Menu

Trzymaki opon motocyklowych

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 106

Trzymak opony JMT

39,04 zł

Trzymak opony JMT

            (6)

Trzymaki opon motocyklowych do Najpopularniejszych motocykli

Trzymaki opon motocyklowych, by zapewnić położenie opony w feldze

Trzymak opony to element niezwykle przydatny dla fanów jazdy motocyklem enduro i cross. Przytwierdzające oponę do jednego miejsca na feldze, trzymaki opon zapobiegają obracaniu i przesuwaniu się opony i dętki względem felgi, a przez to ścinaniu wentyla. Tak zwany szpaner ma dużą wartość podczas jazdy w trudnym terenie, gdzie niskie ciśnienie w oponach szczególnie naraża elementy ogumienia na zmianę pozycji względem felgi.

Trzymak opony przydatny przede wszystkim w terenie

Przy jeździe motocyklem cross czy enduro, bardzo przydatne jest dostosowanie ciśnienia w umieszczonych w oponach dętkach do pokonywanego terenu. Najbardziej ekstremalna zmiana widnieje podczas jazdy po terenie piaszczystym lub błotnym, gdzie sugerowane ciśnienie wynosi zaledwie 0,5-0,8 bara. Konsekwencją tego jest, między innymi, niewielki docisk opony do felgi i łatwość, z jaką opona i dętka przesuwają się względem felgi. Typowym skutkiem jest tu uszkodzenie albo ścięcie wentyla instalowanego w otworze w feldze.

Aby zapobiec takiej sytuacji, w motocyklach stosowane są tak zwane szpanery opon, czyli trzymaki. Ich zadaniem jest przytrzymanie opony w jednym miejscu na feldze, a przez to niedopuszczenie do przesunięcia się opony i dętki. Niejedna felga przygotowana do motocykla cross czy enduro od początku posiada parę lub nawet więcej otworów, by prócz standardowego na wentyl móc tam zainstalować co najmniej jeden trzymak opony.

Trzymak opony nie w każdym motocyklu instalowany bez problemów

W niektórych felgach, otwory na trzymaki opon będzie jednak trzeba po prostu wywiercić. Przy instalacji trzymaka warto też pamiętać, że dodatkowy element w kole wpływa na rozłożenie mas. W efekcie, warto tu mieć także elementy dające przeciwwagę dla koła. Brak przeciwwagi spowoduje naruszenie optymalnego wyważenia kół, szczególnie przy zastosowaniu tylko jednego w kole.

Skutki braku wyważenia będą odczuwalne szczególnie podczas jazdy po drogach utwardzonych. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni dobór trzymaka. Tylko dopasowany do parametrów ogumienia trzymak opony będzie spełniał swoją funkcję, optymalnie dociskając oponę do felgi.

Rozmaite trzymaki opon motocyklowych w Gmoto.pl

U nas znajdziesz trzymaki opon motocyklowych renomowanych producentów akcesoriów do motocykli terenowych, na czele z firmą JMT. Oferujemy trzymaki opon do różnych rozmiarów ogumienia, co umożliwia wybór trzymaka do konkretnego typu opony terenowej. Parametry i cechy danego trzymaka są dostępne po kliknięciu na produkt.