Menu

Iskrowniki motocyklowe

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Wystąpił problem, prosimy spróbować ponownie za chwilę.

Spróbuj ponownie

Iskrowniki motocyklowe do Najpopularniejszych motocykli

Artykuły z bloga

Iskrownik to źródło wysokiego napięcia dla świecy i prądu w układach bez akumulatora

Iskrownik to urządzenie elektryczne, które wytwarza napięcie niezbędne do wytworzenia iskry w świecy. Początkowo zasilany z zewnątrz, obecnie iskrownik jest wyposażony w koło magnesowe wytwarzające prąd na cewce dzięki indukcji. W motocyklach pozbawionych ciężkiego akumulatora, iskrownik to także źródło prądu o odpowiednim napięciu dla innych urządzeń elektrycznych.

Iskrownik motocyklowy potrzebny do wytworzenia prądu wysokiego napięcia

Iskra w świecy zapłonowej silnika spalinowego wymaga prądu o bardzo wysokim napięciu. Taki prąd można uzyskać w układzie elektrycznym motocykla na kilka sposobów. Centralnym elementem jednego z nich jest iskrownik. Pierwotnie iskrownik motocyklowy był stosowany w wielu motocyklach ze względu na brak potrzeby stosowania akumulatora. Obecnie iskrowniki są stosowane głównie tam, gdzie masa akumulatora wyraźnie wpływa na właściwości jezdne motocykla. Układ wykorzystujący iskrownik jest często nazywany zapłonem iskrownikowym, a źródłem iskry jest zjawisko indukcji.

Jak działa iskrownik motocyklowy?

Iskrownik składa się z rdzenia, uzwojenia i magnesów. Elementami obracającymi się dzięki połączeniu z wałem korbowym mogą tu być magnesy lub uzwojenia. W każdym przypadku, obrót i zaburzenie pola magnetycznego powoduje powstanie prądu niskiego napięcia w uzwojeniu pierwotnym. Gdy prąd zostaje gwałtownie przerwany, iskrownik doprowadza do zjawiska indukcji i wytworzenia się prądu wysokiego napięcia w uzwojeniu wtórnym.

Iskrowniki motocyklowe źródłem prądu tam, gdzie nie ma akumulatora

W motocyklach starszych oraz tych wymagających niskiej masy, iskrownik motocyklowy jest źródłem prądu także dla urządzeń elektrycznych. Wykorzystuje się tam większą ilość uzwojeń i dobrane do tego koło magnesowe. W tych motocyklach najłatwiej też dostrzec, kiedy iskrownik ulega uszkodzeniu. Najczęściej jest to właśnie uszkodzenie uzwojenia, przez co iskrownik nie wytwarza odpowiedniego napięcia lub w ogóle nie generuje prądu. Regeneracja uzwojenia jest zwykle nieskuteczna, przez co iskrownik, a co najmniej uzwojenie, niemal zawsze wymaga wymiany.

Iskrowniki motocyklowe do wielu modeli motocykli w Gmoto.pl

U nas znajdziesz iskrowniki motocyklowe cenionych producentów, m.in. Tec, Stage6 czy Motoforce. Oferujemy iskrowniki do rozmaitych skuterów, motocykli i quadów, typowe i wyposażone w wiele cewek, a także elementy najpopularniejszych iskrowników. Cechy i parametry iskrownika znajdziesz klikając na produkt.