Części do MZ

Najpopularniejsze modele

motocykle MZ - logo

Charakterystyka marki

MZ oznacza Motorenwerke Zschopau i jest niemiecką fabryką motocykli z siedzibą w Zchopau. MZ zaraz obok Jawy jest jedną z najpopularniejszych marek motocyklowych w Polsce.

Historia Motorenwerke Zschopau, wcześniej Motorradwerk Zschopau rozpoczęła się w 1922 roku, gdy jej założyciel, obywatel Danii Jorgen Skafte Rasmussen zakupił w 1906 roku opustoszałą fabrykę włókienniczą. Rosmussen skonstruował pierwsze motorowery Reichsfahrt, oznaczone wtedy jako DKW (Dampf Kraft Wagen). Jednoślady te posiadały małe silnik o pojemności 118 i 148 cm3 i mocy 2,5 KM.

Pierwsza taśma produkcyjna pojawiła się w Niemczech w 1925 roku i na tejże taśmie zaczęto montować model E200, którego można było kupić na raty. Fabryka przeprowadzała rówinież szkolenia pracowników. Trzy lata później produkcja motocykli wynosiła 40 tysięcy sztuk. Pojawiły się nowe modele o większej pojemności silnika i produkcja wzrosła do 60 tysięcy. Niestety, kryzys w 1931 roku spowodował zejście produkcji do zaledwie 12 500 egzemplarzy.

Kolejnym z nieszczęść spadających na fabrykę była II wojna światowa. Fabryka uległa zniszczeniom i została okupowana przez armię radziecką, a następnie NRD.

Do lat 90. wyprodukowano w fabryce najbardziej znane modele w Polsce, a są to ES, TS i ETZ oraz BK 350 i RT 125. Historia MZ nie należy do szczęśliwych, bowiem fabryka przeywała wiele wzlotów i upadków. W 1990 roku nastąpiło zjednoczenie Niemiec i załamanie przemysłu wchodnioniemieckiego. W tym samym roku sprywatyzowano warsztaty produkujące MZ.

Warsztat (osprzęt) sprzedano tureckiej firmie Kanui, która wytwarzała modele ETZ w Turcji. Sprzedano również znak firmowy, więc firma musiała zmienić nazwę na MZ Motorrad- und Zweiradwerk GmbH i używać oznaczenia MuZ. W 1999 roku prawa do znaku firmowego zostały przywrócone, a MZ zostało wykupione przez koncern Hong Leong z Malezji.

Najnowszym motocyklem marki jest MZ 1000S, zaprezentowany na targach Intermot.

Wszystkie modele MZ

Poniżej znajduje się lista modeli MZ do których posiadamy części motocyklowe w swojej ofercie.

1000

Anthony

Baghira

Beiwagen

Charly

Emmely

Emmely EL2-Hybrid

ES

ETZ

Max

RT

Saxon

Skorpion

SM

Supermoto

SX

ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe