Świece zapłonowe kluczowym elementem układu zapłonowego w silniku
Świece zapłonowe to elementy odpowiedzialne za zapłon mieszanki paliwa i powietrza w silniku o zapłonie iskrowym. Dzięki generowanemu przez świecę wyładowaniu, tak zwanej iskrze, w cylindrze dochodzi do wybuchu mieszanki paliwowo powietrznej wymuszającej ruch tłoka. Kluczowa dla poprawnej pracy silnika świeca zapłonowa do motocykla wymaga regularnej kontroli i regulacji. Nawet niewielkie problemy ze świecą wyraźnie wpływają na pracę jednostki napędowej.
Świeca zapłonowa inicjuje wybuch mieszanki paliwa i powietrza w cylindrze
Moc silnika motocykla jest wytwarzana w cylindrze wskutek gwałtownego spalania mieszanki paliwa i powietrza w komorze spalania. Zainicjowany w odpowiednim momencie wybuch mieszanki wprowadza tłok w ruch, a ten jest przekazywany przez korbowód na wał korbowy i układ przeniesienia napędu. Wybuch ten inicjuje właśnie świeca zapłonowa dzięki prądowi wysokiego napięcia generowanemu w cewce. Na jego podstawie, świeca zapłonowa do motocykla wytwarza wyładowanie, które doprowadza do zapalenia się mieszanki.
Świece do motocykli wymagają dużej odporności na środowisko pracy
Ze względu na funkcję i położenie w silniku, świece zapłonowe są narażone na kontakt z wieloma destrukcyjnymi czynnikami. W przypadku świec zapłonowych pierwszym z nich jest temperatura, która w trakcie spalania zmienia się w zakresie kilku tysięcy stopni Celsjusza. Świece do motoru muszą wytrzymać nie tylko te zmiany, ale i wysokie temperatury samego wyładowania, a ta w krytycznym momencie wynosi nawet 10 tysięcy stopni Celsjusza. Z tych powodów, w silnikach stosuje się różne rodzaje świec zapłonowych. Świece standardowe są coraz częściej zastępowane przez świece irydowe czy platynowe, z elementami wykonanymi z metalu szlachetnego. Ich zastosowanie chroni świecę zapłonową przed wysokimi temperaturami i szybkim zużyciem.
Świeca zapłonowa do motocykla wymaga izolacji także od warunków zewnętrznych
W końcu, przez specyficzne położenie, świece do motocykli są podatne także na temperaturę zewnętrzną i jej zmiany. Temperatury atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na izolację świecy, a przez to na wytwarzany prąd. Wytwarzana przez świece do motoru iskra może być zaburzona także przez resztki spalania osadzające się na elementach świecy. Osad może utrudnić, a nawet uniemożliwić wytworzenie się łuku elektrycznego, a w praktyce nie pozwolić na spalenie mieszanki.
Świece do motoru warto regularnie kontrolować i reagować na uszkodzenia
Z tych powodów, świece do motocykli wymagają regularnej kontroli. Aby szybko i bez problemu sprawdzić świece zapłonowe, warto tu wykorzystać specjalne narzędzia. Odstęp elektrod sprawdza się za pomocą specjalnych szczelinomierzy. Niezbędne jest też sprawdzenie powierzchni świecy pod kątem brudu na świecach. Zaniedbanie wpłynie tu na generowanie iskry i przebieg procesu spalania, a przez to dynamikę jazdy i zużycie paliwa, a czasem utrudni sam rozruch silnika. Niezbędna jest też odpowiednia ochrona elementu, który uniemożliwia przeskakiwanie prądu ze świecy na głowicę silnika, tak zwane fajki świecy.
Wysokiej jakości świece zapłonowe do wielu silników motocyklowych w Gmoto.pl
U nas znajdziesz rozmaite świece zapłonowe renomowanych i sprawdzonych producentów. Oferujemy cenione świece do motoru firmy NGK i przystępne cenowo świece firmy Iskra, osobne i jako cewko-fajki do motocykli. Cechy i parametry danej świecy znajdziesz klikając na produkt.