Menu

Wirniki prądnicy

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Nie udało się dopasować żadnego produktu

Wirniki prądnicy do Najpopularniejszych motocykli

Wirniki prądnicy podstawą źródła prądu w jednośladach

Wirniki prądnicy to podstawowe elementy ruchome motocyklowego generatora prądu. Różniący się konstrukcją w zależności od typu prądnicy wirnik prądnicy pozwala wytworzyć zjawisko elektromagnetyczne skutkujące pojawieniem się prądu w prądnicy. Ze względu na funkcję, wirnik alternatora czy prądnicy to jedna z częściej zużywających się i wymagających wymiany elementów prądnicy.

Jaką rolę pełni wirnik alternatora lub prądnicy w układzie ładowania motocykli?

W typowych motocyklach, źródłem prądu dla układu może być jedna z dwóch typ prądnic. W starszych stosowana jest prądnica prądu stałego, wytwarzająca prąd taki sam, jak stosowany w układzie elektrycznym motocykla. W nowszych, źródłem prądu jest natomiast prądnica prądu przemiennego, czyli bardziej skomplikowany i wymagający przetworzenia prądu ze zmiennego na stały, ale też bardziej wydajny alternator. Oba typy prądnic łączy podstawa konstrukcji, a więc obracający się wirnik prądnicy względem nieruchomego stojana. Wydajne generowanie prądu zależy tu głównie od poprawnej pracy i ruchu wirnika.

Wirnik z wysokiej jakości miedzianym uzwojeniem niezbędny w alternatorze

Choć wirnik alternatora lub prądnicy pełni tą samą rolę, różnice w konstrukcji narażają je na różne typy uszkodzeń. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzenia uzwojenia i komutatora, czyli elementu pozwalającego na przekazanie prądu przez szczotki umieszczone na stojanie. Typowymi problemami związanymi ze starszymi wirnikami są iskrzenie, zwarcia i uszkodzenie izolacji. W obu przypadkach, wirnik alternatora czy prądnicy jest natomiast narażony na uszkodzenie łożyska i innych elementów związanych z ruchem obrotowym wirnika. Tu efektem będzie hałas dobiegający z prądnicy, natomiast w razie awarii układu generującego prąd, skutkiem będzie jego brak lub zbyt mała ilość w urządzeniach zasilanych prądem.

Wirnik prądnicy łatwiej naprawić w starszych jednośladach

Obok różnic w konstrukcji i typach awarii, wirniki prądnicy różnią się także pod kątem sposobu naprawy. W przypadku prądnic prądu stałego stosowanych w starszych jednośladach, posiadając odpowiednią wiedzę i narzędzia wirnik prądnicy można niekiedy naprawić samodzielnie. Nawet tu jest to jednak odradzane, choćby ze względu na potrzebę wyważenia wirnika. W przypadku alternatora, już samo określenie źródła awarii jest czynnością trudną. Zbadanie alternatora motocykla i ewentualną naprawę najlepiej jest oddać w ręce profesjonalistom w warsztacie.

Wirniki prądnicy do starszych i nowszych prądnic motocykla w Gmoto.pl

U nas znajdziesz wirniki prądnicy przygotowane do wielu modeli motocykli. Oferujemy wirniki prądnicy z wysokiej jakości miedzianym uzwojeniem do prądnic prądu stałego motocykli MZ ETZ, CZ czy Jawa o określonych parametrach układu ładowania, jak i wirniki alternatora do prądnic stosowanych w nowoczesnych jednośladach. Cechy i parametry danego wirnika są dostępne po kliknięciu na produkt.