Części do MZ

Najpopularniejsze modele

motocykle MZ - logo

Charakterystyka marki

MZ oznacza Motorenwerke Zschopau i jest niemiecką fabryką motocykli z siedzibą w Zchopau. MZ zaraz obok Jawy jest jedną z najpopularniejszych marek motocyklowych w Polsce.

Historia Motorenwerke Zschopau, wcześniej Motorradwerk Zschopau rozpoczęła się w 1922 roku, gdy jej założyciel, obywatel Danii Jorgen Skafte Rasmussen zakupił w 1906 roku opustoszałą fabrykę włókienniczą. Rosmussen skonstruował pierwsze motorowery Reichsfahrt, oznaczone wtedy jako DKW (Dampf Kraft Wagen). Jednoślady te posiadały małe silnik o pojemności 118 i 148 cm3 i mocy 2,5 KM.

Pierwsza taśma produkcyjna pojawiła się w Niemczech w 1925 roku i na tejże taśmie zaczęto montować model E200, którego można było kupić na raty. Fabryka przeprowadzała rówinież szkolenia pracowników. Trzy lata później produkcja motocykli wynosiła 40 tysięcy sztuk. Pojawiły się nowe modele o większej pojemności silnika i produkcja wzrosła do 60 tysięcy. Niestety, kryzys w 1931 roku spowodował zejście produkcji do zaledwie 12 500 egzemplarzy.

Kolejnym z nieszczęść spadających na fabrykę była II wojna światowa. Fabryka uległa zniszczeniom i została okupowana przez armię radziecką, a następnie NRD.

Do lat 90. wyprodukowano w fabryce najbardziej znane modele w Polsce, a są to ES, TS i ETZ oraz BK 350 i RT 125. Historia MZ nie należy do szczęśliwych, bowiem fabryka przeywała wiele wzlotów i upadków. W 1990 roku nastąpiło zjednoczenie Niemiec i załamanie przemysłu wchodnioniemieckiego. W tym samym roku sprywatyzowano warsztaty produkujące MZ.

Warsztat (osprzęt) sprzedano tureckiej firmie Kanui, która wytwarzała modele ETZ w Turcji. Sprzedano również znak firmowy, więc firma musiała zmienić nazwę na MZ Motorrad- und Zweiradwerk GmbH i używać oznaczenia MuZ. W 1999 roku prawa do znaku firmowego zostały przywrócone, a MZ zostało wykupione przez koncern Hong Leong z Malezji.

Najnowszym motocyklem marki jest MZ 1000S, zaprezentowany na targach Intermot.

Wszystkie modele MZ

Poniżej znajduje się lista modeli MZ do których posiadamy części motocyklowe w swojej ofercie.

1000

Anthony

ATV

Baghira

Beiwagen

Charly

Charly II

Emmely

ES

ETS

ETZ

Mastiff

Max

Moskito

Red Star

RT

Saxon

Silver Star

Skorpion

SM

SX

TS

ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe