Motocyklowe bębny hamulcowe fundamentem pracy hamulca bębnowego
Bęben hamulcowy to podstawowy element bębnowych układów hamulcowych stosowanych w motocyklach. W trakcie hamowania, poruszający się wraz z kołem motocykla bęben hamulcowy stawia opór wobec docisku okładzin szczęk hamulcowych i w ten sposób wymusza zmniejszenie prędkości jednośladu. Uszkodzone bębny hamulcowe grożą nieskutecznym hamowaniem pojazdu i zniszczeniem innych elementów układu hamulcowego.
Czym w praktyce jest bęben hamulcowy w wykorzystującym go układzie?
W przypadku bębnowego układu hamulcowego, utrata prędkości odbywa się przez docisk szczęk z okładzinami do wewnętrznej części bębna określanej jako powierzchnię roboczą bębna. Efektem docisku jest tarcie i zmniejszenie prędkości obrotowej bębna, a przez to koła i całego motocykla. Konstrukcja układu sprawia, że bęben hamulcowy stanowi nie tylko jego część roboczą, ale i osłonę. Ważna jest tu przez to zarówno wytrzymałość powierzchni roboczej bębna, jak i całego bębna chroniącego układ przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.
Wyposażony w hamulec bębnowy motocykl wciąż często spotykany
Choć na rynku obecne są skuteczniejsze układy hamulcowe z tarczami, w wielu nowych motocyklach wciąż można spotkać typowe hamulce bębnowe. Szczególnie jako mniej wysilone hamulce tylne, motocyklowe bębny hamulcowe często wystarczają do skutecznego wyhamowania jednośladu. Bębny hamulcowe do motocykli to przy tym rozwiązanie tańsze i bardziej wytrzymałe od tarcz.
Bęben hamulcowy najczęściej zużyty lub uszkodzony mechanicznie
Najczęstszą przyczyną wymiany bębna hamulcowego jest jego uszkodzenie mechaniczne lub zużycie. Przyczyn przyśpieszonego zużycia bębna może być wiele. Hamulec bębnowy może być uszkodzony wskutek nieprawidłowego mocowania, dorobu szczęk i okładzin, agresywnej eksploatacji produktu niskiej jakości, zużycia lub uszkodzenia sprężyn odpowiadających za brak kontaktu okładzin z bębnem w trakcie jazdy albo też dostania się brudu do układu, szczególnie między okładziny i powierzchnię roboczą bębna. Objawem uszkodzenia bębna jest gorsza praca hamulców i drgania odczuwalne przez kierowcę na dźwigni. Nawet przy braku objawów, bębny hamulcowe warto regularnie sprawdzać, a zużyte lub uszkodzone wymienić.
Wytrzymałe bębny hamulcowe do motocykli w ofercie Gmoto.pl
U nas znajdziesz bębny hamulcowe do różnych modeli motocykli. Oferujemy bębny kompletne oraz jego elementy, w typ osobne pokrywy boczne. Cechy i parametry bębna są dostępne po kliknięciu na produkt.