Jak wymienić akumulator w motocyklu?

Od co raz to trudniejszego zapalania i przygasających świateł na postoju, przez szybsze rozładowywanie się, na fizycznych uszkodzeniach kończąc — jest wiele powodów, przez które możesz mieć dosyć obecnego akumulatora w swoim motocyklu.

Jeśli uważasz, że wymiana akumulatora w motocyklu to błahostka, to po części musimy przyznać ci rację — szczególnie jeśli Twój sprzęt jest zasilany akumulatorem żelowym lub AGM. Jest jednak kilka istotnych czynności, o których powinieneś pamiętać przy każdej wymianie. Wzięliśmy na warsztat Yamahę Radian, żeby przedstawić Ci je w praktyce.

Warto wiedzieć

Dwa najpopularniejsze typy akumulatorów to żelowy i kwasowy. O ile pierwszy z nich może pracować w każdej pozycji i jest bezobsługowy, o tyle drugi wymaga od ciebie specjalnego traktowania. Nowy akumulator kwasowy będziesz musiał najpierw odpowiednio przygotować do pracy według wskazań producenta, których nie polecamy bagatelizować, a następnie umieścić w motocyklu w konkretnej pozycji. Jeśli napełniłeś już akumulator kwasowy elektrolitem, sprawdź także, jaki czas oczekiwania przewiduje producent do pierwszego ładowania.

Uwaga!

Pamiętaj o odpowiednim sposobie ładowania swojego akumulatora. Jeśli posiadasz baterię żelową lub AGM (w jej przypadku najłatwiej o permanentne uszkodzenie) zachowaj szczególną uwagę i stosuj wyłącznie przeznaczone do nich ładowarki. Akumulator kwasowy jest mniej wybredny, ale jeśli użyjesz do jego ładowania trybu np. AGM to… po kilku godzinach i tak nie osiągniesz zamierzonego efektu, a co najwyżej naładujesz go do połowy.

Czego potrzebujesz?

 1. Klucz nasadowy 10 mm.
 2. Śrubokręt krzyżakowy.
 3. Nożyk.
 4. Nowy akumulator.
 5. Ładowarka do akumulatora.

Demontaż akumulatora

 1. Zdemontuj siedzenie oraz inne elementy motocykla, które mogą Ci przeszkadzać podczas wymiany.
  Demontaż siedzenia Yamaha Radian
 2. Zdejmij osłonę regulatora napięcia.
  Demontaż osłony regulatora napięcia
 3. Odkręć i zdejmij osłonę gaźników.

  Odkręcanie wkrętu mocującego osłonę gaźników

 4. Odkręć podstawę regulatora.
  Demontaż podstawy regulatora napięcia
 5. Zdejmij klemy akumulatora. Pamiętaj — najpierw minus, później plus. Dzięki temu cię nie popieści, jeśli przypadkowo dotkniesz śrubokrętem nie tam, gdzie trzeba.
 6. Wyjmij akumulator.
  Demontaż akumulatora Yamaha Radian

Napełnianie akumulatora elektrolitem

Zanim zaczniesz

Podczas napełniania akumulatora kwasowego będziesz miał do czynienia z elektrolitem (cieczą przewodzącą prąd), który przy kontakcie ze skórą powoduje poważne oparzenia i może trwale uszkodzić oczy. Dlatego użyj odzieży ochronnej: rękawic i odzieży kwasoodpornej, okularów ochronnych oraz maski. Dobrze by było także, żebyś napełniał akumulator w wentylowanym pomieszczeniu.

 1. Zdejmij zatyczki ze wszystkich cel.
  Demontaż zatyczek z cel akumulatora
 2. Utnij końcówkę w butelce z elektrolitem i załóż na nią jeden koniec wężyka. Drugi koniec umieść w pierwszej celi.
  Połączenie butelki z elektrolitem z celą akumulatora za pomocą wężyka przezroczystego
 3. Odkręć nakrętkę odpowietrzającą butelkę.
 4. Wlej kolejno elektrolit do każdej celi nie przekraczając linii MAX.
  Wlewanie elektrolitu do cel kolejno
 5. Pozostaw akumulator na czas określony przez producenta — informację znajdziesz w instrukcji obsługi.
  Akumulator zalany elektrolitem
 6. Po odczekaniu załóż zatyczki na cele. Następnie możesz, albo zamontować akumulator w motocyklu, albo przystąpić od razu do ładowania.
 7. Po umieszczeniu akumulatora w maszynie zamontuj wszystkie elementy zdjęte podczas wyjmowania starego akumulatora.

Co zrobić ze starym akumulatorem?

Jeśli myślisz, że Twój zużyty akumulator powędruje do kosza lub zasili krajobraz zagraconego garażu, to natychmiast przestań. Jak mogłeś przeczytać wcześniej, w baterii zawarty jest elektrolit, który podobnie jak na twoją skórę i oczy, ma również negatywny wpływ na środowisko i wymaga odpowiedniego składowania oraz przetworzenia w procesie recyklingu. Dlatego nawet trzymanie go w garażu jest słabym pomysłem, bo w razie rozszczelnienia będzie uwalniał szkodliwe substancje i w najlepszym scenariuszu doprowadzi cię do bólu głowy. 

Stary akumulator zanieś do skupu lub sklepu, w którym masz zamiar kupić nową baterię. Jesteś z Łańcuta lub okolic? Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego!

Arkadiusz Reizer

Zaczynałem od Rometa Ogara 200 oraz kilku skuterów i nowszych biegówek. Obecnie jeżdżę Yamahą YZF-R6 z 2003 roku oraz jestem szczęśliwym posiadaczem ponad dwudziestoletniej... Yamahy Aerox 70 :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.