Menu

Handbary motocyklowe i atv, uniwersalne

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 2197
-15% Handbary Acerbis MX Uniko listki czarne

131,75 zł

155,00 zł

Handbary Acerbis MX Uniko listki czarne

   (1)

Handbary motocyklowe i atv, uniwersalne do Najpopularniejszych motocykli

Motocyklowy handbar przydatny w terenie w szerokim zakresie

Motocyklowy handbar to niewielka osłona na kierownicy, która chroni manetki, dźwignie sprzęgła i hamulca oraz dłonie motocyklisty przed brudem i uderzeniami. Umieszczony na poziomie kierownicy handbar wyraźnie zmniejsza napływ błota i kurzu do manetek oraz przejmuje kontakt z gałęzią czy innym przedmiotem mogącym uderzyć w dłoń kierowcy. Wykorzystywane zwykle w motocyklach terenowych handbary cross enduro wyraźnie poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy w terenie.

Dlaczego handbar przydaje się jako ochrona dłoni i manetek kierownicy?

Szczególnie podczas jazdy w terenie, motocykl i jego użytkownik są narażeni na błoto, kurz, piasek, a także kontakt z różnego typu przeszkodami terenowymi. Szczególnie istotne są tu dłonie motocyklisty. Leżą one w miejscu najbardziej narażonym na uderzenie, przez co ich standardową ochroną są dobre rękawice motocyklowe. Zabrudzenie tej części kierownicy może jednak doprowadzić do uszkodzeń także manetek, przełączników i do utraty kontroli nad motocyklem.

Typowym sposobem na ochronę manetki i dłoni stosowanym głównie w motocyklach terenowych jest plastikowa osłona, z angielskiego znany jako handbar. Nawet proste handbary uniwersalne przejmą brud i uderzenia skierowane na dłonie motocyklisty i wyraźnie zmniejszą ryzyko uszkodzenia tych części motocykla czy ciała kierowcy.

Handbary uniwersalne różnią się w zależności od tego, jak kontrolujemy motocykl

Może się wydawać, że te same, proste handbary uniwersalne spełnią swoje zadanie w każdej sytuacji. W praktyce, tak do końca jednak nie jest. Po części jest to spowodowane typem zagrożeń, na jakie narażone są dłonie motocyklisty i manetki. Z innymi będą tu walczyły torowe handbary uniwersalne, a z innymi handbary do pokonywania urozmaiconych tras w terenie.

Ważniejsze okazuje się jednak to, jak kierowany jest dany motocykl. Chodzi tu głównie o to, jak często trzeba puścić kierownicę i jak handbar może to utrudnić.

Lekkie, otwarte handbary uniwersalne nie utrudniają częstego puszczania kierownicy

Pierwszym typem są lekkie, otwarte handbary uniwersalne. Zbudowany zwykle z tworzywa sztucznego handbar skutecznie ochroni dłoń i manetkę przed brudem i błotem. Konstrukcja i jednomiejscowy montaż osłony dłoni pozwala na łatwe puszczenie kierownicy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia dłoni.

Handbary cross są wykorzystywane przede wszystkim w lekkich motocyklach wyczynowych. Tu częściej spotyka się handbary uniwersalne możliwe do montażu w wielu modelach jednośladów. Oferowane jako zamienne listki, dzięki łatwości instalacji osłony dłoni można szybko wymienić w razie uszkodzenia.

Cięższe handbary cross enduro dla ochrony dłoni przed uderzeniem przeszkody

Drugim typem są osłony dłoni typowo turystyczne. Rzadziej oferowane jako handbary uniwersalne, są one zwykle masywniejsze, cięższe i montowane w dwóch miejscach na kierownicy. Dzięki temu, takie terenowe osłony dłoni handbary cross enduro ochronią dłonie i manetki przed uderzeniami gałęzi czy kamieni, a same nie ulegną uszkodzeniu wymuszającemu ich wymianę po każdym wyjeździe w teren. Ze względu na montaż, handbary uniwersalne ustępują miejsca produktom dedykowanym, lepiej przystosowanym do ochrony podczas jazdy przełajowej.

Każdy handbar wymaga dokładnego montażu na kierownicy

Bez względu na jego typ, każdy handbar spełni swoją funkcję tylko, jeśli zostanie odpowiednio dobrany i zamontowany na kierownicy. Metalowe i plastikowe elementy montażowe są dostępne także osobno i niekiedy pozwalają na zmianę pozycji handbara względem kierownicy bez utraty jego właściwości. Handbar i jego montaż warto sprawdzać po każdym użyciu motocykla w terenie lub na torze, a w razie pęknięcia lub innego uszkodzenia, wymienić.

Handbary uniwersalne i dedykowane do wielu motocykli w Gmoto.pl

U nas znajdziesz handbary cross enduro możliwe do instalacji w wielu modelach motocykli. Oferujemy lekkie, otwarte handbary uniwersalne w wielu wersjach kolorystycznych, cięższe osłony zamknięte, a także wysokiej jakości elementy montażowe. Cechy i parametry danego handbara znajdziesz klikając na konkretny produkt.