate, JMP, Shido, BETA i wiele innych marek przygotowało rozwiązania, dzięki którym zadbasz o akumulator podczas zimy i nie doprowadzisz do nieodwracalnych uszkodzeń. Zobacz ofertę ładowarek motocyklowych i ciesz się w pełni sprawnym motocyklem na wiosnę.

Wiktor Karczewski

Moja przygoda z motocyklami zaczęła się klasycznie - od Ogara, przez WSK 125, do chińskiego skutera. Na WSK 125 zjeździłem pół Polski i Skandynawię, a na Chińczyku kręciłem się zimą po Bieszczadach i jesienią po Finlandii. Obecnie ujeżdżam polsko-chińską myśl techniczną, czyli Rometa SCMB 125. Doskonały motocykl do dojazdów do pracy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *