Menu

Sprzęgła do skuterów

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Nie udało się dopasować żadnego produktu

Sprzęgła do skuterów do Najpopularniejszych motocykli

Sprzęgło do skutera to łącznik bezstopniowego przeniesienia napędu

Sprzęgła do skuterów to elementy bezstopniowego układu przeniesienia napędu, które pozwalają na odłączenie koła napędowego od silnika. Pod kątem funkcji, sprzęgło w skuterze nie różni się od typowego sprzęgła motocyklowego. Różnice wynikają tu przede wszystkim z konstrukcji stosowanego układu przeniesienia napędu.

Dlaczego sprzęgło w skuterze zwykle różni się od typowego sprzęgła motocyklowego?

Typowy skuter ma kilka cech, które wyróżniają go spośród jednośladów. Kierowca inaczej trzyma tu nogi podczas jazdy i nie musi nimi sterować skrzynią biegów czy hamulcem. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu wariatora, rodzaju bezstopniowej skrzyni biegów. Przy zastosowaniu takiej skrzyni, nieco inną konstrukcję ma sprzęgło do skutera 2t czy 4t. Jest to wówczas specjalne sprzęgło odśrodkowe montowane zwykle przy osi tylnego koła.

Jak działa odśrodkowe sprzęgło do skutera 2t i 4t?

Pod pewnymi względami sprzęgło do skutera 4t czy 2t przypomina hamulec bębnowy. Wewnątrz dzwonu sprzęgła są zamontowane szczęki z okładzinami trącymi o wewnętrzną część dzwonu. Gdy szczęki się rozwierają i łączą z dzwonem, sprzęgło przenosi moment na koło napędowe. To, kiedy szczęki się rozwierają, zależy od pracy silnika. Sprzęgło do skutera 2t czy 4t załącza się, gdy prędkość pracy silnika wprawia układ w ruch obrotowy. Wówczas pojawia się siła odśrodkowa, która dociska szczęki do dzwona.

Sprzęgło do skutera 4t i 2t wymaga odpowiednio dobranych sprężyn

Typowe sprzęgło do skutera składa się z dzwona połączonego z kołem i szczękami przenoszącymi moc z silnika. Obok nich, komplet sprzęgła skuterowego to także sprężyny do szczęk. Te niewielkie sprężynki trzymają szczęki z dala od dzwonu, nie dopuszczają do łączenia szczęk z dzwonem podczas postoju i określają siłę odśrodkową niezbędną do połączenia. Źle dobrane lub zużyte sprężyny zmienią moment kontaktu szczęk z dzwonem. Zwykle przez takie sprzęgło skuter przekazuje moc na koło przy zbyt wolnej pracy silnika. Zbyt mocne sprężyny sprawią natomiast, że szczęki będą łączyły się zbyt późno i zbyt długo ścierały warstwę cierną.

Elementy sprzęgła do skuterów ulegające zużyciu i uszkodzeniu

Ze względu na konstrukcję i funkcję, sprzęgło do skutera 4t czy 2t ulega stopniowemu zużyciu. Chodzi tu przede wszystkim o okładziny cierne szczęk. Tak, jak klocki hamulcowe, szczęki ulegają stopniowemu starciu i po dłuższym użytkowaniu wymagają wymiany. Zużyciu ulegają też sprężyny, które z czasem tracą swoje właściwości. Objawem zużycia będzie zbyt szybkie załączanie się sprzęgła. Znacznie trudniej jest uszkodzić szczęki lub dzwon. Najczęściej są to efekty korozji lub uszkodzenia mechanicznego, które zmuszają do wymiany całego układu.

Komplet sprzęgła do skutera i jego poszczególne elementy w Gmoto.pl

U nas znajdziesz sprzęgło do skutera 2t i 4t oraz jego elementy wytwarzane przez cenionych producentów, w tym Polini, Stage6, Motoforce, Tec, Malossi czy RMS. Oferujemy komplet sprzęgła standardowy i sportowy, jak i osobne zestawy sprężyn czy wymienne szczęki. Cechy i parametry elementu znajdziesz klikając na produkt.