Menu

Gaźniki motocyklowe

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 0

Nie udało się dopasować żadnego produktu

Gaźniki motocyklowe do Najpopularniejszych motocykli

Artykuły z bloga

Gaźniki motocyklowe kluczowe dla poprawnej pracy silnika jednośladu bez wtrysku

Gaźniki motocyklowe to podstawowe elementy układu zasilania silnika spalinowego, które przygotowują optymalną mieszankę paliwa i powietrza wprowadzaną do cylindrów. Wykorzystywane przez starsze układy paliwowe gaźniki do motoru są kluczowym elementem gaźnikowych układów zasilania i w praktyce decydują o poprawnej pracy silnika. Uszkodzony gaźnik do motocykli poważnie osłabia silnik i przyśpiesza zużycie jego elementów.

Gaźniki do motocykla odpowiadają za mieszankę wprowadzaną do silnika

W spalinowym silniku motocyklowym, paliwo może być dostarczane do silnika na kilka sposobów. W nowszych jednostkach napędowych, paliwo jest wprowadzane do cylindrów przez układy wtryskowe, pośredni lub bezpośredni. To rozwiązanie jest sprawniejsze, ale też bardziej skomplikowane. We wcześniejszych modelach, paliwo mieszano z powietrzem już przed wprowadzeniem go do cylindra. Miejscem zmieszania paliwa i powietrza są tu gaźniki do motocykla wykorzystujące proste prawa mechaniki płynów do zmieszania płynów.

Wykorzystywane nawet przez nowsze układy paliwowe gaźniki do motoru

Ze względu na prostsze układy paliwowe, gaźniki do motoru są stosowane nawet w niektórych współczesnych, głównie klasycznych motocyklach. Prostota wynika tu z wykorzystania prawa Bernoulliego i samoistnego zasysania paliwa przez gaźnik, a nie potrzeby sterowania przepływem paliwa jak we wtrysku. Wnętrze gaźnika, tak zwana gardziel, jest specjalnie zwężona, a w zwężeniu umieszczona jest dysza paliwa. Zgodnie z zasadą zwężki Venturiego, przepływające przez gardziel powietrze zmniejsza tam swoje ciśnienie i zwiększa prędkość. Tak kierowany przepływ powietrza wymusza zassanie paliwa z dyszy połączonej z komorą pływakową.

Gaźniki motocyklowe wymagają regulacji i konserwacji

Aby ilość paliwa była adekwatna do ilości przepływającego powietrza, gaźnik motocyklowy musi być odpowiednio wyregulowany. Regulacja gaźnika polega przede wszystkim na doborze i ograniczeniu przepływu paliwa przez dyszę. Zbyt uboga mieszanka spowoduje problemy z uruchomieniem i pracą silnika, zbyt bogata zwiększy zużycie paliwa i narazi na uszkodzenie silnik czy układ wydechowy. Te same objawy będzie miał uszkodzony gaźnik do motocykla. W przypadku silnika z kilkoma gaźnikami, konieczna jest też ich synchronizacja. Jej brak grozi pojawieniem się wibracji silnika i nierówną jego pracą.

Starsze i nowoczesne gaźniki do motocykla w Gmoto.pl

U nas znajdziesz gaźniki motocyklowe cenionych producentów. Oferujemy gaźniki standardowe i tuningowe do najróżniejszych skuterów i motocykli, zarówno nowszych, jak i historycznych. Cechy i parametry danego gaźnika znajdziesz klikając na produkt.