Łożyska koła

Filtruj

-

Niestety, nie udało się dopasować żadnych produktów.

Prawdopodobnie w tej kategorii nie znajdują się części pasujące do wybranego motocykla.

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania, np. cenę lub producenta.

Łożyska kół do motocykli

Łożysko koła to centralny element układu łączącego koło z motocyklem. Dzięki odpowiednio dobranym łożyskom, koła motocykla stanowią zwartą część konstrukcji jednośladu, mimo możliwości swobodnego obrotu wokół danej osi. Zły dobór łożyska, z przodu naraża motocykl nie tylko na niekomfortową pracę koła, ale i uszkodzenie układów bezpośrednio związanych z przednim kołem.

Funkcje kół w motocyklach wymagają, by na ich styku z innymi układami nie pojawiło się nawet niewielkie niepożądane... tarcie. W przeciwnym wypadku, siły tarcia ograniczałyby prędkość obrotową danego koła, a w konsekwencji hamowałyby motocykl. Jednocześnie, koła muszą zostać połączone z innymi układami tak, by do minimum ograniczyć ewentualne luzy.

Z przodu, luz na kole grozi nieodpowiednim przeniesieniem na koło zmiany kierunku jazdy, co może mieć tragiczne konsekwencje. Z tych powodów, niezwykle ważnymi elementami koła są łożyska, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na swobodny ruch obrotowy wokół konkretnej osi, praktycznie eliminując przy tym ruchy niepożądane.

Są trzy główne przyczyny pojawienia się tarć lub luzów przy łożyskach. Pierwszą z nich jest nieprawidłowy dobór łożyska. Pomijając jakość, zła średnica pierścienia zewnętrznego lub luz poskutkują nieodpowiednią pracą łożyska i przez to niemal od razu pojawieniem się tarć i luzów. Takie same efekty przyniesie także nieprawidłowy montaż łożyska.

To najlepiej jest dokonać odpowiednimi narzędziami, choć nawet tu trzeba uważać na siły adekwatne do danego układu. Zbyt duża siła zastosowana przy montażu, nie mówiąc o „wbijaniu” łożyska, spowodują odkształcenia elementów łożyska i w konsekwencji wymienione już skutki. Ostatnią z głównych przyczyn jest zużycie łożyska.

Gdy elementy nie będą już pracowały zgodnie z pierwotnymi założeniami, łożysko należy wymienić. Zużycie łożyska jest potęgowane m.in. przez agresywną jazdę czy dużą masę motocykla, a z przodu także przez występowanie sił bocznych wywoływanych skręcaniem. Bez względu na powód pojawienia się tarć czy luzów, nieprawidłowa praca łożyska naraża na szwank także inne układy motocykla, poruszające się koło niszcząc m.in. hamulce czy zawieszenie.

W naszej ofercie dostępne są łożyska firm specjalizujących się w produkcji podzespołów do motocykli, m.in. All Balls czy Tourmax. Oferujemy komplety łożysk do osi przedniej wraz z uszczelnieniami, posegregowane według rozmiaru łożyska. Pełna lista modeli motocykli, do których przeznaczony jest dany komplet, znajduje się w odpowiednio przygotowanej tabeli przy każdym łożysku.

ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe