Menu

Motocyklowa oś tylna wahacza

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 17

Motocyklowa oś tylna wahacza do Najpopularniejszych motocykli

Oś tylna wahacza motocyklowego

Oś tylnego wahacza to element tylnego zawieszenia stanowiący oś ruchu obrotowego wahacza i zamontowanych na nim elementów wobec ramy motocykla. Oś tylnego wahacza stanowi również główny łącznik nieresorowanej tylnej części motocykla z ramą. Obie te funkcje sprawiają, iż oś wahacza stanowi jeden z najważniejszych elementów, a jego uszkodzenie może zakończyć się dramatycznym wypadkiem.

O ile przy przednim kole amortyzatory stanowią część lub przedłużenie widelca, konstrukcja tylnego zawieszenia motocykla składa się z dwóch współpracujących ze sobą elementów: wahacza i amortyzatora. Tylni amortyzator reguluje tu ustawienie koła wobec korpusu, jego usunięcie nie oznaczałoby jednak całkowitego odłączenia koła od ramy. Głównym punktem zaczepienia jest tu mianowicie połączenie tylnego wahacza z ramą, a owym łącznikiem jest oś wahacza.

Oś wahacza pozwala wahaczowi obracać się w konkretnej pozycji wokół miejsca połączenia z ramą, dając amortyzatorowi odpowiednio ograniczone pole działania. Łatwo więc wywnioskować, że niepożądanym problemem związanym z osią wahacza są przede wszystkim luzy. Te nie tylko pogorszą pracę amortyzatora, ale przede wszystkim umożliwią ruch wahacza niezgodny z założeniami zawieszenia, czego efektem jest chociażby groźne „przepadanie” koła. Zwykle luzy są skutkiem problemów z łożyskami lub innymi elementami łączącymi, jednak może być to również skutek np. niedokładnego montażu lub uszkodzenia samej osi.

Z drugiej strony, równie niepożądanym jest także uszkodzenie osi wahacza niepozwalające wahaczowi na swobodny ruch po określonej cięciwie. Tu powodem może być uszkodzenie mechaniczne lub korozja, w każdym przypadku wymagające wymianę osi. Bagatelizowanie problemu z ruchem wahacza może mieć skutki równie groźne, co jego luz, z pęknięciem osi włącznie.

W naszej ofercie dostępne są osie tylnego wahacza przygotowane do instalacji w wielu modelach motocykli. Oferujemy osobne osie wahacza oraz komplety wyposażone w odpowiednie nakrętki, podkładki albo tulejki. Cechy i parametry danej osi wahacza oraz listę modeli, do których pasuje dana oś są dostępne po kliknięciu na konkretny produkt.