Jaki kask motocyklowy wybrać?

kask motocyklowy

Kask motocyklowy absorbuje energię z uderzenia, a także chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tj. owadami i zanieczyszczeniami. Podstawowym czynnikiem decydującym o rodzaju kasku motocyklowego jest typ motocykla jakim się poruszasz.  Kask enduro możesz używać do jazdy trialem czy quadem, jednak nie wyobrażam sobie jazdy motocyklem turystycznym w kasku otwartym!? Jest to bardzo niebezpieczne i niekomfortowe. Dlaczego więc, tak ryzykować? Zapoznaj się z rodzajami kasków motocyklowych i ich krótką charakterystykę, która ułatwi Ci ostateczny wybór.

Rodzaje kasków motocyklowych:

Kask integralny, charakteryzuje się zwartą i jednolitą bryłą. Jest najbezpieczniejszym rodzajem kasku motocyklowego z największym stopniem wygłuszenia. Jego uniwersalność, pozwala na użytkowanie tego rodzaju kasku do jazdy motocyklem turystycznym, motocyklem szosowym czy nawet skuterem.

Kask integralny dzielimy ze względu na przeznaczenie tj. kask szosowy i sportowy. Różnica, dotyczy głównie kształtu. Kask motocyklowy do jazdy po torze ma wydłużony kształt, aby zoptymalizować jazdę w pozycji pochylonej. Wizjer wbudowany jest nieco wyżej, dzięki czemu motocyklista ma lepszą widoczność w pozycji „leżącej” na baku. Dla najwyższego bezpieczeństwa – w kasku motocyklowym integralnym zamontowany jest system zapięcia typu DD (jest to zawarte w regulaminach zawodów sportowych).

Kaski motocyklowe mogą mieć wizjer fotochromatyczny, który przy dużej ilości promieni słonecznych przyciemnia się. Zamiennikiem, może być zastosowanie przyciemnianej szyby – chodzi tutaj głównie o odciążenie i wyciszenie kasku motocyklowego. Blendę zewnętrzną stosuje się wyłącznie do kasków szosowych.

Kask integralny HJC

Kask Integralny HJC R-PHA-70

Kask Integralny HJC R-PHA-70

Kask motocyklowy integralny Lazer

Kask motocyklowy Lazer Bayamo Z-Line

Kask motocyklowy Lazer Bayamo Z-Line

Kask integralny LS2

Kask integralny LS2 FF353 RAPID SOLID

Kask integralny LS2 FF353 RAPID SOLID

Kask szczękowy niewątpliwie jest najwygodniejszy ze wszystkich rodzajów kasków motocyklowych. Głównie dlatego, że nie musisz go ściągać z głowy za każdym razem np. gdy chcesz zapytać o drogę, zatankować albo w przerwie napić się wody. Bardzo dobrze sprawdza się w podróżach. Ten rodzaj kasków docenią nałogowi palacze:-) To wszystko, dzięki podnoszonej szczęce.

Minusem takiego rozwiązania jest ciężar i wygłuszenie kasków szczękowych. Niestety są one głośniejsze w porównaniu z kaskami integralnymi. Są też bardzo popularne, wśród osób poruszających się  skuterami.

Kask szczękowy HJC

Kask Szczękowy HJC R-PHA-90 Semi Flat Black

Kask Szczękowy HJC R-PHA-90 Semi Flat Black

Kask szczękowy LS2

Kask szczękowy LS2 FF325 STROBE

Kask szczękowy LS2 FF325 STROBE

Kask szczękowy Lazer

Kask szczękowy Lazer Monaco Pure Glass

Kask szczękowy Lazer Monaco Pure Glass

Kask modularny posiada odpinaną szczękę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kask motocyklowy może posłużyć jako kask otwarty bądź kask szczękowy. Jest to ciekawy zamiennik kasku szczękowego i idealnie sprawdzi się do jazdy miejskiej np. skuterem.

Kask motocyklowy Lazer CH1 Z-line

Kask motocyklowy Lazer CH1 Z-line

Kask otwarty jest zupełnie pozbawiony szczęki. Idealny dla posiadaczy skuterów, chopperów i cruiserów. Ten rodzaj kasku jest lekki, ma niewielkie wymiary i oczywiście dobrą wentylację. Warto zwrócić uwagę, aby kask motocyklowy miał długą szybę, która zwiększy komfort jazdy. Odpowiednio wydłużona szyba, zmniejszy ryzyko kolekcjonowania owadów w Twoim uzębieniu:-)

Kask otwarty HJC

Kask Otwarty HJC R-PHA Jet

Kask Otwarty HJC R-PHA Jet

Kask otwarty LS2

Kask otwarty LS2 OF560 Rocket II

Kask otwarty LS2 OF560 Rocket II

Kask otwarty LS2 OF569.2 TRACK GLOSS

Kask otwarty LS2 OF569.2 TRACK GLOSS

Kask enduro/cross jest przeznaczony do jazdy w terenie off-road. Pozbawiony szyby – którą zastępują gogle z systemem  AntiFog (zapobiegający parowaniu). Kask enduro jest bardzo lekki, charakteryzuje się silnie zabudowaną szczęką (dolną częścią kasku). Posiada kilka kanałów wentylacyjnych co ma ogromne znaczenie, ponieważ jesteś w ciągłym ruchu.

Kask enduro Airoh

Kask Airoh Aviator 2.2

Kask Airoh Aviator 2.2

Kask Airoh Twist

Kask Airoh Twist

Kask enduro LS2

Kask enduro LS2 MX456

Kask enduro LS2 MX456

 

Kask adventure idealnie uzupełnia segment, pomiędzy kaskami integralnymi a enduro. Demontując daszek, z powodzeniem można nim zastąpić kask integralny. Gogle są natomiast nieodłączne w jeździe enduro/cross.

Kask posiada dobrą wentylację i jest wykorzystywany na długich wyjazdach offowo- szutrowych. W większości modeli kasków adventure, wizjer posiada system AntiFog. Dodatkowym atutem może być podnoszona blenda przeciwsłoneczna.

Kask enduro LS2

Kask enduro LS2 MX436

Kask enduro LS2 MX436

Kask enduro Airoh

Kask Enduro Airoh S5

Kask Enduro Airoh S5

Kask trialowy jest bardzo lekki tak, że prawie nie czuć go na głowie. Pozbawiony jest szczęki, dzięki czemu ma bardzo dobrą wentylację. Niektóre modele mogą posiadać blendę, która przydaje się w słoneczne dni.

Kask trial

Kask Trial z blendą Acerbis

Kask Trial z blendą Acerbis

 

A Ty, w jakim kasku motocyklowym jeździsz?

1 Response

  1. 25 stycznia 2018

    […] motocyklisty! Tutaj, nie będę się rozpisywać, ponieważ znajdziecie osobne wpisy na blogu: jaki rodzaj kasku motocyklowe wybrać, jak dopasować kask motocyklowy i czy warto oszczędzać na kasku motocyklowym. Zachęcam do […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.