check Darmowa wysyłka od 249,00 zł
check Zwroty do 14 dni
check Kup teraz! Zapłać za 30 dni
check Strefa hurtowa - B2B

Oporniki do motocykli

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 40
Opornik kierunkowskazów LED 10W/10ohm - 135460
Opornik kierunkowskazów LED 20W/10ohm - 135462
Opornik kierunkowskazów LED 20W/15ohm - 135461
Opornik 27 Ohm 5W

22,96 zł

Opornik 27 Ohm 5W

Opornik 6,8 Ohm 25W
Opornik 25W 10 ohm
Opornik 50W 7,5 ohm
VORSCHALTGERAET TYP2 - 123966
Opornik 33 Ohm 50W - 123953
Opornik 7,5 Ohm 50W - 123952
Rezystor

221,99 zł

Niedostępny

Rezystor

Przeglądaj według producenta

Oporniki do motocykli do Najpopularniejszych motocykli

Oporniki do wykorzystania w układach lamp

Oporniki określane czasem jako rezystory to elementy układu elektrycznego motocykla, które wpływają na parametry pracy lamp w jednośladzie. Opornik o wartości oporu dobranej do danego układu pozwala narzucić kierunkowskazom częstotliwość pracy wymaganą przez prawo o ruchu drogowym lub nie dopuścić do uszkodzenia lampy tylnej wyposażonej w nietypowe źródło światła. Niestandardowe oporniki stosowane są najczęściej, gdy pojawia się potrzeba dostosowania parametrów prądu do nietypowej żarówki zastosowanej w lampie kierunkowskazu.

Opornik przywraca standardowe parametry prądu

Od typowych kierunkowskazów motocyklowych wymaga się jasnego, wyraźnego światła przerywanego w określonych, niewielkich odstępach czasu. Elementem pozwalającym na ten efekt jest tak zwany przerywacz, mechaniczny lub coraz częściej stosowany w motocyklach elektroniczny. Obok cech samego przerywacza, na częstotliwość przerywanego światła wpływ mają jednak także parametry prądu dostarczającego do kierunkowskazu. Prostym elementem, który pozwala dopasować parametry prądu do danego kierunkowskazu, jest niewielki opornik.

Rezystor przydatny szczególnie przy kierunkowskazach

W przypadku standardowych kierunkowskazów, jego elementy są najczęściej przystosowane do parametrów prądu wykorzystywanego w motocyklu. Z tego powodu, oporniki nie są tam potrzebne lub stanowią część układu kierunkowskazu. Problem pojawia się, gdy w miejsce typowego elementu kierunkowskazu umieszcza się element o innych wymaganych parametrach prądu płynącego do oświetlenia. Najczęściej ma to miejsce w przypadku żarówek diodowych montowanych w miejsce typowych źródeł światła.

Opornik do kierunkowskazów LED niezbędny przy zmianie

Zaletą kierunkowskazów LED jest nie tylko urozmaicony wygląd, ale przede wszystkim dużo słabszy prąd potrzebny do zasilania układu. Z drugiej strony, inne parametry pracy żarówki zaburzają przepływ prądu, co wpływa na pracę lampy czy, w przypadku kierunkowskazów, częstotliwość migania. Szczególnie tu, przy zmianie żarówki na diodową, niezbędny jest więc opornik do kierunkowskazów LED zmieniający parametry, przede wszystkim rezystancję prądu.

Opornik do kierunkowskazów LED o odpowiedniej wartości

Opornik do kierunkowskazów LED zmienia parametry prądu tak, by prąd dostarczany do przerywacza utrzymał standardowe parametry. Parametrem, na który wpływa opornik, jest tu opór prądu, czyli rezystancja podawana w Omach. Opór prądu to stosunek jego napięcia do natężenia. Wykorzystując prawo Ohma i parametry rezystorów, oporniki o odpowiedniej wartości rezystancji wpływają na natężenie prądu i sprawiają, że do przerywacza płynie prąd o pierwotnym napięciu i przez to nie zmienia częstotliwości pracy.

Oporniki potrzebne także przy innych typach lamp

To, jak działa rezystor, może przydać się nie tylko u kierunkowskazów. Oporniki mogą być wymagane także przy innych lampach, na przykład świateł tylnych i hamulców. W niektórych, obecność rezystora jest niezbędna przy zmianie żarówek kierunkowskazów, gdyż wpływa to na prąd w całym układzie tylnych świateł. Inne wymagają oporników przez samo zastosowanie żarówek o nietypowych parametrach prądu. Niezastosowanie rezystorów grozi tu nie tylko nieprawidłową pracą lampy, ale też jej szybkim uszkodzeniem.

Łatwy w montażu opornik osobny lub w komplecie

Zależnie od typu lampy, oporniki są dostępne osobno lub jako komplety produktów do pary lamp. Montaż oporników zwykle sprowadza się do połączenia ich z układem elektrycznym. Typowy opornik jest wyposażony w elementy montażowe, najczęściej niewielkie przewody zakończone końcówkami, tak zwanymi konektorami cylindrycznymi. W kwestii doboru, oporniki motocyklowe należy dobrać nie tylko pod kątem wartości oporu prądu, ale także mocy wykorzystywanej w danym układzie.

Oporniki do kierunkowskazów i innych lamp w Gmoto.pl

U nas znajdziesz oporniki do wielu modeli skuterów i motocykli. Oferujemy oporniki motocyklowe cenionych producentów o różnych parametrach pracy, przygotowane do lamp kierunkowskazów, tylnych czy hamulców. Cechy i parametry danego opornika znajdziesz po kliknięciu na produkt.