Jak uchronić swój motocykl przed kradzieżą?

Czy ochrona motocykla przed kradzieżą jest w ogóle możliwa?

Oczywiście to wszystko zależy… Jeżeli trafisz na złodzieja zawodowca – nie pomoże Ci żadne zabezpieczenie. Jednak w większości przypadków, kradzieży typu „okazja” można uniknąć! Wystarczy zastosować podstawowe zabezpieczenie np. blokadę tarczy hamulcowej lub disc lock z alarmem. Uchroni to Twój motocykl, przed najprostszym przetoczeniem motocykla na inne miejsce (zdziwiłbyś się, jak często się to zdarza). Żeby ułatwić Ci dobór odpowiedniego zabezpieczenia, dokonam podziału ze względu na miejsce postoju motocykla tzn. rozwiązania miejskie i garażowe.

Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe:

 1. alarmy
 2. kłódki
 3. kotwy przeciwkradzieżowe
 4. disc locki/ disc lock z alarmem
 5. U -locki
 6. łańcuchy
 7. spirale
 8. pętle

Twoją uwagę skupię głównie na:

 • disc lock/ disc lock z alarmem
 • U- lock
 • łańcuchy i kotwy

Rozwiązania miejskie

Blokady tarczy hamulcowej tzw. disc locki są najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jakie możesz zastosować. Zaletą takiej blokady jest waga i cena. Spokojnie zmieścisz ją do tankbaga a nawet kieszeni. Jeżeli zdecydujesz się na zakup blokady tarczy hamulcowej od razu kup przypominacz/ linkę która Tobie samemu przypomni, że taką blokadę założyłeś! Przypominacz blokady tarczy hamulcowej to koszt ok. 6,99 zł, a dzięki niej możesz uniknąć zniszczenia tarczy hamulcowych, amortyzatorów i wywrotki. Blokada tarczy hamulcowej uchroni Cię również, przed przepchnięciem motocykla przez „żartownisiów”. Taki rodzaj blokady najczęściej jest wykonany ze stali szlachetnej i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć uwagę na wymiary takiej jak: średnica sworznia, maksymalną grubość tarczy oraz odległość sworznia od końca blokady. Te wartości w poszczególnych modelach, różnią się od siebie. Może się więc okazać, że wybranego disc locka nie zamontujesz na tarczy hamulcowej.

Ciekawym rozwiązaniem są również disc locki z alarmem. Każde „majstrowanie” przy motocyklu spowoduje uruchomienie się alarmu, odstraszenie złodzieja i zainteresowanie sytuacją przechodniów.

Rodzaje blokad tarczy hamulcowej:

blokada tarczy Oxford

Blokada tarczy hamulcowej Scoot XD5 Oxford

blokada z alarmem KNOVIX

Blokada tarczy hamulcowej z alarmem KNOVIX K56

blokada Knovix

Blokada tarczy hamulcowej KNOVIX KVZ2

blokada knovix kn1

Blokada tarczy hamulcowej Knovix KN1

Oxford Titan

Blokada tarczy hamulcowej Oxford Titan

Jak już wiemy, każde parkowanie motocykla bez zabezpieczenia może skusić potencjalnego złodzieja do zainteresowania się Twoją maszyna. Możesz zdecydować się na użycie U-lock’a. Dzięki niemu przypniesz swój motocykl do stałego elementu krajobrazu np. barierki. Dostępne są również wersje U-lock’a z alarmem co dodatkowo zwróci uwagę przy poruszaniu motocyklem.

u-lock z alarmem

Blokada U-Lock z alarmem Knovix KTL14-300

U-lock Abus Granit

Blokada U-lock Abus Granit Power 58/140HBIII100

Kolejnym – ciekawym rozwiązaniem jest łańcuch. Motocykliści jednak decydują się na wersję łańcuchów krótszych i lżejszych, które można umieścić np. w schowku pod siedzeniem. Przykładem takiego łańcucha jest model ABUS Lonus 1190/120.

Łańcuch ABUS Lonus

Rozwiązania „garażowe”

Nie chodzi tylko o same rozwiązania garażowe, ale również parking podziemny i miejsca postojowe przed blokiem.  W tych przypadkach idealnie sprawdzą się kotwy oraz łańcuchy. Kotwę musisz na stałe przymocować do podłoża, dlatego … nie będziesz tego robić przy każdej przejażdżce do miasta:) ale w garażu czy miejscu parkingowym jak najbardziej! Żeby tego było mało, zaopatrz się w łańcuch z kłódką (są bardzo ciężkie nawet do 10 kg), który będzie idealny do zabezpieczenia motocykla. Dodatkowym zabezpieczeniem może być również alarm w kłódce. Rozbrojenie łańcucha pochłania dużo czasu i siły, dlatego przypadkowy złodziej może się skutecznie zniechęcić.

Poniżej przedstawiam godne polecenia produkty marki ABUS oraz Oxford.

Kotwa ABUS GRANIT WBA 75

Kotwa OFXORD ANCHOR wzmocniona

Łańcuch OXFORD HEAVY DUTY z kółdką

Łańcuch ABUS GRANIT City Chain X-Plus

 

Oczywiście wszystkie podane produkty to tylko jedne z nielicznych jakie masz do wyboru… Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, bo zależy np. od materiałów z jakich dane zabezpieczenie jest wykonane, jego wielkości oraz takich dodatków jak np. alarm. Jeżeli chcesz dobrej ochrony – zainwestuj w droższe akcesoria, a co w tym przypadku idzie w parze z jakością produktów. Oczywiście ostateczny wybór należy do Ciebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.