Menu

Tarcze hamulcowe motocyklowe

Producent

Promocje

Tylko dostępne

Cena

    PLN

Sortuj

Znaleziono: 8007
Tarcza hamulcowa przód

74,39 zł

Tarcza hamulcowa przód

   (3)
-10% Tarcza hamulcowa EBC MD 978 D tył

210,78 zł

234,20 zł

Tarcza hamulcowa EBC MD 978 D tył

   (1)

Przeglądaj według producenta

Tarcze hamulcowe motocyklowe do Najpopularniejszych motocykli

Artykuły z bloga

Tarcza hamulcowa podstawą nowoczesnych hamulców motocykla

Tarcze hamulcowe to centralne elementy tarczowego układu hamulcowego motocykla. Połączone z kołami jednośladu tarcze hamulcowe motocyklowe stanowią podstawę pracy zacisków zmniejszających prędkość motocykla w razie potrzeby kierowcy. Zużyta lub uszkodzona tarcza hamulcowa grozi zniszczeniem układu hamulcowego oraz jego niesprawnością w razie potrzeby.

Dobre tarcze hamulcowe motocyklowe to podstawa hamowania

Wraz z wyposażonymi w klocki zaciskami, tarcza hamulcowa motocyklowa to główne elementy nowoczesnego układu hamulcowego. Wyposażony w tarcze hamulcowe motocykl szybko wytraci prędkość nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach. Aby tak się stało, tarcza hamulcowa wymaga jednak odpowiedniej jakości, przede wszystkim dużej wytrzymałości. Wszelkie odkształcenia, uszkodzenia czy nawet rysy mogą doprowadzić do uszkodzenia klocków i zacisków, a przez to uniemożliwić sprawne hamowanie. W przypadku tarczy problem jest tym większy, że w przeciwieństwie do klocków, od tarcz wymaga się zdecydowanie dłuższej żywotności.

Lżejsza tarcza hamulcowa motocyklowa nie zawsze lepsza od stalowej

Standardowym materiałem, z jakiego wykonywane są tarcze hamulcowe, są odpowiednie stopy stali. Bardzo często są one specjalnie rozwiercane, by lepiej odprowadzić ciepło przy zachowaniu innych właściwości. Ze względu na masę, jaką ma taka stalowa tarcza hamulcowa motocykl sportowy czy cross/enduro często wykorzystuje natomiast tarcze z metali lekkich. Uzyskiwane tak lepsze hamowanie nie zawsze wiąże się jednak z utrzymaniem żywotności tarczy. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie w przypadku, gdy stalowa tarcza hamulcowa ma być wymieniona na lżejszą w motocyklu wykorzystywanym standardowo, a nie wyczynowo.

Tarcza hamulcowa do motocykla odporna na temperatury i czynniki chemiczne

Bez względu na typ, tarcze hamulcowe motocyklowe muszą być odporne nie tylko na typowe siły obecne przy hamowaniu, ale też na uszkodzenia generowane przez czynniki chemiczne. Niezwykle ważna jest tu odporność na wysoką temperaturę. Wskutek ciepła wytwarzanego przez układ podczas hamowania, niskiej jakości tarcze hamulcowe motocyklowe mogą łatwo ulec wykrzywieniu. Typowym przykładem jest przejazd przez kałużę, gdy na gorącą tarczę spada woda i doprowadza do miejscowego odkształcenia tarczy.

Przez uszkodzone tarcze hamulcowe motocykl wyraźnie traci na bezpieczeństwie

Uszkodzona tarcza hamulcowa daje o sobie znać przede wszystkim przez tak zwane pulsowanie dźwigni, czyli przenoszenie na dźwignię kontaktu zacisku z miejscem odkształcenia lub uszkodzenia tarczy. Już takie uszkodzenie może też poważnie zaburzyć pracę hamulców. Brak reakcji, jak również niska jakość tarczy, ekstremalnie duże naprężenia i różnice temperatur mogą natomiast doprowadzić do pęknięcia tarczy i zniszczenia układu. Z tych powodów, na wszelkie oznaki uszkodzenia tarczy należy szybko reagować, a uszkodzone tarcze wymienić.

Wytrzymałe tarcze hamulcowe do motocykla w Gmoto.pl

U nas znajdziesz motocyklowe tarcze hamulcowe do wielu modeli jednośladów. Oferujemy wysokiej jakości tarcze hamulcowe standardowe i wentylowane, wykonane przez cenionych producentów układów hamulcowych. Cechy i parametry tarczy są dostępne po kliknięciu na produkt.