Aprilia RS

Zdjęcie Aprilia Aprilia RS 125 / Źródło: Aprilia

Aprilia RS to seria małolitrażowych motocykli sportowych wyposażonych w wyżyłowane silniki dwusuwowe, zawstydzające generowanymi osiągami niejeden współczesny jednoślad klasy "600". Połączenie niskiej masy z dużą mocą i dopracowanym osprzętem ze świata wyścigów stworzyło gamę pojazdów do torowych szaleństw. Dzięki homologacji każdy posiadacz Aprili mógł przenieść ekstremalne wrażenia również na drogi publiczne.

Na największą uwagę zasługuje najwyższy model wśród rodziny RS. Przy produkcji RS250 wykorzystano wiedzę zdobytą podczas wieloletniej obecności w świecie wyścigów MotoGP. Sam pojazd nawiązuje do wyczynowej wersji RSW250 Grand Prix, której dosiadały takie sławy jak Valentino Rossi, Max Biaggi i Loris Capirossi. Motocykl został wprowadzony do oficjalnej sprzedaży aby uczcić wygraną Włochów w klasie GP 250 w sezonie 93'. Rama i wahacz z lekkich stopów aluminium i magnezu, tarczowy układ hamulcowy marki Brembo, mocarna dwusuwowa jednostka napędowa z Suzuki o mocy 72 KM, regulowane zawieszenia ( przód od firmy Showa i tylne Sachs) w połowie lat 90' były niecodziennym zestawieniem. Co więcej jednoślad został wyposażony w rozbudowany laptimer zapamiętujący najróżniejsze dane z 40 okrążeń, co dodatkowo podkreśla jego wyścigowe korzenie.

Mniejsze modele o pojemności 125 i 50 cm ³ również dawały masę frajdy. Najmniejsza RS-ka wyposażona w chłodzony cieczą silnik Minarelli generowała wystarczającą moc, aby bez zadyszki przekroczyć prędkość 100 km/h. W "125" natomiast umieszczono mocny silnik austriackiej marki Rotax, przez co producenci takich modeli jak Cagiva Mito i Yamaha TZR 125 nie mogli liczyć na spokojny sen.

Seria RS odznaczała się pieczołowicie dopracowaną konstrukcją. Dzięki innowacyjnej powłoce tulei cylindrowej "Nicasil" tarcie zostało zmniejszone do minimum, a gaźniki Dell'Orto o płaskich gardzielach gwarantowały zasilanie dopasowane do wyczynowej charakterystyki silnika. W późniejszych wersjach rama, wahacz oraz felgi zostały odlane z lekkiego aluminium, co uczyniło RS 125 liderem w klasie 125 pod względem masy własnej.

Mimo, że obecne przepisy uniemożliwiają nastolatkom prowadzenia żadnej z dawnych RS-ek, to współczesne wersje produkowane do 2010 roku idealnie sprawdzą się w rękach młodzieży. Nie dysponują one co prawda tak narwanymi dwusuwowymi sercami, jednakże mocy czterosuwowych silników jest więcej niż potrzeba do dobrej zabawy, a to daje szerokie pole do popisu podczas stawiania pierwszych kroków na torze.

Wybierz pojemność RS

Poniżej znajduje się lista pojemności Aprilia RS do których posiadamy części motocyklowe w swojej ofercie.

ładuje
Proszę czekać...
tel: 17 247 22 20
Kościuszki 78, Łańcut


Napisz wiadomość Sklep stacjonarnyDane kontaktowe