Menu

Motocyklowe panewki wału korbowego

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Nie udało się dopasować żadnego produktu

Motocyklowe panewki wału korbowego do Najpopularniejszych motocykli

Panewki wału korbowego do motocykla

Panewki wału korbowego to elementy stanowiące łożysko ślizgowe dla wału korbowego. Dzięki panewkom wał korbowy może obracać się swobodnie, i przejmować energię przekazywaną mu przez tłok za pomocą korbowodu. Uszkodzenie lub zużycie panewek to niezwykle groźna awaria tej części układu napędowego, szybko doprowadzająca do zniszczenia wału korbowego, a w konsekwencji silnika.

Ze względu na swoją funkcję, wał korbowy musi być mocno osadzony w bloku silnika. W przeciwnym wypadku bardzo szybko doszłoby do urwania się wału i w konsekwencji katastrofalnego uszkodzenia całego silnika. Z drugiej strony, wał korbowy musi mieć również swobodę ruchu obrotowego, by bez strat przejmować energię wytworzoną w cylindrach. To zadanie spełniają łożyska ślizgowe wału, czyli panewki.

Panewki wału korbowego są umieszczone na czopach głównych wału, czyli w miejscach utwierdzenia wału korbowego w bloku silnika. Dzięki panewkom, a konkretnie ich powierzchniom ślizgowym oraz odpowiednio doprowadzonemu olejowi, wał może zamieniać ruch posuwisto-zwrotny tłoków i korbowodów na ruch obrotowy. Ze względu na potrzebę ślizgu, panewki są nierzadko elementem bardziej skomplikowanym, wyposażonym także w rowki ułatwiające doprowadzenie oleju.

Zużycie lub uszkodzenie panewki to niezwykle niebezpieczna awaria. Uszkodzona albo zużyta panewka przestanie dawać odpowiedni ślizg dla wału korbowego, a wynikające z tego tarcie całkowicie zniszczy panewkę. Brak panewki spowoduje natomiast zupełny brak ślizgu dla wału korbowego, który w konsekwencji wygnie się i nieodwracalnie uszkodzi blok silnika.

Z tych powodów, panewki należy bezwzględnie wymieniać co najmniej zgodnie z instrukcją producenta. Należy także reagować na objawy sugerujące uszkodzenie panewki, czyli przede wszystkim stukot w obrębie wału korbowego. Bagatelizowanie tych objawów szybko doprowadzi do uszkodzeń, które w praktyce mogą wymusić wymianę całego silnika.

W naszej ofercie dostępne są panewki przygotowane dla wielu modeli motocykli. Oferujemy różne typy panewek o konkretnych parametrach przewidzianych dla danego jednośladu. Cechy i parametry panewek oraz lista modeli, do których pasuje dana panewka są dostępne po kliknięciu na konkretny produkt.