Menu

Motocyklowe kliny wału

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 86

Klin koła magnesowego Romet

3,00 zł

Klin koła magnesowego Romet

            (69)

Klin wału WSK 125

3,00 zł

Klin wału WSK 125

            (67)

Klin cienki 2*3.7 Simson

3,00 zł

Klin cienki 2*3.7 Simson

            (27)

Klin wału gruby Simson

2,00 zł

Klin wału gruby Simson

            (23)

Klin koła magnesowego Jawa 50

3,49 zł

Klin koła magnesowego Jawa 50

            (16)

Klin wału 13x2,5x3 GY6 4T 50

3,00 zł

Klin wału 13x2,5x3 GY6 4T 50

            (2)

Klin wału 3x5x12,0

9,05 zł

Klin wału 3x5x12,0

            (7)

Klin wału 4,5x4x14

2,99 zł

Klin wału 4,5x4x14

            (1)

Klin wału 4*5 MZ ETZ 150

3,99 zł

Klin wału 4*5 MZ ETZ 150

            (2)

Klin wału MZ ETZ 250 251

6,85 zł

Klin wału MZ ETZ 250 251

            (1)

Klin wału 14x4x4 GY6 4T 50

3,00 zł

Klin wału 14x4x4 GY6 4T 50

            (1)

Klin wału korbowego Simson S51 101 Octane

35,32 zł

Klin wału korbowego Simson S51 101 Octane

            (1)

Klin wału Jawa TS 350

10,00 zł

Klin wału Jawa TS 350

            (1)

Klin wału 2T

4,99 zł

Klin wału 2T

Motocyklowe kliny wału do Najpopularniejszych motocykli

Klin wału ważny dla poprawnej pracy wału korbowego motocykla

Kliny wału

Kliny wału korbowego to niewielkie elementy blokujące stosowane przy wale korbowym. Wprowadzany w odpowiednie miejsca przy wale korbowym, klin wału ma nie dopuścić do poruszania się elementu łączonego z wałem względem wału korbowego. Ze względu na swoją funkcję, klin wału korbowego wymaga odpowiedniej wytrzymałości, a także doboru i dokładnego montażu w układzie.

Klin wału zapewnia utrzymanie pozycji elementu łączonego z wałem

W przypadku elementów montowanych przy wale korbowym, wiele z nich wymaga zachowania określonej pozycji względem wału. Najbardziej typowym przykładem są tu koła zębate napędzające różne układy związane z pracą silnika. Aby zachować pozycję tych kół względem wału, prostym rozwiązaniem jest ich zaklinowanie. W tym celu, w specjalne wyżłobienia w wale wprowadza się niewielkie elementy o ściśle określonych wymiarach, tak zwane kliny wału.

Klin wału korbowego jest prosty i tani, ale wymaga określonych cech

Jedną z głównych zalet, jakie dają kliny wału korbowego, jest niski koszt wymiany. Kliny należą do najtańszych takich rozwiązań i w razie ich uszkodzenia można łatwo zastąpić je nowym produktem. Z drugiej strony, klin wału wymaga odpowiedniej jakości i wytrzymałości. Ważny jest tu przede wszystkim materiał, odpowiednio odporny na odkształcenia i pęknięcia. Bez tych cech, elementy blokowane klinem wału szybko ulegną poluzowaniu, a sam klin wału doprowadzi do uszkodzenia ważnych części silnika.

Kliny wału muszą być odpowiednio dobrane do danego układu

Równie ważne są tu też wymiary i kształt danego elementu. Klin wału korbowego musi być dobrany dokładnie do danego układu i odpowiednio umieszczony. Ze względu na wymiary, nawet niewielkie niedokładności mogą uniemożliwić montaż elementów na wale korbowym lub, co gorsza, wytworzyć tam luz i doprowadzić do szybkiego zużycia lub nawet uszkodzenia układu. Kolejną kwestią jest montaż klina, który uwzględnia także odpowiedni moment użyty do zaklinowania układu. Zbyt mały moment nie pozwoli odpowiednio zablokować elementy względem siebie, a zbyt duży uszkodzi klin wału lub łączony element.

Uszkodzony lub poluzowany klin wału korbowego groźny dla silnika

Poluzowanie układu, a przez to stuki i gorsza praca elementów na wale korbowym to także podstawowe objawy zużycia lub uszkodzenia klina. Na takie objawy należy szybko reagować. W przeciwnym wypadku, uszkodzony klin wału korbowego bardzo szybko doprowadzi do zniszczeń łączonych elementów i kosztów wielokrotnie przekraczających koszt wymiany klina wału.

Klin wału korbowego może też wpłynąć na parametry pracy silnika. Kształt klina montowanego w układzie z iskrownikiem może przyśpieszyć lub opóźnić moment zapłonu. Takie kliny wału należy jednak stosować tylko w jednośladach przypisanych danemu klinowi i tylko przy odpowiedniej wiedzy na temat zapłonu danego motocykla.

Rozmaite, wytrzymałe kliny wału do wielu silników w Gmoto.pl

U nas znajdziesz kliny wału stosowane w wielu modelach skuterów i motocykli. Oferujemy wytrzymałe kliny wału o różnych wymiarach i kształtach, pojedyncze i w kompletach warsztatowych. Cechy i parametry klina są dostępne po kliknięciu na produkt.