Menu

Zębatki przednie do motocykli

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 2777
Zębatka przednia 428

9,99 zł

Zębatka przednia 428

   (140)
Zębatka przód Jawa 50

18,00 zł

Zębatka przód Jawa 50

   (61)
Zębatka przód 420H

9,99 zł

Zębatka przód 420H

   (28)
-10% Zębatka przód JT JTF1550

21,85 zł

24,28 zł

Zębatka przód JT JTF1550

   (3)
Zębatka przednia SHL 175

33,00 zł

Zębatka przednia SHL 175

   (11)
-10% Zębatka przód JT JTF1263

17,55 zł

19,50 zł

Zębatka przód JT JTF1263

   (23)
-10% Zębatka przód JT JTF1264

19,94 zł

22,15 zł

Zębatka przód JT JTF1264

   (9)
Zębatka przód Jawa 350

19,99 zł

Zębatka przód Jawa 350

   (14)
-10% Zębatka przód JT JTF410

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 40,85 zł

36,77 zł

40,85 zł

Zębatka przód JT JTF410

   (10)
-10% Zębatka przód JT JTF565 SC

35,01 zł

38,90 zł

Zębatka przód JT JTF565 SC

   (1)

Przeglądaj według producenta

Zębatki przednie do motocykli do Najpopularniejszych motocykli

Artykuły z bloga

Zębatki przednie do motocykli sprawnie przekazują napęd na łańcuch

W motocyklu wyposażonym w łańcuch napędowy, przednia zębatka motocyklowa stanowi połączenie silnika z łańcuchem przenoszącym moc na tylne koło. Prostota konstrukcji daje jej zaskakującą trwałość i niezawodność, które sprawiają, że wciąż jest ona często wykorzystywana w motocyklach. Z drugiej strony, wiele w tych kwestiach zależy od samego użytkownika, gdyż brak odpowiedniej kontroli czy zły dobór zębatki może nie tylko skrócić żywotność układu, ale nawet i motocyklisty.

Jaką funkcję w układzie pełni przednia zębatka motocykla?

W układzie wyposażonym w łańcuch napędowy, zębatka przednia motocykla ma za zadanie przenieść (inaczej: zdać, dlatego często nazywana jest zdawczą) na łańcuch moc i moment obrotowy wytwarzane w silniku. W kontakcie z łańcuchem, to przednia zębatka jest źródłem sił obecnych w napędzie. Z tych powodów, zębatka przednia do motoru musi być odpowiednio trwała, odporna na uszkodzenia i zużycie szczególnie przy agresywnej jeździe.

O trwałość zębatki dba się już na poziomie materiałów, z których jest wykonana ona, szczególnie jej zęby. Zębatki przednie do motocykli, podobnie jak mocowania, śruby i nakrętki, są zbudowane najczęściej z wytrzymałych stopów stali, mocno zmodyfikowanych pod kątem doboru składników i późniejszej obróbki. W przypadku motocykli sportowych, elementy zębatek mniej narażone na uszkodzenie są wykonywane z aluminium, które mimo mniejszej wytrzymałości daje dużo niższą masę.

Kluczowym elementem każdej zębatki są jej zęby

W typowej zębatce, najbardziej narażone na uszkodzenie są jej zęby. Wyraźnie mniejsze od zębatek tylnych, zębatki zdawcze zahaczają o łańcuch jedynie kilkoma zębami, a nie nawet kilkunastoma, jak w przypadku zębatki tylnej. Nieodpowiednia konstrukcja zębatki, efekty zużycia, a nawet obecność brudu czy innych zanieczyszczeń mogą łatwo doprowadzić do uszkodzenia łańcucha i innych elementów przeniesienia napędu, a nawet samego napędu.

Zużycie zębatki zdawczej objawia się głównie zmianami w kształcie zębów. Wyraźnym ich skutkiem są gorsze parametry motocykla, głośna praca układu i „przeskoki” łańcucha. W efekcie, przednie zębatki należy wymieniać okresowo, a w praktyce także przy każdej wymianie łańcucha. Zużyte zębatki przednie będą szybko niszczyły nawet wysokiej jakości nowy łańcuch.

Zębatki przednie do motocykli także jako tuning

Osobnym powodem wymiany przedniej zębatki może być chęć zmiany prędkości i przyśpieszenia motocykla. Mniejsza ilość zębów daje większą prędkość maksymalną, pogarszając przy tym przyśpieszenie. Także i tu należy jednak bezwzględnie zwracać uwagę na konstrukcję zębatki i jej dobór do motocykla. Trzeba też pamiętać, że zmiana o nawet jeden ząb, w przypadku niewielkiej zębatki wyraźnie wpłynie na naciąg łańcucha. W praktyce, taka zmiana będzie wymagała szeregu prac także nad łańcuchem i tylną zębatką.

Wytrzymała zębatka przednia do motocykla w ofercie Gmoto.pl

U nas znajdziesz zębatki przednie do motocykli cenionych producentów części zamiennych, na czele ze specjalistą w dziedzinie nowoczesnych zębatek przednich, firmą JT Sprockets. Oferujemy rozmaite zębatki do skuterów i motocykli, a także zabezpieczenia zębatek przeciwdziałające zsunięciu się jej z wyznaczonej pozycji. Cechy i parametry zębatek znajdziesz klikając na produkt.